Nie jest tajemnicą, że zasady RLAH (Roaming Like at Home) nie zostały ciepło przyjęte przez polskich operatorów. Jednak wszystkie telekomy podjęły wyzwanie i dostosowały się do wymogów postawionych przez Parlament Europejski. Przy czym wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, tj. mniejszymi pakietami danych za transmisję na terenie UE oraz dopłatami za przekroczenie nałożonych limitów. Orange postanowiło od 1 stycznia 2019 roku powiększyć obowiązujące pakiety danych oraz obniżyć opłaty za przesył danych po ich wyczerpaniu.

Zamiany związane z roamingiem dotyczą klientów abonamentowych korzystających z pakietu Orange Love. Dotychczasowy miesięczny limit na transfer danych w roamingu RLAH wynosił 3,22 GB. Od 1 stycznia 2019 roku zostanie on zwiększony do 4,18 GB. Dodatkowo operator obniżył cenę opłaty za transfer danych po przekroczeniu limitu z 0,03 zł brutto za każdy MB do 0,0234 zł brutto. Może nie jest to dużo, ale dzięki temu dodatkowy 1 GB danych będzie tańszy o prawie 7 zł.

Orange startuje z promocją “Roaming w UE bez dopłat”

Promocja obejmie klientów, którzy od 1 tycznia do 18 kwietnia 2019 roku podpiszą nową umowę lub aneks do umowy na mobilne usługi abonamentowe z dostępnym roamingiem w UE. Polega ona na tym, że klienci Orange nie będą ponosić dodatkowych kosztów związanych z nieprzestrzeganiem zasad określonych przez Politykę Uczciwego Korzystania FUP.

Nowy cennik przewiduje, że niezależnie od opłat dodatkowych, wynikających z zasad FUP, Orange może naliczyć dopłaty na podstawie decyzji Prezesa UKE dotyczącej korzystania z usług w roamingu w UE:

  • 0,05 zł za minutę wykonanego połączenia głosowego,
  • 0,02 zł za minutę odebranego połączenia głosowego,
  • 0,01 zł za wysłaną wiadomość SMS,
  • 0,00738 zł za wysłaną wiadomość MMS,
  • 0,00738 zł za każdy MB transmisji danych (opłata dodatkowa za 1 GB transmisji danych wynosi 7,56 zł).

Dla przypomnienia podajemy kraje, w których obowiązują zasady RLAH: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr (Republika Cypryjska), Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.