Moda na konsole retro trwa w najlepsze. Po serii konsol Nintendo przyszła kolej na Sony. Japońska firma przygotowała dla swoich fanów współczesną wersję pierwszej konsoli PlayStation, czyli poczciwego “szaraka”. Pojawi się ona pod postacią konsoli PlayStation Classic, która jest o 45% mniejsza od swojego pierwowzoru i ma 20 preinstalowanych gier.

Sony postanowiło w dość ciekawy sposób uczcić 25 urodziny swojej pierwszej konsoli. Wersja mini “szaraka”, czyli PlayStation Classic pojawi się w sklepach 3 grudnia tego roku. Konsola została wyceniona na 99 dolarów, przy czym cena obowiązująca w naszym kraju to 449 zł. Co dostaniemy w zamian? Pudełko zawiera konsolę, instrukcję obsługi, 2 pady (repliki kontrolerów PS Classic) oraz kable HDMI i USB. Niestety w zestawie brakuje zasilacza, który trzeba kupić osobno. Natomiast na pokładzie konsoli znajdziemy 20 gier, wśród nich znajdziemy m.in. takie hity jak Final Fantasy VII, Tekken 3, Wild Arms, Ridge Racer Type 4 oraz Jumping Flash!. Niestety Sony nie opublikowało pełnej listy tytułów. Jednak Sony obiecuje, że na PlayStation Classic znajdziemy dużo kultowych, docenionych przez graczy gier.

Czy PlayStation Classic okaże się mikołajkowym hitem?

Odświeżone wersje klasycznych konsol cieszą się dużą popularnością. Dobrym przykładem jest tutaj  Nintendo Classic Mini, czyli odświeżona wersja NES-a, którego pierwsze dostawy wyprzedały się w mgnieniu oka. Mam drobne wątpliwości dotyczące ustalonej przez Sony ceny. Konsole retro przygotowane przez Nintendo są tańsze. Jednak z drugiej strony PlayStation Classic jest trochę bardziej zaawansowaną konstrukcją. To samo tyczy się gier. Zwłaszcza, że jedną z pozycji jest  Final Fantasy VII, który dystrybuowany był na 3 płytach CD. Dlatego cena 22,45 zł za grę wydaje się rozsądna. Szkoda tylko, że Sony nie zdecydowało się na przygotowanie repliki pada DualShock albo Dual Analog. W końcu to właśnie analogowe gałki zrewolucjonizowały gry na konsole Sony. Zastawiam się jeszcze, jakie gry znajdziemy na PlayStation Classic. Z chęcią przypomniałbym sobie takie tytuły jak: Soul Blade (Soul Edge), Crock, Gran Turismo, Metal Gear Solid, Metal Slug, Cadillacs and Dinosaurs, Crash Bandicoot oraz Spyro the Dragon. Chociaż wątpię, żeby Sony przygotowało dla nas dwie ostatnie serie, ponieważ doczekały się one solidnie przygotowanych remake’ów. Również brak analogowego kontrolera sugeruje, że możemy zapomnieć o bardziej wymagających platformówkach. Szczerze mówiąc, to chciałbym się w tej kwestii mylić.

PlayStation Classic

Źródło: Sony

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.