Ze wszystkich stron jesteśmy regularnie kuszeni przez twórców i sklepy oferujące atrakcyjne  promocje gier. Często jest to doskonała okazja na zakup naprawdę dobrej produkcji. Jest jednak kilka gier, które opłaca się kupić jedynie na przecenie,  bo w innym wypadku taka decyzja zwyczajnie nie ma sensu.

Jak znaleźć najlepsze promocje gier?

Wyprzedaże nawiedzają nas z każdej strony, także te na gry komputerowe. Jest mnóstwo sklepów i platform, które regularnie oferują promocje gier i spore przeceny na swoje produkty. Warto sprawdzać je regularnie, jako że nie zawsze doczekują się one dużego rozgłosu. Wśród nich króluje Steam, który co jakiś czas przecenia naprawdę potężną gamę różnorodnych tytułów.

Warto również śledzić niektóre sklepy internetowe oferujące gry pudełkowe, zarówno na konsole, jak i PC. Jeśli chodzi o produkcje na Xboksa czy PlayStation, to Microsoft oraz Sony regularnie wprowadzają także przeceny w ramach swoich subskrypcji. Użytkownicy tych platform mogą także regularnie liczyć na zestawy darmowych gier.

Przedstawiamy kilka gier, które zdecydowanie są warte poznania – jednak tylko wtedy, gdy kosztują znacznie mniej niż normalnie. Nie są to złe produkcje; każda z nich jest na swój sposób ciekawa. Główny problem stanowią jednak zawyżone ceny, szczególnie w przypadku „tasiemców”, które w kolejnych edycjach oferują przede wszystkim odświeżoną szatę graficzną bez znacznych zmian w gameplayu.

Civilization VI

Seria Civilization jest znana każdemu fanowi strategii turowych. Mamy tu do czynienia z produkcjami tworzonymi z olbrzymim rozmachem, które zachwycają jednak swoją prostotą obsługi i przejrzystością. Naszym zadaniem jest rozwijanie swojego imperium, prowadzenie wojen lub dbanie o stosunki dyplomatyczne z innymi władcami.

Piąta część serii, wraz z dodatkami, to produkcja w zasadzie kompletna, która jest obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika strategii. Civilization VI jest kolejnym bardzo dobrym tytułem z tej serii, jednak przede wszystkim jest to niezwykle droga gra. Od kilku lat kosztuje niezmiennie dużo ponad dwieście złotych. Dla porównania, ciepło przyjętą „piątkę” ze wszystkimi dodatkami kupimy nawet pięciokrotnie taniej!

W związku z tym, choć z Civilization VI warto się zapoznać, to odpowiednim momentem na zakup będą jedynie promocje gier na platformach takich jak Steam. To opłacalny wybór w kwocie wynoszącej około stu złotych – w innym przypadku lepiej postawić na poprzednią edycję.

Sniper Elite 4 – najlepszy przykład tytułu, na który warto się zdecydować, gdy trwają różnorodne promocje gier

Jeśli chodzi o najlepsze gry, które warto kupić tylko na promocji, to Sniper Elite 4 jest jednym z kluczowych przykładów. Jest to produkcja, która cechuje się wspaniałym klimatem i niezmiennie ciekawym systemem rozgrywki. Brzmi świetnie – trzeba jednak przyznać, że seria stała się już nieco przestarzała. Choć poprzednia edycja, Sniper Elite III: Afrika, wykorzystuje pełnię potencjału mechaniki, to tutaj zaczynamy już powoli czuć pewne zgrzyty.

Fabuła przenosi nas ponownie na fronty drugiej wojny światowej, a konkretniej w ciało wyszkolonego, piekielnie skutecznego snajpera. Tak samo jak w poprzednich częściach, mamy do czynienia z dobrze zaprojektowanymi elementami skradania oraz spektakularnym systemem zabijania wrogów przy pomocy karabinu.

Można jednak narzekać na pewną powtarzalność i nudę, przede wszystkim w drugiej połowie rozgrywki. W związku z tym nie warto kupować tej produkcji w oryginalnej cenie – lepiej poczekać na promocje gier na naszej ulubionej platformie. Nie jest to zły tytuł, lecz może nieco znużyć. Dobrym wyborem może być także trzecia część serii – nawet w oryginalnej cenie. 

Mortal Kombat 11

Mortal Kombat to seria, której popularność wykracza poza samą rozgrywkę. Źródło: tenthousandcubans (CC 2.0)

Mamy do czynienia z serią kultowych bijatyk, które na stałe zakorzeniły się w różnych gałęziach popkultury. Nie każda część cyklu jest jednak równie warta zakupu, co poprzednia – tak jest niestety z najnowszą odsłoną Mortal Kombat. To niezaprzeczalny król zestawienia, gdy chodzi o promocje gier w kategorii „bijatyki”.

Ta odsłona serii oferuje nam nieco mniej emocjonujące walki, które charakteryzują się bardzo powolnym tempem. Nie znaczy to jednak, że nie gra się w tę produkcję dobrze. Ma swoje zdecydowanie mocne strony, takie jak ulepszenie pewnych mechanik oraz wprowadzenie nowych rodzajów ciosów. W związku z tym fani serii zdecydowanie powinni zapoznać się z Mortal Kombat 11.

Z pewnością nie jest to jednak produkcja, która jest warta zakupu za niespełna dwieście złotych. Za te pieniądze zdecydowanie lepiej zainwestować w poprzednie części serii, na przykład niemal wybitne Mortal Kombat X.

Fallout 76 – promocje gier kontra chybione oczekiwania po premierze

Wiele słychać było narzekań na tę produkcję tuż po premierze. Warto jednak przeanalizować sytuację teraz, pewien czas po ukazaniu się tej gry na rynku. Doszliśmy bowiem do wniosku, że Fallout 76 nie jest tak złą grą, jak zwykło się mówić – oczywiście, że ma swoje za uszami, ale oferuje także mnóstwo innowacyjnych rozwiązań.

Mamy do czynienia rzecz jasna z kolejną odsłoną serii postapokaliptycznych gier RPG. Tym razem jednak próżno szukać rozwiniętej fabuły i ciekawych postaci NPC. Jest to tytuł nastawiony na grę multiplayer. Na ogromnej mapie czasami zdarzy nam się spotkać innych ludzkich graczy, zaś tych prowadzonych przez komputer nie ma w ogóle. To ciekawe rozwiązanie tym bardziej ze względu na fakt, że między graczami może dojść do różnych interakcji – zarówno przyjaznych, jak i wrogich. 

Z pewnością jednak jest to także produkcja pełna niedociągnięć i pomysłów, które zostały zrealizowane po macoszemu. W związku z tym warto wyrobić sobie na jej temat zdanie, ale nie kupując jej za pełną cenę. Trzeba poczekać na promocję, która obniży ją co najmniej o połowę. 

Mafia III

Pierwsze dwie odsłony cyklu Mafia są grami już kultowymi, które na stałe zakorzeniły się w pamięci i sentymentach graczy na całym świecie. Niedawno światło dzienne ujrzała trzecia część cyklu – opinie na jej temat są niezwykle podzielone. Jeśli chodzi jednak o tytuły, które warto kupić, gdy chodzi o promocje gier gangsterskich, to Mafia III jest pewnym kandydatem na miejsce numer jeden.

Akcja przenosi nas o wiele lat do przodu względem pierwszej i drugiej części. Fabuła jest dość ciekawa, choć nie jest przesadnie wciągająca. Największym mankamentem wydaje się powtarzalność kolejnych zadań oraz rzeczy do zrobienia w celu opanowywania poszczególnych rejonów mapy. Główny bohater – delikatnie rzecz ujmując – także nie jest najciekawszym protagonistą, z jakim mieliśmy styczność w produkcjach tego typu.

Choć dla największych fanów pierwszych dwóch odsłon serii Mafia trzecia część może być pewnym rozczarowaniem, to mimo wszystko warto się z nią zapoznać. Do zalet można zaliczyć na przykład znacznie większy niż poprzednio świat, który przy tym jest całkiem różnorodny. To także niezwykle ciekawy klimat wczesnych lat siedemdziesiątych – a więc coś, czego w tej serii jeszcze nie doświadczyliśmy. 

Far Cry Primal

Seria Far Cry to niezaprzeczalny król w dziedzinie tak zwanych gier sandboksowych, czyli takich, które mogą poszczycić się w pełni otwartym światem, w którym jest do zrobienia mnóstwo rzeczy. Tutaj mamy do czynienia z realiami historycznymi, które są z reguły pomijane na rynku elektronicznej rozrywki – mowa bowiem o prehistorii.

Far Cry Primal to gra, w której wcielamy się w członka prehistorycznego plemienia, polujemy na mamuty i wykonujemy inne czynności charakterystyczne dla ludzi pierwotnych. Koncepcja jest ciekawa, lecz szereg niedociągnięć, uproszczeń oraz fakt, że produkcja jest zdecydowanie zbyt podobna do poprzednich części serii i wykonana nieco na siłę, sprawia, że warto ją kupić jedynie na promocji.

Oczywiście tytuł może zapewnić mnóstwo nieskrępowanej rozrywki i radości z pokonywania kolejnych misji, lecz jest to jedna z najbardziej ubogich części serii. Jeśli chcemy mieć pełny obraz możliwości, jakie prezentuje cykl Far Cry, dużo lepiej będzie zakupić na przykład czwartą odsłonę, która wzniosła się na znacznie wyższy poziom, niż Far Cry Primal.

FIFA 21 – promocje gier EA

Można odnieść wrażenie, że fani sportowych symulatorów dzielą się na dwa obozy: ci, którzy kupują nową odsłonę serii FIFA co roku i ci, którzy naśmiewają się z tych pierwszych. Gdzie leży prawda? Jak zawsze – gdzieś na środku. Niektóre części piłkarskiej gry od EA są znacznie bardziej warte polecenia od innych. Jak wypada najnowsza edycja?

Tegoroczna wersja to niestety jedna z bardziej przeciętnych odsłon cyklu FIFA. Owszem – zaimplementowano mnóstwo nowości względem poprzednich części. Do tego doszło jednak sporo problemów, które w niektórych momentach psują frajdę płynącą z rozgrywki. W związku z tym promocje gier to jedyny moment, w którym warto zaopatrzyć się w najnowsze wydanie gry FIFA.

Oryginalna cena to ponad dwieście złotych – wielu graczy uważa, że skromny rozwój wobec poprzedniczki nie jest wart takiej kwoty. Możemy także stwierdzić, że FIFA 20 oferowała znacznie więcej innowacji, podczas gdy FIFA 21 wydaje się „odgrzewanym kotletem”, który zdecydowanie nie zaspokoi najbardziej wymagających użytkowników. 

Thief

Mowa tu o „skradance” z 2014 roku, która oddaje hołd pierwszym trzem odsłonom cyklu sprzed kilkunastu lat. A przynajmniej stara się go oddawać, bowiem mamy tu do czynienia z solidną grą. Możemy jednak spotkać się z narzekaniami ze strony największych miłośników serii Thief, która święciła triumfy na początku XXI wieku. 

Wcielamy się tutaj klasycznie w złodzieja imieniem Garrett, który pokonuje ulice enigmatycznego Miasta celem zdobycia kosztowności i wzbogacenia się. Poszczególne lokalizacje są ciekawe, ale przedstawione z dużo mniejszym rozmachem niż chociażby w trzeciej części serii pod tytułem Thief: Deadly Shadows. Mamy do czynienia jednak z podobnym, bardzo interesującym klimatem, który zachęca do spędzania czasu w świecie gry.

Odczucia graczy i krytyków są bardzo mieszane, ale wydaje się, że najnowszy Thief to gra, którą warto kupić tylko na promocji. Gra się w nią dobrze i nie można mówić o znaczących wadach. Poziom, w którym Garrett musi udać się do szpitala psychiatrycznego, jest wręcz genialny. Pomimo tego ciężko mówić o równej jakości względem poprzednich odsłon. W związku z tym opłaca się polować na wyprzedaże i wyrobić sobie własne zdanie na temat Thiefa.