Premiera Cyberpunka 2077 coraz bliżej! To niezwykle ekscytujący tytuł, na który czeka wielu graczy z całego świata. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat gry. Pierwsze akapity dotyczą kwestii technicznych – nie zawierają spoilerów. Fragmenty, które mogą zawierać informacje o historii i świecie gry, będą stosownie oznaczone.

Zaznaczamy, że materiał ten nie jest sponsorowany przez firmę CD Projekt Red.

Premiera Cyberpunka 2077 – data, dostępne platformy

Po wielu trudach związanych z produkcją tak ambitnej gry jak Cyberpunk 2077, CD Projekt Red przychodzi do nas z konkretami. Ostateczna data wydania – 19 listopada 2020 – została potwierdzona. Wiemy już, jakie wymagania sprzętowe ma ten tytuł i ile będzie zajmować miejsca na dysku; od dłuższego czasu znamy także ceny. Poznaliśmy także dostępność na różnych systemach.

Premiera Cyberpunka 2077 odbędzie się na poniższych platformach:

 • Xbox One – z czasowym upgrade do wersji na Xboksa Series X,
 • PlayStation 4 – z czasowym upgrade do wersji na PlayStation 5,
 • PC – Microsoft Windows 7 i 10 w wersji 64-bitowej (brak wsparcia dla „ósemki” jest spowodowany nieodpowiednią wersją DirectX w tej edycji systemu),
 • Google Stadia – to jeden z pierwszych tak dużych tytułów dostępnych w usłudze grania w chmurze od Google.

Ponadto gra będzie dostępna na konsole Xbox Series X i PlayStation 5 od dnia premiery.

Cena Cyberpunk 2077 to 199 złotych w przypadku PC i 269 złotych w przypadku Xbox One i PlayStation 4. Gra dostępna będzie na platformach Steam, Epic Games Store i GOG.

Dostępne będą także specjalne edycje niektórych sprzętów związane z premierą Cyberpunka 2077

Komputer do Cyberpunka 2077 – znamy także specyfikację

Firma CD Projekt Red udostępniła więcej danych na temat sprzętu, który będzie potrzebny, by zanurzyć się w świat Night City. Specyfikacja Cyberpunka 2077 wygląda następująco:

Wymagania minimalne

 • System operacyjny: Windows 7 lub Windows 10,
 • Procesor: Intel Core i5 3570K lub AMD FX-8310,
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 780 (3 GB pamięci) lub AMD Radeon RX 470,
 • RAM: 8 GB,
 • Miejsce na dysku: 70 GB – możliwe jest wykorzystanie przestrzeni dysku HDD, dużo lepszy rezultat da jednak montaż dysku SSD;
 • DirectX: wersja 12.

Wymagania rekomendowane

 • System operacyjny: Windows 10,
 • Procesor: Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 3 3200G,
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 (6 GB pamięci) lub AMD Radeon R9 Fury,
 • RAM: 12 GB,
 • Miejsce na dysku: 70 GB SSD,
 • DirectX: wersja 12.

W tym miejscu warto przypomnieć o naszym poradniku przedstawiającym przykładową niedrogą konstrukcję pod Cyberpunka 2077. Mimo że artykuł był napisany sporo czasu przed premierą, oparty był o niemal identyczne wymagania sprzętowe, dzięki czemu jest wciąż aktualny. Warto także zauważyć, że ceny zaproponowanych podzespołów poszły w dół – zarówno jeśli chodzi o dyski SSD, jak i pamięci RAM. Potaniały także karty graficzne, jako że w międzyczasie nadeszła nowa generacja GPU.

Wymagania sprzętowe gry Cyberpunk 2077 prezentują się znakomicie – będziemy mogli wkroczyć w Night City nawet na nieco starszych sprzętach. Widać, że CD Projekt Red korzysta ze swojego bogatego doświadczenia w kwestii optymalizacji. Poprzednia duża produkcja studia, czyli Wiedźmin 3, wypadła pod tym względem rewelacyjnie – w tym roku zapowiada się na powtórkę.

Premiera Cyberpunka 2077 – ciekawostki o grze. Wciąż bez spoilerów!

Teraz czas na kilka interesujących faktów, które pokazują, jak wielkim przedsięwzięciem jest Cyberpunk 2077. Część czytelników pewnie doskonale zdaje sobie sprawę z poniższych ciekawostek, jednak warto je przypomnieć.

1. Prace nad grą Cyberpunk 2077 trwały (przynajmniej oficjalnie) aż 8 lat.

To ogrom czasu – są to nieporównywalnie większe nakłady od konkurencyjnych RPG. Dla przykładu wyprodukowanie nowego tytułu z serii Assassin’s Creed zajmuje około 3 lat. Skala świata jest podobna w przypadku obydwóch gier, jednak jego zawartość będzie znacznie bardziej zróżnicowana w Cyberpunku.

2. Keanu Reeves w polskiej produkcji

Jednym z najciekawszych wątków produkcyjnych gry Cyberpunk 2077 jest zatrudnienie światowej sławy aktora – Keanu Reevesa, który odgrywa w niej rolę Johnny’ego Silverhand. Urodzony w Bejrucie aktor jest znany z wielu produkcji – od serii „Matrix”, przez rolę Johna Wicka, aż po występy w „Toy Story 4” czy „Domu nad jeziorem”.

3. Premiera Cyberpunka 2077 jeszcze przed nami, a gra już zdobywa nagrody

Cyberpunk 2077 spotkał się z niesamowitym odzewem fanów i dziennikarzy w trakcie Gamescom 2020. Tytuł polskiego studia zyskał liczne odznaczenia: najlepsza gra Gamescom, gra najbardziej wyczekiwana przez graczy, najlepsza gra RPG, najlepsza gra na PlayStation i najlepsza gra na PC. Naprawdę nieźle jak na produkcję, która swoją premierę ma jeszcze przed sobą!

4. Polska gra, która jest wspólnym dziełem osób wielu narodowości

Za jej produkcję i wydanie odpowiedzialne są jednak nie tylko studia i biura w Krakowie, Warszawie, czy Wrocławiu. Prace wykonywane były także w innych krajach – do projektu zaangażowani byli zdolni twórcy z wielu państw. Swój wkład na taki sposób powstawania gry miała także pandemia, która w wielu przypadkach wymusiła zdalny tryb pracy.

5. Interesujące wątki muzyczne

W grze spotkamy także inne gwiazdy – w tym szwedzki zespół Refused, wykonujący muzykę punkową. W uniwersum Cyberpunk 2077 przyjmą oni nazwę Samurai i wygląda na to, że stanowią dosyć ważny element fabuły.

Co do muzyki – wątków tego typu jest jeszcze więcej. W grze spotkamy także znaną piosenkarkę Grimes (aktualną żonę Elona Muska), która wcieli się w rolę postaci Lizzy Wizzy.

Osoby zainteresowane udziałem zespołu Refused w Cyberpunku 2077 zachęcamy się do zapoznania materiału z oficjalnego kanału gry:

Night City Wire

Różnego rodzaju historii, które zaangażowały do działania celebrytów, zwykłych ludzi i znanych developerów, jest jeszcze więcej. Jeśli chcielibyśmy przyjrzeć się im wszystkim, prawdopodobnie musielibyśmy stworzyć wielokrotnie bardziej rozbudowany artykuł. Wiele tematów „od kuchni” poruszanych jest przy okazji prezentacji „Night City Wire” organizowanych przez ekipę CD Projekt Red.

Nagrania możemy znaleźć na playliście przygotowanej przez oficjalny kanał Cyberpunka 2077. Zwracamy jednak uwagę, że mogą się tam znajdować potencjalne spoilery dotyczące świata gry – dostępnych w nim gangów, roli naszego bohatera i mechanizmów rządzących miastem Night City.

Kilka historii z Night City. Uwaga – od tego momentu zaczynają się spoilery!

Fabuła Cyberpunk 2077 zapowiada się niesamowicie. Z pewnością dużą rolę będzie odgrywać wybór dostępnej ścieżki życia. Zaplanowane są trzy specjalizacje:

 • Nomad: jest to osoba, która wywodzi się spoza miasta. Kluczowe wartości dla Nomadów w przypadku papierowego RPG Cyberpunk 2020 – pierwowzoru dla wielu wątków Cyberpunka 2077 – były kwestie więzów rodzinnych i poczucia odrębności od społeczności Night City. Jak będzie to poprowadzone w grze CD Projekt Red? Tego się dowiemy już niedługo!
 • Korpo: jest to ścieżka życia, która stawia nas w całkiem dobrej pozycji. Będąc członkiem kasty korporacyjnej, zyskujemy dostęp do sporej wiedzy na temat funkcjonowania miasta i wielkich firm, które odgrywają w nim ogromną rolę. Korpo jest jednocześnie bardzo interesujące – dobrze rozumiemy świat gry, mamy dostęp do informacji, o których zwykłym śmiertelnikom się nie śniło.
 • Street Kid: standardowa postać z ulicy. Street Kid ma być osobą, która angażuje się w życie miasta. Doskonale rozumie realia, jakie panują na nizinach społecznych i przez całe swoje istnienie zmaga się z panującymi tam nierównościami. Oczami Street Kida poznajemy brutalny świat od kuchni, co może znacząco zmienić nasze postrzeganie.

Gracze chcą poznać wszystkie ścieżki

Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że role są bardzo dobrze zbilansowane pod kątem zainteresowania fanów. Oficjalny profil Cyberpunk 2077 na Twitterze opublikował w wakacje ciekawą ankietę, która dotyczyła danej ścieżki. Wyniki prezentują się następująco:

To świetna wiadomość, że gracze chcą grać każdą możliwą rolą. Przez większość czasu wyniki utrzymywały się na poziomie 30-35% dla każdej ze ścieżek życia, ostatecznie wygrał „Street Kid” z wynikiem 37,5%. Zbliżone wyniki świetnie pokazują zaufanie graczy do jakości całej produkcji.

Gangi Night City – Cyberpunk 2077 stawia na całkowicie podzielone społeczeństwo

W grze znajdzie się kilka gangów, które stanowić będą tło i kluczowy element fabuły. To one w rzeczywistości rządzą życiem mieszkańców Night City. Warto jednak zaznaczyć, że jako główny bohater lub bohaterka nie możemy wcielić się w rolę członka jednego z gangów. Gracz jest najemnikiem, który należy do grona najbardziej skutecznych osób w nielegalnych branżach – niezależnie od wybranej postaci. Pomimo tego gangi będziemy spotykać na każdym kroku, a współpraca z nimi może okazać się niezwykle lukratywna. Gra przygotowała wiele scenariuszy, a fabuła prawdopodobnie będzie nieliniowa. Przedstawiamy listę gangów, które znalazły się w grze CD Projekt Red.

Lista gangów w Cyberpunku 2077

 • Maelstrom – brutalne cyborgi, które łamią barierę pomiędzy człowieczeństwem a byciem maszyną. Maelstrom to szaleńcy, agresorzy, wojownicy – nie warto z nimi zadzierać!
 • Valentinos – utrzymana w klimacie latynoskim sekta, budowana wokół honoru i oddania bliskim. Więzy, wiara i gangsterski klimat południowoeuropejskiej mafii – wszystko w jednym.
 • 6th Street – tym razem gang skupiony wokół iście amerykańskiego, bardzo współczesnego klimatu. Wygląda na to, że ich domeną będzie typowa rozwałka rodem z USA. Przy akompaniamencie mitu „żandarma światowego” i wielu nawiązań kulturowych prawdopodobnie będzie to pastisz amerykańskiego patriotyzmu.
 • Voodoo Boys – najlepsi netrunnerzy w mieście. Osoby, które kontrolują sieć, hakują i mają dostęp do wielu interesujących informacji. Z pewnością będą warci uwagi – zarówno jako sprzymierzeńcy, jak i wrogowie.
 • Animals – gang zbudowany wokół siły mięśni. Groźnie wyglądający zapaśnicy, ufający jedynie swoim pięściom – kandydaci do rządzenia na ulicach Night City.
 • Tyger Claws – mafia we wschodnim klimacie – coś dla fanów Yakuzy i azjatyckiej stylistyki. Tyger Claws to bardzo konkretna siła w Night City – zarówno pod kątem finansów, jak i twardych argumentów na ulicach.
 • The Mox – istotna dla nich jest solidarność, relacje, walka o wspólne wartości. Moxes można przyrównać do grupy koleżanek, które budują swoją własną, ciekawą społeczność.
 • Wraiths – gang Nomadów, który charakteryzuje się bezwzględnością, brutalnością i wykorzystaniem niezwykłych pojazdów.
 • Aldecados – rywale Wraiths. Istnieje szansa, że są związani z Johnnym Silverhandem, jednak na razie brak informacji na ten temat.

Istnieje jeszcze jeden, tajemniczy gang

W oficjalnych materiałach wspomnieni zostali także „Scavs” – Scavengers. Jest to kolejny gang, który może być związany mocno z głównym wątkiem fabularnym. Nie został on jednak przedstawiony zbyt dobrze – niewiele o nim wiemy. W zasadzie gang łączy w pewnym sensie wiele indywidualności, przez co jego struktura jest bardzo niespójna. Każdy z nich stawia na wzbogacenie się i zdobycie odpowiednich technologii. Wygląda więc na to, że jako główny bohater, V, wielokrotnie nadepniemy im na odcisk.

Prawdopodobnie więcej gangów pojawi się także w samej fabule gry albo w kolejnych dodatkach. Przewidywane DLC mogą zawierać klasyczne gangi z Cyberpunka 2020 – a jeszcze trochę ich brakuje.

Ostatni aspekt – V. Jaka jest nasza rola w grze?

Przede wszystkim ważne jest to, że Cyberpunk 2077 pragnie dawać nam wiele możliwości względem poprowadzenia swojej postaci. Z pewnością jednak nie unikniemy podstawowego wątku głównego. Zależeć nam będzie na zdobyciu technologii ostatecznej – wszczepu dającego nieśmiertelność.

Tak istotny przedmiot będzie jednak obiektem zainteresowania wielu grup. Jak wyjdziemy z tej przygody? Co nam pomoże w jej odkrywaniu? Jaka jest nasza rola w Night City i jak poradzimy sobie z odkrywaniem swojej własnej ścieżki w skomplikowanych układach ulic, spośród których każda ma swoją nazwę? To wszystko przyjdzie nam dopiero odkryć! Premiera Cyberpunka 2077 nastąpi już za dwa miesiące – na razie fabuła kryje przed nami wiele tajemnic.

Grafika tytułowa: BagoGames, Flickr (licencja CC 2.0)