Premiery nowych konsol od Sony i Microsoftu zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi pojawia się coraz więcej spekulacji na temat każdej z platform. PlayStation 5 vs Xbox Series X to debata, która rozbudza każdego konsolowego gracza. Co już wiemy o nowych urządzeniach?

Giganci wirtualnej rozrywki kazali nam długo czekać

Od wprowadzenia na rynek PlayStation 4 przez Sony i Xboksa One przez Microsoft minął naprawdę długi czas. Do dziś jednak pamiętamy, z jakim napięciem wszyscy gracze czekali, aż w listopadzie 2013 roku będą mogli rozpakować swój wymarzony sprzęt i zanurzyć się w świat wirtualnej rozrywki. Sony i Microsoft stawali na głowie, żeby prześcignąć się w rozwiązaniach technologicznych i przyciągnąć jak największą rzeszę graczy. Komu wyszło lepiej? To już pozostawiamy do oceny historii i graczom, ale jedno jest pewne – było to swego rodzaju święto gamingowej rozrywki. Historia lubi się powtarzać. Konsolowi potentaci ponownie szykują dla nas nowości, którymi zaskoczą nas przy premierze konsol dziewiątej generacji.

Obie firmy w zeszłym roku ogłosiły, że pracują nad następcami swoich największych gamingowych sprzętów, czyli Xboksa One i PlayStation 4. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze oficjalne zapowiedzi PlayStation 5 i Xboksa Series X – wtedy jeszcze pod nazwami roboczymi Prospero i Scarlett. Od ogłoszenia pierwszych wieści na temat konsol dziewiątej generacji już trochę minęło, a korporacje odkrywają kolejne części tajemnicy. W tym artykule zebraliśmy wszystkie najświeższe informacje i przecieki na temat obu sprzętów.

PlayStation 5 vs Xbox Series X – kiedy konsole trafią na rynek?

Dokładna data premiery PS5 i Xboksa Series X nie jest jeszcze znana. Sony oraz Microsoft jedynie lakonicznie kwitują, że konsole dziewiątej generacji pojawią się w sklepach w czwartym kwartale bieżącego roku. Ten termin zdają się potwierdzać wszelkie branżowe przecieki i strony sklepów z elektroniką. Najczęściej możemy spotkać się z datą 20 listopada dla PlayStation 5 oraz 26 listopada dla Xbox Series X. Jeśli ktoś miałby znać takie niuanse, to możemy spodziewać się, że są to właśnie sprzedawcy.

Termin listopadowy zdaje się potwierdzać też historia. Ósma generacja konsol miała premierę właśnie w jednym z ostatnich miesięcy roku 2013, w okolicach amerykańskiego Święta Dziękczynienia. PlayStation 4 oraz Xbox One zadebiutowały odpowiednio 15 i 22 listopada. To nieprzypadkowy wybór. W okresie przedświątecznym popyt na tego typu produkty jest największy. Możemy się więc spodziewać, że środek ostatniego kwartału roku będzie bardzo dobrym czasem dla branży gamingowej.

Jaka ma być specyfikacja najnowszych konsol? PlayStation 5 vs Xbox Series X

Przez prawie siedem lat technologia zrobiła wiele znaczących kroków milowych. W związku z tym producenci ze Stanów Zjednoczonych i Japonii są w stanie zaskoczyć nas nowoczesnymi, rewolucyjnymi rozwiązaniami sprzętowymi. Jak mają wyglądać specyfikacje konsol 9. generacji?

PlayStation 5

Sony PlayStation 5, Sony, premiera,

Zacznijmy od dziecka Sony. Gigant z Japonii jest dość skąpy w udzielaniu nam rozbudowanych informacji, jednak z pewnością już teraz możemy sporo powiedzieć o specyfikacji PlayStation 5. Kolejny raz dostarczycielem głównych jednostek obliczeniowych będzie firma AMD. Konsola będzie korzystać z ośmiordzeniowego procesora AMD Zen 2 o zmiennym taktowaniu 3,5 GHz. Układ graficzny to chipset oparty na konstrukcji RDNA 2. Szacuje się, że moc procesora graficznego ma wynosić 10,28 TFLOPS. To prawie trzy razy więcej niż w najmocniejszej wersji PlayStation 4. Japońska konsola będzie także wyposażona w 16 GB pamięci RAM opartej na strukturze GDDR6. Całość dopełnia bardzo szybki dysk SSD o pojemności 825 GB z dodatkowym slotem NVMe SSD umożliwiającym rozszerzenie obszaru zapisu o kolejne gigabajty.

Xbox Series X

Xbox Series X

Jeśli chodzi najnowszą konsolę giganta z Redmond, Microsoft znacznie chętniej wypowiada się na temat jej specyfikacji. Podobnie jak konkurent, Xbox Series X ma być wyposażony w podzespoły od AMD. Za sterowanie ma odpowiadać również ośmiordzeniowy procesor Zen 2, w tym przypadku w wersji Custom o zmiennym taktowaniu aż do 3,8 GHz. W najnowszym Xboksie wykorzystano także chipset  RDNA 2, ale o zmodyfikowanej konstrukcji pozwalającej uzyskać moc aż 12 teraflopsów.

Dostępne będą różne warianty

Obie konsole mają występować w mniej rozbudowanej, budżetowej wersji oraz w bardziej zaawansowanej konfiguracji z dodatkowymi funkcjami. Już teraz ich specyfikacje robią niemałe wrażenie.

Warto wspomnieć także o wyglądzie obu urządzeń. Sony postawiło na futurystyczny design, który z pewnością wpasuje się w ramy nowoczesnych wnętrz. Microsoft z kolei zdecydował się na prosty, klasyczny kształt – projekt może kojarzyć się z prostopadłościennym monolitem znanym z filmu „2001: Odyseja kosmiczna”. Obie konstrukcje mają zapewnić doskonałe i ciche chłodzenie – to mechanizm, na który narzekali użytkownicy poprzedniej generacji konsol.

Rewolucyjne rozwinięcie klasycznej formuły, czyli kontrolery dla PlayStation 5 oraz Xbox Series X

Większość graczy bardzo polubiła pady DualShock w wersji 4. DualSense, czyli kontroler do PlayStation 5, wydaje się ich rozwinięciem, chociaż Sony podkreśla, że to zupełnie nowy sprzęt. Jest on zbliżony wyglądem do swojego starszego brata, ale różni się niektórymi detalami konstrukcyjnymi, na przykład zmianą nachylenia triggerów. Służy to jeszcze większemu polepszeniu ergonomii podczas używania kontrolera. Różnicą w stosunku do poprzednika jest też powiększony centralny touchpad oraz rozwinięcie technologii haptycznej. Na uwagę zasługuje „siłowe” rozwiązanie użyte w triggerach, których opór ma być adaptacyjny. Teraz kontroler ma dawać jeszcze większy feedback graczom, w zależności od tego, co dzieje się na ekranie. DualSense posiada także zintegrowany mikrofon z funkcją rozpoznawania głosu oraz złącze USB-C.

Microsoft, podobnie jak gigant z Japonii, postawił na rozwój dobrze sprawdzonej konstrukcji i naszpikowanie kontrolera haptyką. Pad do Xboksa X jest przede wszystkim mniejszy, co ma pozwolić na pewniejsze trzymanie w dłoni. Dodano także przycisk Share, dzięki czemu zapis i udostępnienie ekranowych treści będzie jeszcze łatwiejsze. W pewnym stopniu przeprojektowano także klasyczny „krzyżak”. Sam Microsoft rozwiązanie nazywa „hybrydowym przyciskiem kierunkowym” i zapewnia, że efektem będzie polepszenie kontroli w grach. Zmieniono kształt triggerów, a na ich powierzchni umieszczono porowatą teksturę zwiększającą precyzję manewrów. Warto zauważyć, że nowe kontrolery mają współpracować z poprzednikami Xboksa Series X – kompatybilność ma być zachowana także w drugą stronę.

Po materiałach prasowych i zdjęciach dosłownie można zacierać ręce w oczekiwaniu na własnoręczne chwycenie kolejnej generacji kontrolerów. Wydaje się, że wszystkie wady poprzedników zostały wyeliminowane, a nowe funkcje tylko poprawią wrażenia z grania.

Jakie premiery szykują dla nas oba koncerny?

Produkcje przygotowywane na obie platformy zapowiadają się naprawdę imponująco. Każda ze stron może pochwalić się ekskluzywnymi tytułami, ale pojawią się też gry, które będą miały premierę na obu konsolach.

Sony ogłosiło, że jego studia developerskie już od jakiegoś czasu pracują nad produkcjami na PlayStation 5. Będzie to między innymi nowa część klasycznej gry wyścigowej – Gran Turismo 7, kolejny rozdział opowieści o Człowieku-Pająku pod tytułem Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, a także Ratchet & Clank: Rift Apart. Warto wspomnieć także o remake kultowego Demon Souls oraz o grach pokroju Horizon: Forbidden West czy Resident Evil VIII.

W zapowiedziach Microsoftu pojawiają się także ciekawe tytuły ekskluzywne. Już teraz wiemy, że na konsolę Xbox Series X ma ukazać się najnowsza część kultowej strzelanki – Halo Infinite. Na szczególną uwagę zasługuje Senua’s Saga: Hellblade II, która już na etapie projektowania była dostosowana do możliwości najnowszej konsoli firmy z Redmond. Wspomnieć warto także o Medium, Everwild czy lakonicznie zapowiedzianej grze Project: MARA. To kolejna porcja tytułów ekskluzywnych na konsolę Xbox X.

Warto nadmienić, że zarówno Sony, jak i Microsoft zapowiedział wsteczną kompatybilność z grami na konsole poprzedniej generacji. Gigant z Japonii zapowiedział zgodność co najmniej 100 największych hitów oraz setek pomniejszych produkcji. Firma z Ameryki nie podała dokładnych tytułów, ale chwali się, że na ich najnowszej konsoli będą działały tysiące gier z Xboksa One, 360 czy nawet pierwszego Xboksa!

Jak będą się kształtować koszty konsol dziewiątej generacji? Xbox Series X vs PlayStation 5 – cena

Przewiduje się, że na PlayStation 5 czy Xbox Series X będzie trzeba wydać co najmniej tyle pieniędzy, ile kosztowały ich poprzednicy. W dniu premiery cena PlayStation 4 wynosiła 399 dolarów, a w Polsce około 1 800 złotych. Xbox One w momencie debiutu był o 100 dolarów droższy i jego koszt kształtował się na poziomie 499 USD, czyli około 2 000 PLN. Należy zauważyć, że dziewiąta generacja konsol jest o wiele bardziej zaawansowana technologicznie, więc stawki, jakie zażyczą sobie za sprzęt producenci, mogą odpowiednio wzrosnąć. Takie są też spekulacje ekspertów rynku gamingowego.

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że na stronie jednego z polskich sklepów z elektroniką na kilka godzin pojawiła się przedwczesna oferta przedsprzedaży PlayStation 5 z ceną w wysokości 2 499 złotych. W związku z tym przewidujemy, że taki może być ostateczny koszt najnowszej konsoli Sony.

Jeśli zaś chodzi o konsolę Xbox Series X, cena to większa niewiadoma niż w wypadku urządzenia giganta z Japonii. Analitycy głównie opierają się na cenie poprzedniej generacji i podają, że nie będzie ona niższa niż w wypadku Xboksa One. Oznacza to, że koszt najnowszego sprzętu od Microsoftu może wynosić 2 099 złotych. Z przecieków wynika także, że gigant z Redmond będzie starał się zrezygnować z większości marży, żeby utrzymać cenę swojego urządzenie poniżej kosztów konsoli Sony. Wszystko oczywiście zależy od konkretnej wersji – podane ceny to przewidywania dla podstawowych wariantów.

PlayStation 5 vs Xbox Series X – werdykt

Dysponujemy już sporą ilością informacji na temat najnowszych konsol firm ze Stanów i Japonii, co pozwala na wstępną ocenę opłacalności kupna każdej z nich. Trzeba przyznać, że obydwa produkty są prawdziwą gratką dla zapalonych graczy. Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X mogą pochwalić się sporą mocą obliczeniową i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Zapowiedzi gier na obie platformy też wyglądają obiecująco.

PlayStation 5 vs Xbox Series X zapewne będzie tematem do dyskusji wśród fanów obydwóch konsol przez długie lata. Na tym etapie możemy stwierdzić, że kupno każdej z nich będzie w podobnym stopniu opłacalne. O ostatecznym wyborze powinny zadecydować kwestie takie jak dostępność ekskluzywnych tytułów. Warto także poczekać na więcej informacji – wciąż pojawiają się nowe dane o konsolach dziewiątej generacji.