Przejęcia w branży IT nie są niczym nowym i budzą dużo emocji. Okazuje się, że Microsoft może być zainteresowany kupnem firmy specjalizującej się w sprzęcie 5G. Firma analityczna CCS Insight sugeruje, że w związku z tym gigant z Redmond może chcieć przejąć Nokię, która jest jednym z największych producentów stacji bazowych na świecie.

Microsoft i Nokia mają już swoją historię. Dlatego też nowe plotki dotyczące potencjalnego przejęcia przywołują historię, która rozpoczęła się w 2013 roku. To właśnie wtedy Microsoft kupił dział mobilny Nokii, który zajmował się telefonami komórkowymi. W efekcie tego przedsięwzięcia pojawiły się na rynku Lumie z mobilnym Windowsem na pokładzie. Wszyscy dobrze wiemy, jaki był koniec tej historii. Zabieg ten okazał się niewypałem. Ostatecznie byli pracownicy działu mobilnego Nokii założyli firmę HMD Global, która zyskała prawa do używania znaku handlowego fińskiej spółki w kontekście urządzeń mobilnych. Dzięki temu “Nokia” weszła na rynek smartfonów z Androidem. Jednak tym razem mamy do czynienia z zupełnie czymś innym. Microsoft jako amerykańska firma chce zaistnieć na rynku telekomunikacyjnym. Dlatego też gigant z Redmond ma rozważać kupno jednego z producentów sprzętu infrastrukturalnego dla sieci 5G.

Microsoft wejdzie na rynek 5G, ale Nokia mu w tym nie pomoże

Wdrożenie sieci 5G oznacza rozpoczęcie rewolucji na rynku telekomunikacyjnym. Coraz szersze zastosowanie telefonii komórkowej sprawia, że mamy do czynienia z coraz większym tortem, którego podział wystarczy na zaspokojenie potrzeb większej ilości firm. Typowe firmy informatyczne, do których zalicza się właśnie Microsoft, mogą liczyć na odegranie ważnej roli w tzw. rozproszonym rdzeniu. Pokazują to przejęcia przez Microsoft firm Affirmed Networks i Metaswitch, które zostały ogłoszone w marcu i lipcu tego roku.

Niektórym wydaje się, że apetyt Microsoftu jest dużo większy. Dobrym przykładem są tutaj analitycy z CCS Insight, którzy twierdzą, że w przyszłym roku Microsoft może przejąć Nokię.

“Microsoft naprawdę zainteresował się przestrzenią telekomunikacyjną. W tym roku widzieliśmy już dwa przejęcia (Metaswitch oraz Affirmed Networks), które polegają na zdobyciu wiedzy w zakresie 5G i telekomunikacji oraz kontaktów w tej branży. Uważamy, że Nokia może być potencjalnym celem dla kogoś takiego jak Microsoft”. – fragment raportu CCS Insight

Jednak analitycy z CCS Insight nie rozróżniają podstawowej różnicy pomiędzy portfolio firm pokroju przejętych firm, a tym, co operatorom 5G oferuje Nokia. Zarówno Metaswitch, jak i Affirmed Networks specjalizowali się w tzw. zwirtualizowanych sieciach oraz rozwiązaniach chmurowych dla sieci telekomunikacyjnych. Z kolei Nokia jest jednym z kluczowych dostawców urządzeń dla warstwy radiowej. Chodzi tutaj oczywiście o stacje bazowe. Dlatego też mało prawdopodobne jest to, żeby Microsoft zdecydował się na wkroczenie w zupełnie nowy dla siebie obszar, którym jest bezprzewodowa technika przesyłu informacji.

Oczywiście nie można wykluczać, że w każdej plotce jest ziarno prawdy. Być może Microsoft jest faktycznie zainteresowany przejęciem jednego z działów Nokii, którego działalność ma dużo wspólnego z chmurą oraz wirtualizacją sieci. Równie dobrze za jakiś czas możemy usłyszeć o nawiązaniu współpracy pomiędzy oboma firmami. Czy któryś z tych scenariuszy ma jakąkolwiek szansę na powiedzenie? Dzisiaj trudno to oceniać.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.