Nauka języków w XXI wieku ma ogromne znaczenie. Globalizacja wymusza na nas przede wszystkim znakomitą znajomość angielskiego – warto znać także podstawy co najmniej jednego innego języka. Poznaj najlepsze aplikacje do nauki języka, które pomogą Ci w zdobyciu nowych umiejętności.

Darmowe aplikacje do nauki języka – czy to ma sens?

Postęp daje nam możliwość skorzystania z zupełnie nowych sposobów uczenia się – niewątpliwie warto z nich skorzystać. Aplikacje do nauki języka mogą być znakomitą pomocą, jednak nie zastąpią w pełni warsztatu profesjonalnego nauczyciela czy obycia w środowisku obcego kraju.

Od lat najpopularniejszym wyborem w naszym kraju jest angielski, który jest w zasadzie podstawą komunikacji w internecie. Polacy często uczą się także niemieckiego i rosyjskiego, a w ostatnich latach popularność zdobywają języki romańskie, takie jak włoski czy hiszpański. Pomimo tego 44% naszych rodaków nie zna żadnego języka obcego (dane agencji TNS Polska z roku 2015). Dostęp do łatwych w obsłudze aplikacji na urządzenia mobilne z pewnością może przyczynić się do poprawy takiego stanu rzeczy.

Poszczególne aplikacje do nauki języka oferują zróżnicowaną funkcjonalność, jednak łączy je główna zaleta – są motywatorami jakich mało. Możliwość mierzenia postępu, przeglądania swoich osiągnięć i wyznaczania planów nauki działa świetnie. Co ważne, aplikacje do nauki języka, szczególnie te darmowe, mogą być używane praktycznie w każdej sytuacji. Możemy rozwijać swoje umiejętności w tramwaju, samolocie czy wieczorem przy lampce nocnej – możliwości jest wiele.

Najlepsze aplikacje do nauki języka – nasza lista

Podczas przygotowania zestawienia wzięliśmy pod uwagę jedynie aplikacje, które oferują podstawową funkcjonalność za darmo. W przypadku części z nich dłuższe korzystanie lub pozbycie się reklam wymaga dodatkowych płatności.

Mondly – bogata oferta różnych języków

Oprogramowanie Mondly oferuje szeroki wybór języków – konkretne kursy są dostępne w osobnych aplikacjach. Najskuteczniejszym sposobem nauki w tym przypadku jest branie aktywnego udziału w „konwersacji” z telefonem – wymawiamy dane frazy, a sztuczna inteligencja analizuje, czy zrobiliśmy to poprawnie. Mondly skupia się na codziennej użyteczności języka. Znajdziemy tutaj najważniejsze frazy, podstawowe dialogi oraz rozmowy pomiędzy osobami posługującymi się danym językiem jako ojczystym.

Mondly udostępnia także nasz postęp – możemy go śledzić i motywować się do dalszej nauki. W tym momencie liczba wspieranych języków jest naprawdę imponująca. Znajdziemy wśród nich między innymi:

  • angielski,
  • hiszpański,
  • niemiecki,
  • japoński,
  • francuski,
  • włoski,
  • koreański,
  • chiński,
  • niderlandzki,
  • chorwacki.

To dopiero początek całej oferty – wszystkich aplikacji Mondly jest obecnie ponad 30.

Co ciekawe, znajdziemy tutaj także płatną apkę korzystającą z wirtualnej rzeczywistości. Niestety nie spotkała się ona z tak pozytywnymi reakcjami jak pozostałe – wiele osób narzeka na słabą optymalizację, a średnia ocena w Sklepie Play wynosi zaledwie 3,3 gwiazdki. Grono użytkowników jest także dość skromne, jednak potencjał marki pozwala spodziewać się, że aplikacja Mondly w wersji VR może pewnego dnia być prawdziwym sukcesem.

Duolingo – aplikacja, która stała się memem

Duolingo to aplikacja, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i szeroką gamą użytkowników. Jest ona aż zbyt dobrze motywująca – wiele osób kojarzy ją z licznych powiadomień, które przypominały nam o opuszczonych lekcjach. Samo Duolingo największe sukcesy święciło w latach 2013 i 2014, gdy aplikacje do nauki języka były czymś stosunkowo nowym. Funkcjonalność i popularność apki wciąż stoi na wysokim poziomie – nawet pomimo coraz większej odwagi konkurencji we wprowadzaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Aplikacja jest nieco „cukierkowa”. Jej estetyka wyróżnia się prostotą, a samo nawigowanie po niej przypomina bardziej grę na telefon niż istotne narzędzie w poprawianiu umiejętności językowych. Wiele osób docenia Duolingo za dużą ilość darmowej zawartości – warto mieć to na uwadze. Podczas korzystania z darmowego konta musimy jednak mierzyć się z reklamami pojawiającymi się po każdej lekcji. Skuteczność nauki zależy w głównej mierze od nas i czasu, który włożymy w opanowanie nowych zwrotów. Często stosowanym przez użytkowników schematem jest zastosowanie Duolingo jako pewnego punktu wyjścia do dalszej nauki i sprawdzenie, czy dany język faktycznie nas zainteresuje.

Busuu – nie tylko aplikacja, ale także społeczność

Busuu to aplikacja do nauki języka, która została doceniona zarówno przez użytkowników, jak i media, zdobywając wysoką pozycję w EdTech Global Awards i kilku innych rankingach. Została przystosowana do 12 języków – w tym angielskiego, niemieckiego, francuskiego oraz japońskiego. Aplikacja pozwala na dobranie kursu według potrzeby użytkownika. Duża ilość materiałów, ogromna społeczność, konwersacje, plan nauki, powtórki, nacisk zarówno na gramatykę, jak i słówka – wszystko w jednym miejscu.

Co więcej, Busuu udostępnia możliwość zdobycia certyfikatów językowych McGraw-Hill Education. Są one odpowiednikiem oficjalnych certyfikatów CEFR.

Babbel – bardzo ciekawa aplikacja tworzona przez ekspertów

Babbel to świetne zaprojektowana i wykonana aplikacja, która stawia na innowacyjność. Jej interfejs jest prosty, ale nowoczesny. Wśród dostępnych języków znajdują się m.in. hiszpański, francuski, portugalski, włoski, rosyjski, turecki, norweski, duński, szwedzki, niderlandzki i indonezyjski. Darmowa wersja pozwala na korzystanie przez 7 dni, a potem możemy zdecydować, czy wolimy przejść na wyższy poziom.

Aplikacja kładzie duży nacisk na planowanie pracy i dostosowanie jej do naszych potrzeb. Uczymy się tyle, ile możemy – przez tyle dni w tygodniu, ile chcemy. Babbel skupia się na krótkich lekcjach, które mają prezentować jak największą wartość merytoryczną. Największą funkcjonalność aplikacja osiąga w przypadku języka niemieckiego i angielskiego, działając podobnie do Mondly – AI analizuje naszą wymowę i poprawia ewentualne błędy.

Babbel chwali się dostępem do aż 5 000 kursów. Różnorodne formy nauki sprawiają, że każdy jest w stanie opanować nowe słownictwo i gramatykę. To jedna z najczęściej wybieranych aplikacji w tej kategorii.

Aplikacje do nauki języka Tweeba – mniej znany brand, darmowa zawartość

Polski startup Tweeba pragnie zapewnić w 100% darmową edukację. W tym celu programiści firmy stworzyli kilka aplikacji. Obecnie możemy skorzystać z apek do nauki angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego, francuskiego i ukraińskiego. Ponadto dostępne są rozmówki polsko-niemieckie, polsko-hiszpańskie oraz polsko-angielskie.

W aplikacjach językowych Tweeba wybieramy określony cel nauki, oparty na interesującym nas zastosowaniu języka. Możemy także zainstalować widgety, jednak ich funkcjonalność jest dosyć wątpliwa. W aplikacji dostępne są rozbudowane fiszki. Słówka są czytane przez lektora, a całość jest rozwijana na bieżąco. Darmowa alternatywa nie prezentuje tak obszernej funkcjonalności jak płatna konkurencja, jednak wciąż jest to bardzo ciekawy wybór.

Grafika główna: Background photo created by freepik – www.freepik.com, pozostałe zdjęcia: opracowanie własne