2020 to wyjątkowy rok – nie da się ukryć, że koronawirus zaskoczył nas wszystkich. Wiele osób zostało zwolnionych z pracy, innym ucięto część etatu. W takiej sytuacji, a także w obliczu przewidywanego nawrotu pandemii, praca z domu staje się niezwykle atrakcyjnym wyborem. Jak pracować zdalnie i zapewnić sobie dodatkowe źródło zarobku nawet w trakcie lockdownu?

Praca zdalna – jakie zawody można wykonywać z domu?

Żyjemy w czasach znacznego postępu w różnych dziedzinach. W ostatnich latach ogromne zmiany nastąpiły także na rynku pracy – wiele firm umożliwia zatrudnionym osobom korzystanie z nowych technologii w celu wykonywania swoich zadań na odległość. Już od lat 70. zeszłego wieku do pracy zaczęto używać telefonów i pracowano z domu. Teraz pomaga nam w tym także niemal nieograniczony dostęp do szybkiego internetu i różnorodnych urządzeń, dzięki którym praca z domu jest bezproblemowa i równie wydajna, jak wykonywana w biurze.

Z tego powodu coraz więcej zawodów można wykonywać przez internet. Mowa rzecz jasna zarówno o możliwości spędzenia kilku godzin tygodniowo, by tylko troszeczkę dorobić, jak i o tym, by była to pełnowymiarowa praca zdalna. Wszystko zależy od naszych umiejętności, predyspozycji, wykształcenia, czasu oraz chęci. Praca z domu może dotyczyć takich profesji jak tłumacz, copywriter, programista, grafik komputerowy czy dziennikarz. Każdy z nich wymaga rzecz jasna innych kwalifikacji. Aby praca z domu była skuteczna i rzetelnie wykonywana, nie zawsze musimy posiadać wykształcenie kierunkowe lub po prostu wyższe. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych miejscach będzie to niezbędne.

Dla wielu osób praca z domu może być jednak pewnym szokiem lub okazać się ciężkim zadaniem. Biurowe środowisko często lepiej skłania nas do skupienia się na wykonywanych obowiązkach niż domowe zacisze. Istnieje jednak kilka sposobów, by zwiększyć swoją produktywność w trakcie pracy w trybie home office.

Praca z domu – gdzie szukać zatrudnienia?

W głowie części czytelników pojawiło się już pewnie pytanie „jak i gdzie szukać pracy zdalnej?”. Spieszymy z pomocą – sprawa jest niemal banalnie prosta. Pracę zdalną możemy znaleźć praktycznie wszędzie, jednak z jej natury wynika, że głównie powinniśmy skupić się na poszukiwaniach w internecie.

Warto przejrzeć wszelakie portale z ogłoszeniami – zarówno lokalnymi, jak i związanymi z całym krajem. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie z powiadomień e-mail o pojawieniu się nowych ofert pracy, które spełniają określone przez nas wymagania. To bardzo wygodne rozwiązanie oferowane przez większość portali ogłoszeniowych, które może znacznie przyczynić się do tego, by upatrzona telepraca była nasza.

Praca zdalna jest ponadto oferowana na Facebooku i innych mediach społecznościowych. Warto również przejrzeć strony internetowe instytucji czy firm, w których interesuje nas zdalne zatrudnienie. Bardzo często informacje na ten temat znajdują się w zakładce „kontakt” lub „rekrutacja”. Jeśli chodzi o większość wspomnianych wcześniej profesji, warto zaopatrzyć się w ciekawe CV, które zapewni dobre wrażenie potencjalnego pracodawcy. Część zawodów wykonywanych z domu nie wymaga CV – w ich przypadku decyzje o zatrudnieniu są podejmowane na podstawie portfolio z dotychczasowymi osiągnięciami czy projektami. Mowa tu o takich posadach jak copywriter czy grafik komputerowy, gdzie umiejętności praktyczne liczą się znacznie bardziej od wykształcenia czy doświadczenia.

Praca zdalna – copywriter

Na warsztat weźmiemy jeden ze wspomnianych zawodów, który może obecnie wykonywać niemal każdy. Wystarczy dysponować komputerem (i klawiaturą!), posługiwać się poprawną polszczyzną i wykazywać pewną łatwość w wyrażaniu się poprzez pisanie. Na czym polega praca jako copywriter? Jak sama nazwa wskazuje, mowa tu o pisaniu. Mogą to być treści na przeróżne tematy – istnieje mnóstwo rodzajów tekstów, które może pisać copywriter. 

Najprostszą formą, choć obecnie coraz mniej rozchwytywaną, są tak zwane teksty preclowe. Nie muszą one mieć zbyt wiele sensu – jedynym celem jest odpowiednie zagęszczenie słów kluczowych. Spotkamy także teksty zapleczowe (również niezbyt lotne, ale sensowne i nieco lepszej jakości od „precli”). Największy potencjał zarobkowy mają artykuły, hasła reklamowe, felietony, recenzje i inne formy tego rodzaju, publikowane najczęściej w internecie.

Praca dodatkowa w domu jako copywriter wymaga łatwości pisania oraz – w miarę możliwości – unikania potknięć na polu ortografii czy interpunkcji. Jeśli chodzi o sprawy finansowe, praca zdalna jako copywriter oferuje nam najczęściej rozliczenie za tysiąc znaków. Kwoty zaczynają się od 4–5 złotych w przypadku tekstów niewymagających researchu czy fachowej wiedzy, a kończą na dziesiątkach czy nawet setkach złotych.


Pracodawca z reguły nie wymaga CV czy poświadczeń z poprzedniej pracy. Nacisk kładzie się głównie na jakość naszych tekstów, w związku z czym dobrze będzie przygotować portfolio, o ile już coś wcześniej pisaliśmy. Często wymagany jest także tekst próbny na podstawie przekazanych wytycznych. W ten sposób pracodawcy lub zleceniodawcy mogą sprawdzić, jakimi umiejętnościami dysponuje dany kandydat i czy jego wybór będzie opłacalny.

Praca z domu jako handlowiec

Zdecydowana większość społeczeństwa nie przepada za reklamami ani osobami, które chcą nam niemal na siłę wcisnąć produkty o wątpliwej przydatności, nachalnie zachwalając ich walory. Nie da się jednak ukryć, że sporo osób nadal daje się przekonać do tego rodzaju transakcji. Z tego powodu handlowcy zarabiają naprawdę dobre pieniądze – o ile ich praca wykonywana jest skutecznie. Pandemia skutecznie zniechęca osoby zajmujące się tym zawodem do unikania chodzenia po domach. Większość z nich przerzuciła się na nowsze formy komunikacji z klientami, dzięki czemu praca zdalna jako handlowiec nigdy nie była bardziej dostępna.

Jak łatwo się domyślić, głównym obowiązkiem w takim fachu jest dzwonienie do klientów w celu sprzedania im jak największej liczby produktów. Wymaga to pewności siebie, charyzmy oraz umiejętności zaprezentowania zalet danego przedmiotu w atrakcyjny sposób. Z tego powodu nie jest to praca marzeń dla osób, które mają problem z rozmowami przez telefon z obcymi ludźmi. Rozmówcy często mogą być bardzo negatywnie nastawieni do telemarketerów. Ważna jest tutaj cierpliwość, stonowanie oraz błyskotliwość przy prowadzeniu rozmowy. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, możliwy jest tu zarówno dodatkowy zarobek z domu, jak i praca zdalna na pełny etat. Wynagrodzenie zależy w dużej mierze od liczby sprzedanych produktów – często spotkamy się z zapłatą na zasadzie prowizji.

Dzięki charakterowi tego fachu możliwa jest praca zdalna niezależnie od tego, gdzie znajduje się siedziba danej firmy. Niezależnie od tego, czy jest to Warszawa, Wrocław, Kraków, czy nawet inne państwo – możemy skutecznie zarabiać jako handlowiec z dowolnego miejsca na świecie.

Grafik komputerowy – praca zdalna

Usługi grafików komputerowych były, są i prawdopodobnie jeszcze bardzo długo będą potrzebne. Choć może się wydawać, że rynek pracy w tym zawodzie jest nieco przesycony, to nie ma opcji, by dobremu grafikowi zabrakło zleceń.

Praca z domu jako grafik jest opłacalna i bardzo wygodna – znacznie lepiej tworzy się kreatywne rzeczy w wygodnym pokoju niż w chłodnym biurze, które może kojarzyć się ze stresującą atmosferą. Jak pracować zdalnie jako grafik? Będziemy potrzebować komputera, pewnego wyczucia estetyki, a także kilku programów graficznych. Znacznie lepiej sprawdzą się płatne aplikacje, które są szeroko używane w branży. Startowa inwestycja jest dość wysoka, jednak ma szansę bardzo szybko się zwrócić.

Skąd dostać zlecenie jako grafik? Współpraca polegająca na przygotowaniu treści wizualnych jest dostępna w wielu miejscach. Może to być czasopismo, wydawnictwo książkowe, strona internetowa, firmy produkujące zaproszenia czy broszury, a także zwykli ludzie, którzy chcą na przykład mieć ładne tło na swojej stronie na Facebooku. Dzieła wykonane przez grafików spotkamy niemal na każdym kroku – popyt na uzdolnionych ludzi w tym zawodzie nie maleje.

Określenie zarobków grafików komputerowych nie jest łatwe. Praca zdalna w tej roli jest bardzo dobrze płatna, jeśli umiemy odpowiednio się wypromować, a nasze prace stoją na wysokim poziomie. Wtedy możemy mówić już o sumach, które z nawiązką wystarczą na utrzymanie się. Oczywiście można także dorabiać jako grafik – wtedy możemy liczyć na kilkaset złotych w skali miesiąca. Rozliczenie następuje najczęściej po wykonaniu dzieła, uprzednio można jednak poprosić o zadatek w postaci kilkudziesięciu procent ostatecznej ceny. To dobre zabezpieczenie przed niepewnymi klientami, którzy często rezygnują z usług.

Jak pracować zdalnie?

Kiedy już podejmiemy decyzję o zawodzie, który chcemy wykonywać zdalnie, musimy pamiętać, że praca z domu bywa równie niewdzięczna co stacjonarne zatrudnienie. Telepraca może być przyjemna i komfortowa – musimy jednak mieć odpowiednie podejście. Nie jest to przede wszystkim tryb pracy dla osób, które mają problemy z prokrastynacją. W biurze czy siedzibie firmy nie mamy zbyt wielu rozpraszających czynników. W domu za to czyhają one na nas na każdym kroku.

Często możemy spotkać się z opowieściami osób, które zamiast wykonywać pracę zdalną, myją wszystkie okna i wielokrotnie odkurzają salon. Wszystko to ma na celu uniknięcie wykonywania swoich obowiązków. Przez to zadania zostają odłożone na ostatnią chwilę, co może znacznie wpłynąć na efektywność telepracy.

Ważna jest zatem higiena umysłu – nie należy mieć w pobliżu miejsca pracy rzeczy, które ewentualnie mogą nas rozpraszać. Telefon powinien być wyłączony i odłożony daleko. Portale takie jak YouTube czy Facebook powinny kompletnie zniknąć z naszej świadomości na czas pracy. Istotna jest także rzetelność, terminowość oraz dobre rozplanowanie obowiązków. To szczególnie ważne, gdy jest to dla nas dodatkowy zawód. Powinniśmy umieć pogodzić obie prace bez ingerencji w jakość jednej lub drugiej.

Pamiętajmy, że bez zachowania podstawowych zasad higieny psychicznej i mentalnej, a także zdrowego trybu życia i dnia, nasza praca z domu może być bardzo mało wydajna. W takiej sytuacji będzie nieopłacalna nie tylko dla nas, ale także dla zarządu naszej firmy.