W dobie internetu praca zdalna staje się coraz popularniejszą formą zarobku. Pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, którą przeznaczamy między innymi na dojazdy. Aby móc czerpać jak najwięcej z jej zalet, należy podjąć pewne kroki, które umożliwią nam lepsze skupienie się na pracy oraz zwiększą naszą produktywność w trakcie pracy w trybie home office.

Jakie są zalety pracy w domu? Jak pracować zdalnie?

Praca zdalna, przez charakteryzującą ją elastyczność, pozwala na organizację godzin na naszych indywidualnych zasadach. Co więcej, zazwyczaj jest odporna na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe, podczas których wiele innych branż zmaga się z problemami – idealnie to widać na przykładzie roku 2020. Home office może mieć wiele zalet, jednak ostateczny efekt zależy od naszych umiejętności organizacyjnych, które znacząco wpływają na naszą produktywność. Jakie warunki powinno się spełnić, aby móc efektywnie pracować zdalnie? Kluczem jest wyrobienie sobie odpowiednich nawyków, które pomogą nam w samodyscyplinie. Powstaje zatem pytanie: jak pracować z domu?

Zachowanie granicy między pracą a życiem prywatnym

Pracując w domu, możemy napotkać trudności związane z oddzieleniem obowiązków zawodowych od codziennych spraw osobistych. Kiedy wykonujemy zadania służbowe w mieszkaniu, wiele rzeczy może odwodzić naszą uwagę od pracy, przez co ciężko nam się na niej skupić. Home office ma wiele plusów, jednak należy wyznaczyć sobie pewne granice, które pozwolą nam na większe skupienie. Dzięki temu unikniemy także poczucia, że nieustannie jesteśmy w swoim miejscu pracy.

Home office – stworzenie miejsca do pracy w domu

Podstawową zasadą pracy zdalnej, która pozytywnie wpłynie na uzyskiwane efekty, jest wyznaczenie sobie miejsca, w którym będziemy wykonywać swoje obowiązki służbowe. Jeśli nasze mieszkanie pozwala nam na przeznaczenie jednego pomieszczenia wyłącznie do pracy, stwórzmy w nim nasze własne biuro. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na takie rozwiązanie, dlatego czasem musi nam wystarczyć biurko, na którym postawimy niezbędny do pracy sprzęt. Ważne jest, aby nie korzystać z niego w żadnym innym momencie. Warto postawić w jego okolicy praktyczne regały, na których będziemy mogli przechowywać związane z pracą przedmioty, takie jak segregatory, teczki oraz różnego rodzaju dokumenty.

Jak powinno wyglądać pomieszczenie do pracy w domu?

Home office
Warto zadbać o wydzielenie przestrzeni, która będzie kojarzyć się wyłącznie z pracą

Wpływ na naszą produktywność w trakcie pracy zdalnej ma wiele rzeczy, które na co dzień nie zwracają naszej uwagi. Jeśli zależy nam na zorganizowaniu idealnego miejsca do pracy w domu, zadbajmy o to, aby nic nie odciągało od niej naszej uwagi. Pomieszczenie przeznaczone do pracy powinno być odpowiednio wyciszone, aby wszelkie dźwięki z naszego otoczenia nie docierały do nas w momencie, gdy potrzebujemy skupienia. Wybierzmy zatem pokój, który znajduje się z dala od kuchni czy łazienki. Jeśli mamy możliwość, postawmy na pomieszczenie, którego okna nie będą wychodzić od strony głośnej ulicy, a cichego podwórka. Co więcej, organizując sobie odpowiednie pomieszczenie do pracy zdalnej, zdecydujmy się na minimalistyczny wystrój pokoju, o jasnych ścianach, bez zbędnych ozdób, które moją nieustannie odwracać naszą uwagę od wykonywanych obowiązków.

Podstawowe zasady ergonomii w home office

Źle dobrane meble przy pracy na home office mogą powodować bóle oraz urazy mięśniowo-szkieletowe wielu partii ludzkiego ciała. Na powstawanie problemów narażone są okolice kręgosłupa, szyi czy barków, a nawet nasze nadgarstki. Jak powszechnie wiadomo, wszelkie uszczerbki zdrowotne wpływają bardzo negatywnie na nasz komfort, prowadząc do zmniejszenia wydajności w pracy. Tak samo niewskazane jest pracowanie w pozycji siedzącej na łóżku czy nieregulowanym krześle. Pozornie wygodna pozycja tak naprawdę sprawia, że nasz kręgosłup oraz partie mięśniowe są narażone na znaczne obciążenia.

Warto zadbać o dobranie odpowiednich mebli przeznaczonych do pracy zdalnej z domu oraz poświęcić kilka chwil na ich prawidłowe ustawienie i regulację. Pozwoli nam to zachować podstawowe zasady ergonomicznego miejsca pracy. Zwiększy to także nasz komfort, co w konsekwencji bardzo pozytywnie wpłynie na naszą produktywność na home office. Wygodne i spełniające wymagania ergonomii meble to rzecz, której nie można lekceważyć!

Przy pracy w domu nie możemy także zapomnieć o właściwym sprzęcie komputerowym o wysokiej jakości wykonania! Źle wybrany monitor może negatywnie oddziaływać na nasz zmysł wzroku, a niewygodna myszka bez podkładki może mieć znaczny wpływ na pojawienie się schorzeń nadgarstka. Także złe ustawienie sprzętów zwiększa ryzyko dolegliwości, na przykład nieoptymalnie ustawiony ekran może powodować bóle kręgów szyjnych.

Jak dobrać i ustawić meble oraz sprzęt komputerowy, żeby zwiększyć produktywność na home office?

Gdy już dokonamy zakupu odpowiednich mebli służących nam przy pracy zdalnej, nadszedł czas na ich właściwe ustawienie.

Zacznijmy od biurka. Blat powinien być odpowiedniej wielkości, co najmniej 80 na 100 centymetrów, a jego wysokość powinna oscylować pomiędzy 55 a 125 centymetrów. Sposób regulacji powinien umożliwiać na łatwą zmianę pozycji pracy – z siedzącej na stojącą oraz na odwrót. Dobrze dobrane krzesło powinno posiadać jak najwięcej punktów i poziomów regulacji. Ustawienie siedziska fotela to podstawowa kwestia – dobrze jest je ustawić na wysokości od 40 do 50 centymetrów, zależnie od wzrostu użytkownika. Kąt nachylenia powinien zawierać się w zakresie od 90 do maksymalnie 110 stopni, a oparcie musi zapewniać nam stabilną podporę kręgosłupa i dotykać całej powierzchni pleców.

W kwestii sprzętu warto zainwestować w monitor z wysokim kontrastem, który wyświetla piksele nie mniejsze niż 0,25 mm, ale też nie większe od 0,28 mm. Górna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości naszych oczu, w odległości od 60 do 70 centymetrów. Pozwoli to na zmniejszenie obciążenia kręgów szyjnych i oczu. Myszka musi być z kolei dopasowana do wielkości dłoni, a jej położenie nie powinno być zbyt dalekie, żeby zadbać o naturalne ułożenie ręki. Jeśli chodzi o klawiaturę, najlepiej zdecydować się na taką z wysokim skokiem, tak aby pewnie naciskać klawisze. Klawiatura nie może znajdować się zbyt daleko. Powinna znajdować się w odległości, w której nie będziemy musieli się nad nią nachylać. Warto także zadbać o odpowiednie podkładki pod myszkę czy dostawki do klawiatury, które pomogą zadbać o stan naszych nadgarstków.

Ustalenie stałych godzin pracy kluczem do dobrej organizacji

Dobrze rozplanowany harmonogram dnia roboczego to kluczowa sprawa, jeśli chodzi o zwiększenie produktywności przy pracy zdalnej. Organizacja zadań pozwoli nam nie tylko zadbać o porządek dnia, ale także pozytywnie wpłynie na efektywność wykonywanych przez nas obowiązków.

Ważne jest wstawanie rano, kiedy motywacja jest największa oraz trzymanie się stałych ram czasowych. Na przykład ustalamy, że wstajemy o 6, a do biurka siadamy o 7 po wykonaniu porannej toalety i posileniu się pożywnym śniadaniem. W zależności od długości naszego dnia pracy ustalamy górną granicę przebywania w środowisku wydzielonym do home office. Jeśli nasz dzień pracy trwa osiem roboczogodzin, wtedy od biurka powinniśmy odejść, gdy na zegarku wybije godzina 15:00. W tym czasie powinniśmy maksymalnie skupić się na naszych obowiązkach i zadbać, by nic nas nie rozpraszało.

W dobrze zorganizowanej pracy zdalnej niemałe znaczenie mają także przerwy podczas zajęć. Wypoczęty i zrelaksowany umysł działa o wiele sprawniej niż wtedy, gdy nie dajemy mu ani chwili wytchnienia. Czas ten możemy wykorzystać na zrobienie kawy czy herbaty albo poświęcić na proste czynności relaksacyjne. Warto też mieć przy biurku na przykład piłeczkę antystresową albo kostkę Rubika, by w czasie przerwy odciążyć mózg innym zajęciem. Gdy pracujemy przy komputerze, powinniśmy co jakiś czas robić krótki odpoczynek, by dać wytchnienie naszym oczom od ekranu monitora. Ten czas powinniśmy poświęcić na pracę niezwiązaną z komputerem, a na przykład z wypełnieniem dokumentacji papierowej.

Oprócz grafiku godzin pracy powinniśmy zadbać o relaks po wykonywaniu obowiązków służbowych. Wtedy chętniej siądziemy do biurka następnego dnia. Gdy zaniedbamy ten aspekt, nasza produktywność może zacząć spadać. Warto też postarać się o zachowanie higieny snu i zapewnienie odpowiedniego czasu jego trwania. Wypoczęty i zrelaksowany organizm jest bardziej produktywny niż wycieńczony małą ilością snu.

Pora na jedzenie, czyli jak dostarczyć niezbędnych składników do efektywnej pracy zdalnej

Zbilansowane i wysokoenergetyczne posiłki to podstawa naszej egzystencji. Nie inaczej jest w przypadku pracy zdalnej i efektywności, z jaką ją wykonujemy. Dobrze dobrana dieta pozwoli nam na prawidłowe funkcjonowanie przez cały dzień na wysokich obrotach, maksymalnie podnosząc naszą wydajność. Przy doborze jadłospisu należy pamiętać, żeby był on bogaty w magnez, który działa zbawiennie na pracę naszego mózgu. Jest to szczególnie ważne, gdy spożywamy duże ilości kawy, która to wypłukuje magnez z naszego organizmu. Posiłki warto przygotować dnia poprzedniego, tak żeby nie przyrządzać jedzenia w godzinach pracy.

Oprócz posiłków nie wolno zapominać o regularnym piciu płynów. Mowa tu oczywiście o napojach z kofeiną typu kawa, herbata czy yerba, ale także o zwykłej wodzie, która pozwala nam na zapewnienie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Warto także pić soki, które nie tylko gaszą pragnienie, ale są też bombą witaminowo-minerałową dla naszego organizmu. Napoje o odpowiedniej temperaturze pozwalają nam także na zachowanie odpowiedniego komfortu cieplnego. Gdy nie mamy klimatyzacji, a za oknem panuje gorący upalny dzień, możemy poratować się szklanką zmrożonej wody z cytryną. Przy jesiennej aurze świetnie sprawdzi się ciepły napar herbaciany. Wydawałoby się, że są to mało znaczące rzeczy, jednak w sporym stopniu wpływają na produktywność pracy zdalnej.

Należy zadbać także o różnorodność spożywanych posiłków, aby nie wpaść w jedzeniową monotonię. Posiłki mają sprawiać nam przyjemność, co przekłada się na nasz komfort, a ostatecznie na zwiększenie produktywności przy pracy na home office.

Stwórz listę rzeczy do zrobienia na każdy dzień

Ustalenie listy zadań pomoże nam lepiej zorganizować naszą pracę z domu. Przed każdym dniem roboczym lub z samego rana warto poświęcić chwilę na zrobienie spisu zagadnień, które mamy do wykonania. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie czasu, co na pewno pozytywnie odbije się na naszej produktywności. Odhaczanie kolejnych rzeczy z listy korzystnie wpłynie też na nasze samopoczucie, bo możemy je traktować jako małe sukcesy!

Dobra organizacja pracy zdalnej kluczem do produktywności!

Gdy odpowiednio zaplanujemy większość spraw, istnieje większa szansa, że wszystko będzie działało jak w dobrze naoliwionej maszynie. Nie inaczej jest w kwestii pracy na home office. Skrupulatnie planując swój harmonogram dnia pracy, dbając o ergonomię stanowiska, a w końcu zapewniając odpowiednią dietę, możemy utrzymać naszą produktywność na bardzo wysokim poziomie! Początkowo może się to wydawać trudne, szczególnie w domu – miejscu naszego relaksu i odpoczynku. Wystarczy jednak trochę chęci i praca zdalna może być samą przyjemnością!