Wczorajszy event Galaxy Unpacked skupiony był wokół nowych urządzeń Samsunga. Jednak nie samym sprzętem człowiek żyje, a sami producenci poświęcają pracom nad oprogramowaniem coraz więcej uwagi. Dlatego też Samsung zapowiedział 3-letnie wsparcie, które jednak zostało zadeklarowane w dość dziwny sposób…

Aktualizacje Androida są bardzo rozległym tematem, którym przez lata interesowali się tylko zapaleńcy. Jednak producenci smartfonów dostrzegli, że to właśnie unikalne funkcjonalności, które wprowadzają z poziomu oprogramowania, przyciągają klientów. Widać to m.in. po flagowych produktach Samsunga, których możliwości zwiększają się wraz z kolejnymi aktualizacjami Androida. Koreańczycy stosują tutaj dość ciekawą strategię. I nie chodzi mi tutaj o “łatanie” braków na ostatnią chwilę po tym, jak nowy sprzęt trafił już do dystrybutorów. Samsung w oprogramowaniu każdego nowego flagowca implementuje nową funkcję (np. integrację z Windowsem), która wyróżnia nowy produkt na tle konkurencji. Jednak kilka miesięcy później funkcjonalność ta trafia poprzez aktualizację oprogramowania również do starszych urządzeń (najczęściej są to niewiele starsze flagowce). Dlatego też klienci oczekują, że ich smartfony będą mogły cieszyć się jak najdłuższym wsparciem.

Samsung będzie aktualizować Androida “do 3 generacji”

Większość producentów definiuje czas wsparcia danego produktu w latach. Przykładowo Google aktualizuje Androida na urządzeniach z serii Pixel przez 3 lata. Jest to jasna i klarowna obietnica, a konsument wie, czego może się spodziewać. Z kolei podczas Galaxy Unpacked padła obietnica wsparcia do 3 generacji. Natomiast na streamie pojawił się napis mówiący, że dostępność funkcjonalności i aktualizacji bezpieczeństwa może zależeć od urządzenia i kraju. Dodatkowo wspomniane wsparcie ma dotyczyć flagowców poczynając od Galaxy S10 (Android 9) i nowszych.

Niestety Samsung nie podał więcej szczegółów na ten temat. Jednak można je interpretować w ten sposób, że Galaxy S10 oraz Note 10 otrzymują aktualizację również do Androida 12. Z kolei nowsze modele (Galaxy S20 i Note 20) do Androida 13. Wcześniej Samsung oferował swoim klientom dwie duże aktualizacje. Teraz mają być trzy.

Jest to zmiana w dobrym kierunku. Do tej pory Samsung praktykował 3-letnie wsparcie w postaci cyklicznych aktualizacji bezpieczeństwa. Jednak po tym czasie możliwe było wydawanie sporadycznych aktualizacji naprawiających krytyczne luki.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.