Żyjemy w ciekawych czasach – teraz nawet telewizory bywają inteligentne. Dzięki systemom smart TV życie jest dużo wygodniejsze i ciekawsze. Pojawia się jednak pytanie: który z nich wybrać? Zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem, które pomoże określić najlepszy system smart TV.

Systemy smart TV – jakie istnieją?

Nie da się ukryć, że obecnie przy wyborze telewizora do ewentualnego zakupu liczy się nie tylko jego wielkość czy jakość obrazu. Bierzemy pod uwagę również oprogramowanie, dodatkowe funkcje i działanie niektórych aplikacji – czy tego chcemy, czy nie, stało się to już zupełną normą.

Nie mamy tu jednak do czynienia z systemami operacyjnymi rodem z naszych telefonów czy komputerów. Systemy smart TV znacząco się od nich różnią, a ponadto są produkowane przez inne zespoły. Nasuwa się w tym momencie pytanie: jakie systemy smart TV są dostępne na rynku? Warto wspomnieć o czterech głównych propozycjach, które są obecnie najbardziej popularne wśród posiadaczy telewizorów z całego świata.

Część producentów decyduje się także na wprowadzenie własnych, dedykowanych rozwiązań. W urządzeniach marki Samsung znajdziemy system Tizen; telewizory LG z kolei lubują się w webOS. Co się tyczy firmy Panasonic, w ich sprzęcie króluje system My Home Screen, z kolei najbardziej znany Android TV znajdziemy w telewizorach marki Sony i Philips. Jaki system smart TV jest najlepszy? To pytanie o niejednoznacznej odpowiedzi – każdy z nich posiada swoje ewidentne wady i niekwestionowane zalety. Postaramy się jak najrzetelniej nakreślić większość z nich i pomóc w wyborze odpowiedniego systemu do naszego nowego telewizora.

Smart TV – na co zwrócić uwagę?

Tak samo jak w innych dziedzinach życia, najlepszy system smart TV możemy dobrać do siebie wedle naszych preferencji, potrzeb oraz wymagań. Przy wyborze odpowiedniego systemu warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak komfort użytkowania oraz różnorodność dostępnych aplikacji. Powinniśmy zastanowić się także nad dodatkowymi możliwościami, takimi jak granie w gry, odtwarzanie muzyki czy korzystanie z przeglądarki internetowej. Nie wszystkie systemy smart TV są zaopatrzone w tego rodzaju funkcje – warto wcześniej określić, czy będziemy potrzebować takich rozwiązań.

Choć mnogość opcji w niektórych z tych systemów jest niesamowita, nie można wymagać, że telewizor zastąpi nam wszystkie urządzenia potrzebne do sprawnego funkcjonowania i zapewniania sobie odpowiedniego poziomu rozrywki. Niektóre sprzęty przypominają potężne komputery rządzące naszym domostwem, ale należy przeanalizować, czy jest to nam niezbędne. Najkorzystniejsze podejście do tematu opiera się na założeniu, że system smart TV ma nam zapewnić nieco rozrywki i ułatwić korzystanie z podstawowych aplikacji takich jak YouTube czy Netflix. Kiedy oczekujemy więcej, możemy być bardzo zawiedzeni lub sfrustrowani niekiedy bardzo niewygodną obsługą czy brakiem przejrzystości.

Poniżej zamieszczamy zestawienie czterech najbardziej popularnych systemów smart TV, które święcą triumfy na rynku. Radzimy jednak czytać ich opisy z nastawieniem, że każdy z prezentowanych systemów trzyma przyzwoity poziom i żaden z nich nie jest tragiczny. W zasadzie wszystkie oferują nam dostęp do wielu aplikacji, zwłaszcza tych najbardziej popularnych. Nieco więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Tizen (Smart Hub) – gratka dla fanów rozwiązań Samsunga

Mowa tu nie tylko o telewizorze marki Samsung – choć oczywiście posiadanie go jest konieczne do korzystania z Tizena – ale również o telefonach tej firmy. Połączenie smartfona Samsunga z systemem smart TV jest niebywale łatwe i przejrzyste. Samo korzystanie z takiej symbiozy urządzeń sprawia niezwykłą frajdę i znacznie ułatwia życie. 

System Tizen wyróżnia się przejrzystym interfejsem, którego używanie jest niezwykle proste. Łączność z innymi urządzeniami Samsung zapewnia bardzo łatwe przesyłanie danych i korzystanie z różnorakich aplikacji oraz dobrodziejstw związanych z rozrywką. Tizen to zdecydowanie najlepszy wybór dla posiadaczy smartfonów Samsunga. Pozostali użytkownicy również powinni być zadowoleni – nawet bez połączenia z jakimkolwiek urządzeniem smart TV koreańskiej firmy radzi sobie świetnie. Czasami możemy jednak napotkać problemy ze stabilnością działania systemu, które można naprawić klasyczną metodą – restartem urządzenia.

Oczywiście mamy tutaj dostęp do aplikacji takich jak YouTube czy Netflix – to podstawowe wymaganie, jakie stawiamy systemowi smart TV. Można także skorzystać z pokaźnej liczby gier i aplikacji innego rodzaju, co czyni z Tizena bardzo funkcjonalne oprogramowanie dla telewizorów.

WebOS – dla posiadaczy telewizorów LG

Posiadacze telewizorów LG również mają solidnego kandydata do tytułu „najlepszy system smart TV”. WebOS wyróżnia się przede wszystkim znakomitym sterowaniem głosem. To jeden z niewielu systemów smart TV, który nie ma najmniejszego problemu z rozpoznawaniem mowy naturalnej i reagowaniem na polecenia w tej formie. Jest to niewątpliwa zaleta, zważywszy na fakt, że w pozostałych systemach zazwyczaj trzeba nauczyć się wydawania konkretnych komend głosowych, co bywa frustrujące i średnio wygodne. W tym przypadku ta kwestia jest zrealizowana o wiele lepiej.

Niestety, nie jest to system smart TV zupełnie pozbawiony wad. Wśród nich najbardziej wyróżnia się fakt, że oferta aplikacji i gier jest dość ograniczona. Oczywiście nie zabraknie podstawowych aplikacji, które są niezbędne dla większości użytkowników, ale niestety będziemy musieli liczyć się z brakiem bardziej wymyślnych rozwiązań. Wynagradza nam to, przynajmniej w pewnej części, niezwykle sprawnie działająca i przejrzysta przeglądarka internetowa, która powala konkurencję w zakresie łatwości obsługi. Dobre i to!

My Home Screen – system smart TV od Panasonic

System My Home Screen został zbudowany na bazie Firefox OS. Oprogramowanie jest bardzo miłe dla oka i oferuje dość stabilną pracę. Nie ma na co narzekać w kwestii podstawowej funkcjonalności. Podobnie jednak jak w przypadku webOS, wybór aplikacji i gier jest po prostu słaby. Nie zabraknie oczywiście najważniejszych platform, takich jak YouTube, Spotify czy Netflix.

My Home Screen obsługuje komendy głosowe, jednak opcja ta nie zawsze działa tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Opis nie brzmi zachęcająco – prawdę mówiąc, mamy do czynienia z systemem smart TV, który nie wyróżnia się niczym szczególnym. Z drugiej strony nie można też powiedzieć o nim nic, co mogłoby odwieść większość użytkowników od zakupu telewizora marki Panasonic. To dość przeciętny system, który daje sobie radę z podstawowymi zastosowaniami.

Android TV – najlepszy system smart TV?

Musimy przyznać, że Android TV to bardzo solidny kandydat w walce o miano króla wśród systemów smart TV. W porównaniu do wcześniej wspomnianych systemów oprogramowanie prezentuje się bardzo dobrze pod kątem wizualnym. Przede wszystkim nie brakuje tu w zasadzie niczego – dostęp do aplikacji i gier jest niemal nieograniczony

Samo urządzenie może nam służyć nie tylko jako telewizor, ale i zastępować mnóstwo innych sprzętów. Począwszy od oglądania telewizji czy przeróżnych filmików na YouTube, poprzez słuchanie muzyki, granie w gry oraz przeglądanie internetu, skończywszy na przesyłaniu zdjęć czy filmów ze smartfona. Wszystko działa nad wyraz sprawnie, a korzystanie z tego systemu smart TV to nie lada przyjemność.  Warto także zwrócić uwagę na obsługę za pomocą pilota lub pada, co czyni z telewizora z tym systemem niemal konsolę do gier.

Interfejs może być na początku nieco niewygodny w obsłudze. Po kilku chwilach użytkowania w pełni się do niego jednak przyzwyczajamy i możemy cieszyć się wszelkimi opcjami i możliwościami oferowanymi przez ten system.

Względem innych prezentowanych systemów Android TV wydaje się rozwiązaniem najbardziej kompletnym i oferującym najbardziej różnorodną funkcjonalność. Poza tym jest to najbardziej powszechne rozwiązanie. Android TV występuje w telewizorach kilku znanych firm, które zajmują solidną pozycję na współczesnym rynku sprzętu tego rodzaju. Największą szansę na dorwanie Android TV mamy przy zdecydowaniu się na zakup telewizora od firmy Sony lub Philips. Możemy także połączyć go z dowolnym telefonem z systemem Android. Dzięki temu nie musimy ograniczać się tylko do konkretnej firmy, jak w przypadku systemu od Samsunga. To niezwykle wygodne i przemyślane rozwiązanie, które pozwala na znaczne większy dostęp do funkcji smart TV.