Nowe technologie coraz śmielej wkraczają w nasze życie, towarzysząc nam na każdym kroku. Rewolucja dotyczy też przedmiotów codziennego użytku. Co oferują w obecnych czasach telewizory? Jak wybrać smart TV?

Od początku – co w ogóle oznacza pojęcie „smart TV”?

Smart TV to rewolucyjne rozwiązanie, które występuje w najnowocześniejszych telewizorach. Pozwala na rozszerzenie ich tradycyjnych funkcjonalności, a także korzystanie z zupełnie nowych opcji. To rodzaj systemu operacyjnego, który przede wszystkim zapewnia dostęp do treści oferowanych przez internet, a także dodatkowe funkcje na miarę inteligentnych urządzeń XXI wieku. Sprzęt tego rodzaju umożliwia nie tylko oglądanie materiałów dostarczanych w okrojonej ofercie operatorów telewizyjnych, ale również dostęp do usług, których nie obsługiwały starsze urządzenia.

Teraz z poziomu telewizora, oprócz oglądania swoich ulubionych kanałów, jesteśmy w stanie korzystać z serwisów streamingowych i usług VOD przy pomocy dedykowanych aplikacji. Możemy także na bieżąco sprawdzać pogodę, przeglądać popularne strony, umówić się na wizytę u lekarza czy nawet zadzwonić do kogoś przez Skype.

Smart TV umożliwia także sterowanie „szklanym ekranem” nie tylko poprzez użycie pilota, ale także obsługę z poziomu naszych telefonów czy innych urządzeń elektronicznych. Z tego tytułu nowoczesne odbiorniki powszechnie nazywa się telewizorami smart czy też telewizorami inteligentnymi. Wszystko stało się możliwe dzięki innowacyjnym technologiom w najnowocześniejszych urządzeniach. Gdy wydawało się, że rozwiązania telewizyjne to już przeszłość, inteligentne systemy dały im drugie życie i sprawiły, że ponownie stały się centrami domowej rozrywki.

Jakie cechy powinien mieć dobry smart TV?

Na rynku boje o klienta toczy wielu producentów telewizorów inteligentnych. Jak wybrać smart TV spośród ogromu dostępnych ofert? Czy istnieje jeden idealny telewizor? Każdy ma swoje mocne i słabe strony, ale także każdy kupujący ma swoje indywidualne wymagania. W tym artykule nie wskażemy konkretnego modelu, ale podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę i o czym pamiętać przy kupnie telewizora smart TV. Dzięki tym wskazówkom każdy będzie w stanie wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Kwestie podstawowe – wymagania techniczne i potrzeby klienta

Istotą smart TV jest  system operacyjny dostępny w odbiorniku. Nie można jednak zapomnieć o parametrach technicznych urządzenia. To kwestia wysoce uzależniona od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika oraz konkretnych zastosowań. Jeśli zależy nam na jak najlepszym odwzorowaniu kolorów i głębokim kontraście, powinniśmy zdecydować się na matrycę typu OLED. W innym wypadku zupełnie wystarczający będzie odbiornik wykonany w technologii LED. Grając na konsoli, warto pokusić się o odbiornik z rozdzielczością ekranu 4K. Do oglądania filmów i telewizji wystarczy technologia Full HD, jednak oczywiście większa liczba pikseli zapewni lepsze doznania wizualne. Parametry techniczne inteligentnego telewizora muszą być dostosowane do warunków użytkowania.

Wygodna obsługa, nie walka z pilotem

Interfejs systemu smart TV powinien oferować jak najszerszą funkcjonalność, ale także nie sprawiać problemów z użytkowaniem. Menu powinno odznaczać się prostotą i łatwością użytkowania. Korzystanie ze smart TV powinno być bezproblemowe dla każdego członka rodziny.

Baza dostępnych programów. Smart tv – aplikacje

Smart TV - Netflix
Netflix to obowiązkowa pozycja na liście aplikacji smart TV

Dedykowane aplikacje typu YouTube, Spotify czy Netflix to w zasadzie już podstawa. Warto jednak zwrócić uwagę, czy dany model na pewno je obsługuje. Ogromną zaletą będzie bogata baza dostępnych aplikacji lub możliwość zainstalowania natywnych programów do obsługi innych serwisów streamingowych typu HBO GO, Amazon Prime Video czy IPLA. Nie bez znaczenia jest też dostęp do różnego rodzaju usług, na przykład sprawdzania pogody czy programu telewizyjnego.

Zachowaj ulubione fragmenty filmowe!

Dużym plusem danego modelu inteligentnego telewizora jest możliwość rejestracji konkretnych fragmentów programów telewizyjnych. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do wszystkich ulubionych momentów naszych ukochanych produkcji. Smart TV powinien posiadać wbudowany dysk, umożliwiający zapis do pamięci wewnętrznej odbiornika. Gdy telewizor nie posiada integracji z takim wyposażeniem, warto zorientować się, czy jest możliwa rejestracja przynajmniej na nośnik dodatkowy przy pomocy portu USB. W tej roli dobrze sprawdzi się dysk zewnętrzny lub pojemny pendrive.

Wsparcie produktu i aktualizacje oprogramowania

Telewizor smart jest sterowany przez własny system operacyjny. Podobnie jak komputery i smartfony potrzebują regularnych aktualizacji, tak i oprogramowanie odbiorników typu smart powinno być na bieżąco rozwijane. Warto zorientować się, z jaką częstotliwością producent sprzętu udostępnia krytyczne łatki, a także programowe rozszerzenia  do swoich urządzeń.

Jeśli aktualizacje mają miejsce sporadycznie, powinniśmy się zastanowić, czy warto decydować się na daną markę. Mała regularność poprawek może okazać się problematyczna w przyszłości. W przypadku, gdy łatki nie są w ogóle wypuszczane, absolutnie nie powinniśmy rozważać zakupu takiego urządzenia.

Kupując telewizor smart, należy także sprawdzić, na jak długi czas twórca zapewnia wsparcie dla swoich produktów. Nie chodzi tu o samą gwarancję, lecz także o deklarowany czas utrzymywania aktualizacji do danego modelu smart TV i aplikacji.

Inteligentny telewizor równa się inteligentny pilot

Smart TV - pilot

Od wielu lat jesteśmy przyzwyczajeni do sterowania odbiornikiem za pomocą pilota telewizyjnego. Jest to rozwiązanie sprawdzone i wygodne dla użytkownika. W warto zadbać, żeby także kontroler był najwyższej jakości. Nie bez znaczenia są dodatkowe, predefiniowane przyciski pozwalające uruchomić dedykowane aplikacje usług typu Netflix czy Spotify. Niektóre modele pilotów umożliwiają użytkownikowi zaprogramowanie jego własnych, indywidualnych komend. W ten sposób możemy uzyskać szybki dostęp do ulubionych aplikacji.

Smart TV – funkcje sterowania dodatkowego

Atrakcyjność odbiornika z systemem smart TV podwyższa także możliwość sterowania z poziomu innego urządzenia niż tylko pilot telewizyjny. Niemal nieustannie korzystamy z naszych telefonów komórkowych, które także są sprzętem typu smart, więc zmiana kanałów za ich pomocą byłaby niesamowicie komfortowa. Taka funkcja jest niezaprzeczalnym atutem inteligentnego telewizora.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć o sposobach, gdzie do sterowania smart TV aplikacje czy dodatkowe urządzenia nie będą potrzebne. Chodzi o kontrolę telewizora z użyciem głosu, czy w niektórych modelach nawet za pomocą gestów. Nie są to funkcje niezbędne, ale mogą być miłym urozmaiceniem w obsłudze odbiornika.

Sposób łączenia się z internetem

Połączenie z siecią to podstawowa funkcjonalność, bez której system smart TV byłby zwykłym, tradycyjnym odbiornikiem telewizyjnym. Możliwość kablowego podłączenia telewizora smart do internetu to standard. Wydawałoby się, że także dostęp bezprzewodowy jest normą, jednak sporadycznie zdarza się, że niektórzy producenci nie implementują technologii wi-fi w swoich urządzeniach. Warto zwrócić na to uwagę przed wyborem konkretnego urządzenia. Jeśli chcemy obyć się bez połączeń kablowych lub po prostu nie mamy możliwości podpięcia sieci w ten sposób, technologia wi-fi jest niezbędna!

Integracja z innymi urządzeniami – współdzielenie zasobów

Współpraca z dodatkowym sprzętem jest ważna nie tylko jeśli chodzi o sterowanie. To także istotna kwestia, gdy zależy nam na współdzieleniu zasobów między innymi sprzętami. Warto zapoznać się ze standardem DLNA (Digital Living Network Alliance), który wspomaga wymianę informacji. Każde urządzenie obecne w sieci i obsługujące standard DLNA może stać się serwerem, który umożliwi w prosty sposób wymianę zdjęć, filmów czy wszelkiego rodzaju treści multimedialnych.

Co w wypadku, gdy mamy już odbiornik, ale nie jest to telewizor smart?

Dla osób, które chciałyby korzystać z funkcji inteligentnego telewizora, ale sprawiły sobie kosztowny odbiornik jeszcze przed erą smart TV, jest rozwiązanie. Producenci dostarczają specjalne przystawki pozwalające rozszerzyć funkcjonalność przestarzałego telewizora, zmieniając go w nowoczesny sprzęt. Ten rodzaj urządzeń nazywany jest TV Box. Do ich działania zazwyczaj wystarczy podłączenie do odbiornika przez złącze HDMI. To dobre rozwiązanie, gdy nie mamy możliwości skorzystania ze smart TV, a jednocześnie chcemy cieszyć się usługami inteligentnych telewizorów.

Podsumowanie zagadnienia smart TV. Co potrafi dobry odbiornik?

Wybór odpowiedniego smart TV nie jest prostą kwestią. Oferta na rynku jest bardzo szeroka, a każdy producent dostarcza innowacyjne rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że telewizor powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb widza i wybrany ze względu na charakter  i warunki użytkowania. Nasz poradnik na pewno ułatwi wybór optymalnego modelu telewizora smart!