Każdemu marzą się wczasy, na których może w końcu się zrelaksować, poczuć się sobą, odkrywać nowe miejsca i wypoczywać. Często wiąże się to także ze sporym obciążeniem dla naszego portfela. Możemy tego uniknąć na kilka sposobów. Skupimy się zarówno na prostych metodach, jak i na bardziej „technologicznych” źródłach oszczędności. Ceny lotów można obniżyć z poziomu przeglądarki internetowej – to świetny sposób, by płacić mniej za podróżowanie.

Tanie loty – czy to jedyny środek transportu?

W tym poradniku przedstawimy sprawdzone metody na oszczędne podróżowanie, stosowane z powodzeniem w praktyce. Nie oszukujmy się – prawie każdy chce zwiedzać świat, odwiedzać nowe miejsca, zanurzać się w niecodziennej kulturze i przepysznej kuchni. Ogromną przeszkodę stanowią jednak wysokie ceny lotów. Na szczęście istnieją sposoby na ominięcie tego problemu.

Oczywiście, aby płacić mniej za podróżowanie możemy wybierać tańsze kraje i niepopularne kierunki lub godzinami czatować na prawdziwą okazję. Pokażemy jednak także mniej oczywiste metody. Najważniejsza cecha, jaką musimy posiadać w trakcie szukania oszczędności, to oczywiście cierpliwość.

Najprostsze sposoby, by płacić mniej za podróżowanie

W kwestii taniego podróżowania musimy pamiętać o kilku podstawowych, uniwersalnych zasadach. Pozwolą nam one zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy w trakcie każdej wyprawy.

  • Telefon to Twój najlepszy przyjaciel – zakup lokalnej karty SIM w 90% przypadków okaże się trafionym wydatkiem. Dzięki temu unikniemy opłat za roaming, które są szczególnie wysokie w przypadku przesyłania danych. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo korzystne, gdy wybieramy się poza teren Unii Europejskiej.
  • Samolot nie jest jedynym środkiem transportu – choć podróże powietrzne są zdecydowanie najszybsze, na krótkie odległości często dobrym wyborem będzie autobus lub pociąg.
  • „Lokalsi” zawsze zawyżają ceny – podróżujący muszą mieć na uwadze, że mogą być traktowani inaczej przez sprzedawców. W wielu krajach powszechną praktyką jest targowanie się – to świetny sposób na zaoszczędzenie dodatkowej gotówki.
  • Ceny biletów lotniczych nie są stałe – warto wiedzieć, kiedy jest odpowiedni moment na zakup biletu.

To całkiem spora ilość informacji do zapamiętania na start. Podejdziemy do nich po kolei. W pierwszej kolejności zajmiemy się podstawowymi sposobami na obniżenie kosztów. Następnie weźmiemy pod lupę metody oparte na technologii, takie jak użycie VPN-ów i zmniejszanie cen biletów lotniczych za pomocą różnych narzędzi.

Po pierwsze – bądź elastyczny i zaradny

Nic tak nie działa na redukcję kosztów urlopu, jak podejście do niego w bardziej „luźny” sposób. Pamiętajmy, że najwięcej pieniędzy tracimy na dodatkach – obsłudze klienta w biurze podróży, drinkach w barze przy plaży czy transporcie taksówkami. Sporo kosztów pochłaniają także wygodne rozwiązania pokroju zamawiania wycieczek. W połączeniu z różnymi niewielkimi wydatkami związanymi z codziennym funkcjonowaniem wszystko to sumuje się w wysoką cenę całego wyjazdu.

W trakcie przygotowywania się do wyjazdu warto skorzystać z porównywarek lotów, które mają bardzo szeroki zakres terminów. Elastyczność to kluczowa sprawa, gdy chcemy płacić mniej za podróżowanie. Jeśli więc masz wolną rękę odnośnie do swojego urlopu – to najlepszy sposób na oszczędności.

Większość tanich linii lotniczych oferuje co prawda tanie bilety, jednak prawdziwy koszt kryje się w różnego rodzaju dodatkach. Sporą oszczędność stanowi zapakowanie jak najmniejszej ilości bagażu – bierzmy tylko to, co będzie nam na 100% potrzebne. Nie warto także wybierać konkretnego miejsca w samolocie, zwłaszcza na krótkich trasach – losowe przydzielenie, wliczone w koszt biletu, w zupełności wystarczy. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z mniej popularnych lotnisk nieco oddalonych od głównych ośrodków, szczególnie gdy wybieramy się do kraju ze sprawną i niedrogą komunikacją między miastami.

Korzystanie z alternatywnych dróg pozwoli płacić mniej za podróżowanie

Warto stawiać na niestandardową komunikację i przesiadki. Jako przykład może posłużyć transport z Polski do Iranu – bezpośrednie loty między tymi krajami są dość drogie. Możemy zatem znaleźć inny kraj, z którego bilety będą tańsze, a następnie znaleźć niedrogi sposób, by się do niego dostać. W tym przypadku świetnym wyborem będzie na przykład Turcja.

Ta metoda z pewnością nie należy do łatwych! Często musimy się naprawdę nagłowić nad logistyką całej podróży. Możemy skorzystać z usług wielu tanich linii lotniczych, takich jak Wizzair, Ryanair, Finnair, czy w przypadku powyższej trasy Pegasus. Wybór jest ogromny – decyzję najlepiej pozostawić porównywarce cenowej. Wszystkie z nich prezentują podobną funkcjonalność, wobec czego wstrzymamy się od proponowania konkretnych rozwiązań. 

Po „namierzeniu” interesującego nas lotu warto skorzystać bezpośrednio ze strony przewoźnika. Tanie oferty lotów to kwestia ciągłego bycia na bieżąco i monitorowania sytuacji. Tak samo trzeba monitorować kwestię pociągów i autobusów, chociaż w tym przypadku stabilność cenowa jest znacznie wyższa. Wciąż czekamy na aplikację, która będzie brała pod uwagę wszystkie te aspekty, by przygotować trasę marzeń. Funkcjonujące obecnie strony do tanich lotów niestety nie wyświetlają informacji o alternatywnych środkach transportu.

Po drugie – myśl jak tubylec. Tanie podróżowanie po świecie nie kończy się na lotach i samochodzie

Jako turyści w obcym kraju musimy być przygotowani na to, że mieszkańcy będą chcieli na nas zarobić. Dlatego warto wybierać alternatywne szlaki – korzystać z zakupów w dużym markecie oferującym stabilne ceny i wybierać restauracje z dala od uczęszczanych uliczek. W ten sposób możemy sporo zaoszczędzić również na lokalnych wycieczkach.

Do często odwiedzanych przez Polaków krajów należą między innymi Turcja, Egipt czy Albania. Jeśli wybieramy się na wczasy z biurem podróży, jest duża szansa, że zostanie nam zaoferowana wycieczka. Najczęściej jest to niezwykle atrakcyjna, niespotykanie niska cena. Za nurkowanie na rafach koralowych w Egipcie wydamy na przykład jedyne 75 euro. Czy to faktycznie opłacalny wybór?

Warto poszukać więcej ofert – bez problemu znajdziemy tę samą propozycję za 60 euro na dowolnej stronie internetowej dla podróżników. Lokalne biuro podróży może z kolei oferować nam takie doznania za 50 euro. Wczasy na Bliskim Wschodzie wcale nie muszą być drogie – musimy także pamiętać, że w krajach arabskich dzięki targowaniu się możemy spokojnie obniżyć praktycznie każdą proponowaną cenę. To jeden trik, ale można ich naprawdę mnożyć w nieskończoność.

Możemy także sporo zaoszczędzić, mając lokalną kartę SIM. Oznacza to, że możemy sprawdzać ceny, szukać alternatywnych atrakcji, sprawdzać opinie o lokalach i wyszukiwać ciekawe porady. To także ciągły napływ aktualnych informacji z danego państwa i świata – to niezwykle ważne, szczególnie w okresie koronawirusa.

Technologia w służbie człowieka – prosty trik na tańsze bilety, który pozwoli Ci płacić mniej za podróżowanie

Proponujemy wykonanie pewnego eksperymentu. Obierz niemalże dowolny kierunek na stronie z tanimi lotami. Najlepiej niech data wylotu będzie oddalona o tydzień lub dwa od aktualnego czasu. W większości przypadków dowiesz się, że zostały jeden, dwa czy trzy bilety dostępne na ten konkretny lot. Dlaczego tak jest? Powodem nie jest fakt, że rzeczywiście zostało tylko tyle miejsc. Liczba dotyczy zazwyczaj tylko biletów w podanej cenie. To prosty i niezwykle skuteczny chwyt marketingowy – już w tym momencie czujemy presję, by wybrać tę niepowtarzalną okazję.

Co więcej – jeśli wybieramy krótki termin, oznacza to, że zależy nam na podróży w niedalekiej przyszłości, a to z kolei powoduje, że jesteśmy skłonni do podejmowania bardziej ryzykownych decyzji. Takie zachowanie jest potwierdzone przez liczne eksperymenty, a marketingowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Tanie linie lotnicze korzystają ze wszystkich dozwolonych chwytów, by zmusić podróżników do zapłacenia więcej. Wszystkich tych taktyk nie omówimy, o wielu z nich pewnie nawet nie wiemy. W wielu przypadkach to właśnie tanie linie są najskuteczniejszym sposobem na zdobycie szybkiego środka transportu za bezcen. W nierównej walce z ukrytymi opłatami należy się odpowiednio wyposażyć. Wystarczy trochę wyobraźni i VPN.

Realny przykład oszczędnego podróżowania

W momencie, gdy wychodzimy ze strony linii lotniczej, nasze pliki cookies zostały zapisane – w ten sposób zostawiamy swój cyfrowy ślad. Gdy wrócimy tam po dniu, może okazać się, że cena wzrosła, chociaż w rzeczywistości nie było do tego żadnych powodów. Czy to legalne zachowanie ze strony przewoźnika? Jak najbardziej. Czy da się z tym coś zrobić? Oczywiście!

Musimy wejść na tę stronę z „czystym” kontem, bez zostawiania śladu. To metoda, dzięki której zaoszczędzimy od kilku do kilkunastu złotych. Osobiście udało mi się zapłacić aż o 10% mniej za bilet na linii Burgas–Katowice – w tym przypadku oszczędność wyniosła mniej więcej 50 złotych. Wykorzystałem także poprzednią metodę związaną z alternatywnymi środkami transportu. Moja „domyślna” lokalizacja to Kraków, jednak loty do Krakowa z Burgas kosztowały w tamtym terminie 1 500 złotych (trzykrotnie więcej!). Transport był realizowany przez inne linie lotnicze, które jednak także zaliczały się do kategorii tanich przewoźników. Podróż zakończyłem przez skorzystanie z transportu masowego na relacji Katowice–Kraków.

Efekt? Nawet przy korzystaniu z bezpośredniego busa z lotniska na dworzec główny w Krakowie łączny koszt wyniósł 550 złotych. To o 950 złotych więcej w portfelu w stosunku do drugiej opcji.

Nasze osobiste dane mogą być użyte przeciwko nam

Wróćmy jednak do VPN-ów, głośno reklamowanych przez wszystkie strony sprzedające tego typu usługi. Wirtualna sieć prywatna to kolejny sposób, by płacić mniej za podróżowanie. Podstawowe zadanie VPN-a to ukrywanie danych o urządzeniu, z którego łączymy się z siecią. Możemy między innymi ustawić lokalizację na inne państwo i badać ewentualny spadek cen.

VPN to świetny sposób, by płacić mniej za podróżowanie

Ten sposób nie jest szczególnie skuteczny na krótkich lotach wewnątrz Europy. Większą różnicę widać na dłuższych trasach – praktyczne badania można zobaczyć na portalu vpnMentor.

VPN ma ograniczać ilość danych, jakie przekazujemy stronie. Pomaga to ukryć informacje na temat na przykład wykorzystywanego sprzętu. Na temat tego, że użytkownicy urządzeń Apple’a płacą więcej za loty, powstał ogrom materiałów. Jeśli chodzi o maksymalizację zysków, dostosowanie cen do użytkowników konkretnego sprzętu ma sens z punktu widzenia linii lotniczej. Jak podaje Foxnomad, nie jest to jednak zbytnio prawdopodobne. Niestety przez nieustannie zmieniające się ceny ciężko jest zweryfikować, czy taka praktyka jest faktycznie stosowana.

Reasumując – tanie podróżowanie jest możliwe

Okazje do oszczędzania trafiają się na każdym kroku – od lotu do danego miejsca po poszukiwanie najtańszych ofert lokalnych wycieczek. We wszystkim pomogą nam wyszukiwarki tanich lotów, VPN-y, resetowanie plików cookies i bycie na bieżąco. Nowe cele tanich lotów otwierają się ciągle, chociaż aktualna sytuacja pandemiczna utrudnia pracę branży lotniczej.

Tanie podróżowanie nie zawsze oznacza spartańskie warunki i życie jedynie o chlebie tostowym przez wydawanie fortuny na loty. Odkrywanie świata to świetny sposób na spędzanie czasu – odpowiednie wykorzystanie dostępnych rozwiązań technologicznych znacznie zwiększy nasze możliwości w tej kwestii.

Źródła: vpnMentor, FoXnoMad