W ciągu ostatnich miesięcy rynek smartfonów zmierzył się z dwoma czynnikami, które mają wpływ na obserwowany przez nas rozkład sił. Pierwszym z nich są oczywiście sankcje Stanów Zjednoczonych, które wpłynęły na poczynania Huawei. Z kolei drugim jest spowolnienie gospodarcze spowodowane ogólnoświatową pandemią koronawirusa.

Najnowszy raport firmy analitycznej Canalys przynosi dość interesujące wnioski. Jednak trzeba podchodzić do nich dość ostrożnie. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że bazują one na liczbach dotyczących dostaw, które pochodzą od wybranych dystrybutorów. Dlatego też raporty Canalys nie odzwierciedlają w 100% aktualnych preferencji konsumentów. W końcu nie ma gwarancji, że każdy smartfon, który trafi do sklepu, znajdzie swojego nabywcę. Jednak jakby nie patrzeć są to liczby, które pokazują pewne tendencje. W końcu dystrybutorzy sprowadzają to, co ich zdaniem się sprzeda. Z dość dużą dozą prawdopodobieństwa można się pokusić o stwierdzenie, że raporty Canalys odzwierciedlają najbliższą przyszłość i pokazują krótkoterminowe preferencje klientów. Oczywiście trzeba doliczyć do tego pewien margines błędu charakterystyczny dla tego typu badań.

Huawei vs Samsung: kto jest numerem 1?

Canalys Huawei vs Samsung

Najnowsze dane pokazują, że Samsung w minionym kwartale dostarczył na całym świecie 53,7 mln smartfonów. Z kolei Huawei wysłał ich trochę więcej, bo 55,8 mln. Dodatkowo powyższy wykres pokazuje pewien trend. Chodzi tutaj o Huawei, który w ostatnich miesiącach przełamał tendencję spadkową oraz Samsunga, który z kwartału na kwartał dostarcza coraz mniej smartfonów.

Sytuacja ta jest bezpośrednim efektem sankcji, które nałożył Departament Handlu Stanów Zjednoczonych. Jeszcze w pierwszym kwartale zeszłego roku Huawei trzymał zdrowy, około 50%, podział pomiędzy dostawami w Chinach i poza nimi. Później dostawy poza Chinami spadły do około 40%, a teraz wynoszą one około 28%. Dane te pokazują efekt lokalnego patriotyzmu. Chińczycy po prostu postanowili wesprzeć swojego rodzimego konsumenta, który jest w ich odczuciu nękany przez Stany Zjednoczone.

Canalys Huawei Chiny

Przeczytaj również: Xiaomi vs Samsung: kto sprzedaje więcej w Polsce?

Nowy iPhone SE zapewnił Apple obroty

Canalys Q2 2020 tabela

Ostatni kwartał nie był zbyt dobry dla producentów smartfonów. Globalnie cały rynek odnotował 14% spadek dostaw w odniesieniu do analogicznego okresu z zeszłego roku. Największy spadek odnotował Samsung (aż 30%). Z kolei Apple był jedynym producentem, któremu udało się uzyskać wzrost i wyniósł on aż 25%. Jest to efekt premiery taniego iPhone SE, który w ostatnim kwartale stanowił około 28% z wszystkich dostarczonych smartfonów z logiem nadgryzionego jabłka. Przy czym najlepiej się sprzedającym smartfonem Apple pozostaje dalej iPhone 11 (około 40% dostaw).

Canalys Q2 2020

Dane te pokazują, że rynek smartfonów spowolnił. Jednak są na nim producenci, którzy radzą sobie dużo lepiej, niż niektórzy by przypuszczali. Huawei ratuje się poprzez zwiększenie udziału na lokalnym rynku. Z kolei Apple utrzymuje uwagę poprzez wypuszczanie tańszych modeli, na które jest popyt.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.