Nie od dziś wiadomo, że bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle ważne. W teorii każdy z nas o tym wie, jednak rzadko kiedy dbamy o swoje dane w praktyce. Korzystanie z publicznych sieci WiFi, na przykład w parkach czy w restauracjach może wiązać się z przejęciem przez osoby trzecie naszych poufnych plików. Między innymi w takich przypadkach doskonałe będą pakiety VPN.

VPN (Virtual Private Network) jest powszechnie wykorzystywany przez duże korporacje do bezpiecznego połączenia się na odległość z siecią firmy. Sieci tego typu stają się w ostatnim czasie coraz popularniejsze wśród użytkowników prywatnych, którzy dbają o swoje dane. W państwach, w których silnie funkcjonuje cenzura internetu, VPNy służyć mogą do połączenia się z zablokowanymi stronami. Działanie wirtualnej sieci prywatnej opiera się na zestawieniu połączenia kilku hostów, w którym prywatny ruch sieciowy pomiędzy użytkownikami płynie przez sieć publiczną (na przykład WiFi na stacji benzynowej czy w hotelu). Ruch w obrębie stworzonego przez VPN połączenia jest całkowicie szyfrowany, a co za tym idzie, niezwykle bezpieczny.

OpenVPN

To niezwykle popularny wśród użytkowników serwer Virtual Private Network, który tworzy połączenie wykorzystując bibliotekę OpenSSL. Obsługuje zabezpieczenia SSL/TLS, TCP, UDP oraz serwety proxy i dynamiczne adresy IP i DHCP. OpenVNP zaprojektowano z myślą o interfejsie sieci wirtualnej TUN/TAP. Co ważne, korzystanie z OpenVPN jest całkowicie bezpłatne (darmowe połączenia bez limitów prędkości i przesyłanych danych).

Open VPN

VyprVPN

Kolejne rozwiązanie oferuje aż kilkaset własnych serwerów VPN oraz korzystanie z kilku połączeń w jednym momencie. Dzięki temu nasze ruchy, które wykonujemy w internecie, są praktycznie nie do wykrycia. VyperVPN stworzony został przez Szwajcarów, którzy jak mało kto w Europie dbają o bezpieczeństwo danych osobowych. Firma posiada swoje serwery aż w 80 państwach na całym świecie. Całkowicie nielimitowane korzystanie z VyprVPN kosztuje od 5 do 10 dolarów amerykańskich za miesiąc (w zależności od wybranego planu taryfowego).

VyprVPN

Hotspot Shield

Niewielki i niezwykle czytelny klient oraz aż 2 000 serwerów na całym świecie. Hotspot Shield oferowany jest zarówno w wersji darmowej, z limitem prędkości określonym na 512 KB/s, oraz płatnej, z nielimitowanym dostępem do wszystkich zasobów. Hotspot Shield wykorzystuje protokół HTTPS do zabezpieczenia naszego połączenia. Korzystanie z pełnej wersji to koszt 13 dolarów amerykańskich miesięcznie.

Hotspot Shield

CyberGhost

CyberGhost to darmowy klient VPN mogący pochwalić się niemal stuprocentową skutecznością, dzięki wykorzystaniu szyfrowania SSL i klucza AES. Bezpłatnie dostaniemy dostęp do podstawowych funkcji programu i nieco ograniczonej prędkości. Decydując się na zakup abonamentu (już od 3 euro miesięcznie) dodatkowo otrzymujemy możliwość odtwarzania filmów w serwisach streamingowych na pełnej prędkości, ochronę naszej domowej sieci WiFi, obsługę protokołu Torrent oraz manualnego wyboru serwerów (w darmowej program sam przydziela).

ZenMate

Kolejna propozycja przeznaczona jest dla mniej zaawansowanych użytkowników. Klient ZenMate jest bardzo przyjazny w użyciu i intuicyjny. Program sam wybiera najlepsze ustawienia, co może niektórym się nie podobać. ZenMate działa jako wtyczka do przeglądarki internetowej (Opera, Firefox oraz Chrome). Ponadto ZenMate blokuje szkodliwe strony internetowe, co niewątpliwie jest jego atutem. Ten VPN dostaniemy już za 5 dolarów amerykańskich miesięcznie.

zenmate