Mamy potwierdzenie plotek, które odnosiły się do opóźnień w pracach nad iPhone 12. Zarówno Apple, jak i Qualcomm potwierdzili, że tegoroczny smartfon z logiem nadgryzionego jabłka pojawi się w sklepach później, niż zazwyczaj.

iPhone 12 ma być pierwszym urządzeniem Apple, które będzie obsługiwać sieci 5G. O ile gigant z Cupertino panuje nad niemalże całym łańcuchem dostaw komponentów potrzebnych do jego wyprodukowania, to jeden z nich leży poza jurysdykcją specjalistów zatrudnianych przez Tima Cooka. Chodzi oczywiście o modem 5G, który dostarcza Qualcomm. Dlatego też ostatnie informacje dotyczące opóźnienia premiery iPhone 12 są bardzo wiarygodne. Większość portali technologicznych powołała się w tej sprawie na wypowiedź szefa finansowego Qualcomma, który zdradził, że jeden z tegorocznych flagowców jest opóźniony. Co prawda nie padła tutaj konkretna marka, ale można się domyślić, że chodzi o urządzenie Apple, które jest wyposażone w układ 5 Qualcomma. Potencjalnie mogłoby jeszcze dotyczyć to Samsunga Galaxy Note 20, ale model ten korzysta z chipsetów Qualcomma tylko na kilku rynkach zbytu. Jednak to nie wszystko.

Apple potwierdziło kilkutygodniowe opóźnienie premiery iPhone 12

Producenci smartfonów, którzy są bardzo przewidywalni w kwestii cykliczności premier swoich topowych produktów, nie lubią zbyt wcześnie mówić o opóźnieniach. W końcu każda taka informacja może mieć wpływ na sprzedaż obecnie dostępnych modeli. Z kolei wielu fanów Apple planuje kupno nowego iPhone’a z bardzo dużym opóźnieniem. Jednak im bliżej premiery, tym coraz bardziej trzeba być szczerym z inwestorami. Szefowie dużych firm muszą mieć również na uwadze to, że zatajanie takich informacji może spotkać się z zarzutami o manipulowanie wyceną akcji.

Po tym, jak Apple zaprezentowało wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku, odbyło się spotkanie dotyczące prognoz na trzeci kwartał. Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple, powiedział na nim wprost:

“Jak wiecie, w zeszłym roku zaczęliśmy sprzedawać iPhone’y pod koniec września. W tym roku spodziewamy się, że dostawa będzie dostępna kilka tygodni później”.

Oznacza to, że iPhone 12 pojawi się w sklepach pod w połowie października lub na przełomie października i listopada. Wcześniej spekulowano, że być może modele z obsługą sieci 5G pojawią się miesiąc później niż warianty LTE. Jednak jest to mało prawdopodobne. Raczej możemy spodziewać się tego, że cała seria pojawi się w sklepach w tym samym czasie.

Apple nie podało przyczyny opóźnienia. Może ono wynikać zarówno ze słabej dostępności niektórych komponentów (np. modemów 5G), krótkim przestojem w fabrykach Foxconn’u, jak też wpływu pandemii koronawirusa na organizację pracy.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.