Zanieczyszczone powietrze może mieć niebagatelny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Smog, pyłki roślin, kurz i drobnoustroje to nie lada wyzwanie dla naszych płuc. Na rynku znajdziemy jednak inteligentne oczyszczacze powietrza, które skutecznie poprawiają jego jakość. Który z modeli będzie najlepszy?

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Przed zakupem jakiegoś produktu warto dowiedzieć się, jaka jest specyfika jego działania. Dzięki takiemu podejściu do sprawy możemy uniknąć rozczarowania, które w większości przypadków jest związane z niewiedzą, niewłaściwymi oczekiwaniami lub błędnym zastosowaniem. 

Obecnie oferowane oczyszczacze powietrza to inteligentne urządzenia, opracowane w celu poprawy jakości powietrza wdychanego przez ludzi. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie przez filtrację, aby pozbyć się wszystkich drobnych pyłów, które mogłyby zagrażać organizmowi.

W zależności od tego, w jakim miejscu oraz na jaką skalę takie urządzenie będzie wykorzystane, można wyróżnić dwa typy:

 • oczyszczacze domowe,
 • oczyszczacze budowlane.

Do obiektów mieszkalnych – oczyszczacze domowe

Oczyszczacze domowe znajdują zastosowanie w obiektach mieszkalnych oraz innych budynkach, które przeznaczone są do użytku publicznego. Modele dostępne na rynku zostały zaprojektowane z myślą o usuwaniu przede wszystkim smogu, który w ostatnich latach jest prawdziwą zmorą. Problem w szczególności dotyka mieszkańców dużych aglomeracji i osoby, których lokum znajduje się w pobliżu różnego rodzaju fabryk i innych obiektów przemysłowych. Poza oczyszczaniem powietrza ze smogu te specjalistyczne urządzenia doskonale sprawdzą się również w walce z alergenami i roztoczami. Ich kolejnym zastosowaniem jest niwelowanie nieprzyjemnych zapachów.

Oczyszczacze budowlane

To rozwiązanie przeznaczone do wykorzystania na placach budowy. Jak wiadomo, w takich miejscach pracownicy narażeni są na niezwykle niebezpieczne dla zdrowia pyły, które kumulują się w powietrzu na skutek między innymi prac takich jak szlifowanie czy frezowanie.

Oczyszczacze budowlane stosuje się w celu zredukowania stężenia substancji szkodliwych, takich jak na przykład azbest. Ponadto wykorzystuje się je do miejscowego odsysania pyłu. Ich konstrukcja gwarantuje niezwykle wydajną pracę, w pełni dostosowaną do obsługiwania dużej powierzchni. Charakteryzują się wytrzymałą obudową, odporną na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu mogą być z powodzeniem wykorzystane nawet w bardzo trudnych warunkach.

Poza podziałem ze względu na zastosowanie wyróżnić można także: 

 • oczyszczacze dla alergików,
 • specjalistyczne urządzenia antysmogowe,
 • nawilżacze powietrza,
 • jonizatory powietrza.

Konstrukcja i sposób działania oczyszczacza powietrza

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji standardowego oczyszczacza domowego jest wbudowany wentylator. To właśnie on inicjuje obieg powietrza, które następnie przedostaje się do części odpowiedzialnej za oczyszczenie, gdzie następuje filtracja.

Niektóre z oferowanych modeli wyposażone są dodatkowo w funkcję nawilżenia i jonizacji. Tak „ulepszone” powietrze jest z powrotem przekazywane do otoczenia. W zależności od konkretnego produktu dodatkowych możliwości może być o wiele więcej – wiąże się to oczywiście z odpowiednio wyższą ceną. Najważniejsze jest jednak to, że dostępne na rynku opcje spełnią potrzeby każdego rodzaju klienta.

Świadome oddychanie – który model będzie najlepszy?

Kraków to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Źródło: Wikimedia Commons (CC 3.0 PL)

Jeżeli już podejmiemy decyzję o nabyciu takiego produktu, powinniśmy zadać sobie pytanie: „jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy?”. Wybór nie jest prosty – obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli, a ich opisy niewiele mówią osobom niezaznajomionym z tą branżą.

Spora część klientów kieruje się ceną, inni z kolei zwracają większą uwagę na opinie użytkowników. Najlepszym wyjściem będzie jednak zwrócenie uwagi na kilka istotnych aspektów technicznych i nie tylko. Czym warto się kierować podczas wyboru inteligentnego oczyszczacza powietrza? Przedstawiamy listę najważniejszych kwestii:

 • współczynnik CADR,
 • zasięg działania i wydajność,
 • warunki gwarancji,
 • rodzaje usuwanych zanieczyszczeń,
 • zastosowane czujniki,
 • zalecenia producenta,
 • oferowane funkcje oraz sposób obsługi.

Co to jest współczynnik CADR?

CADR, czyli clean air delivery rate, to wskaźnik czystości dostarczanego powietrza. To podstawowy współczynnik opisujący sprawność oczyszczaczy, który jasno wskazuje na wydajność oraz możliwości zakupionego urządzenia. Na jego podstawie klienci mogą dowiedzieć się, jaka jest faktyczna objętość przefiltrowanego powietrza dostarczanego przez oczyszczacz. Wskaźnik CADR mówi nam, ile czystego powietrza trafi do pomieszczenia w ciągu jednej godziny. 

Poniżej prezentujemy zestawienie kilku najlepszych oczyszczaczy powietrza, których wysoka jakość gwarantuje stuprocentowe zadowolenie i w pełni komfortowe oddychanie. 

1. LIFAair LA503, czyli oczyszczacze powietrza dla wymagających

LIFAair LA503 to propozycja od fińskiego producenta, który specjalizuje się w produkcji inteligentnych oczyszczaczy powietrza. To, co wyróżnia ten produkt to przede wszystkim wysoki współczynnik CADR dla pyłów mikroskopijnych – jego wartość sięga nawet 450 m3/h. Taki wynik zapewnia pełne oczyszczenie obiektu o powierzchni 54 m2 w zaledwie 18 minut. 

Zachęcający design

Z zewnątrz LIFAair LA503 zachęca swoją stylistyką. Minimalistyczne wzornictwo sprawia, że urządzenie doskonale wkomponuje się w każde pomieszczenie – zwłaszcza w nowoczesnych domach. Warto zwrócić uwagę nawet na takie detale jak projekt kratki nawiewu, którego wygląd przypomina łopatki silników odrzutowych. Na stalowej obudowie znalazły się niewielkie otwory, które umożliwiają skuteczne zasysanie skażonego powietrza. Oczyszczacz domowy LA503 można obsługiwać poprzez dotykowy panel –  to niezwykle wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Wskaźnik stanu pracy na bieżąco informuje użytkowników o aktualnym trybie urządzenia. 

Współpraca ze stacją kontrolno-pomiarową

Urządzenie LIFAair LA503 może pracować w połączeniu ze stacją kontrolno-pomiarową LIFAsmart LAM05. Dzięki temu możemy na bieżąco mieć dokładne dane na temat aktualnej jakości powietrza znajdującego się w pomieszczeniu.

Stacja została zaopatrzona w pięć precyzyjnych czujników, które sprawdzają najważniejsze parametry powietrza:

 • stężenie PM2,5,
 • stężenie LZO (lotnych związków organicznych),
 • poziom CO2,
 • poziom wilgotności,
 • temperatura powietrza.

Połączenie stacji kontrolno-pomiarowej z oczyszczaczem powietrza tworzy nowoczesny komplet o zaawansowanej funkcjonalności. Wśród licznych możliwości współpracy oczyszczacza ze stacją należy wskazać na opcję dostosowania prędkości wentylatora do stopnia zanieczyszczenia. Dostępne są tryby Smart, Allergy, Night i Turbo oraz jeden tryb manualny. Stacja kontrolno-pomiarowa LIFAsmart LAM05 może być również wykorzystywana jako zupełnie oddzielne urządzenie. 

Całkowite oczyszczenie dzięki trzem etapom filtracji

Proces oczyszczania powietrza w urządzeniu LIFAair LA503 obejmuje aż trzy etapy filtracji. Pierwszy z nich odbywa się poprzez perforowaną obudowę modułu węglowego. Następnie powietrze przechodzi przez impregnowany węgiel aktywny z domieszką zeolitu, a na końcu – filtr HEPA E12. Takie połączenie gwarantuje skuteczną walkę z najtrudniejszymi zanieczyszczeniami.

2. Panasonic F-VXR90G-K – japońskie arcydzieło w kwestii oczyszczaczy powietrza

To model, obok którego nie sposób przejść obojętnie. F-VXR90G-K to jeden z najlepszych oczyszczaczy powietrza na rynku i jedno z najmocniejszych urządzeń w ofercie Panasonic. Jego wysoka wydajność pozwala obsłużyć pomieszczenie o powierzchni 66 m2Współczynnik CADR tego modelu wynosi 455 m3/h.

Oczyszczacz i nawilżacz w jednym

Panasonic F-VXR90G-K to niezwykle funkcjonalne urządzenie, które oprócz skutecznego oczyszczania powietrza dodatkowo je nawilża. Takie rozwiązanie z pewnością docenią przede wszystkim alergicy. Do nawilżania używana jest wyłącznie woda – bez dodatków szkodliwych środków chemicznych. Dzięki cichej pracy oczyszczacz powietrza Panasonic może być wykorzystywany podczas snu w sypialni lub w dziecięcym pokoju.

Trzystopniowa filtracja, czyli stuprocentowe oczyszczenie

Panasonic zadbał o to, by wszystkie procesy tego oczyszczacza domowego przebiegały niezwykle sprawnie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu trzystopniowej filtracji. Pierwszy etap obejmuje przepuszczenie powietrza przez filtr wstępny, którego zadaniem jest wyłapywaniem większych cząstek zanieczyszczeń. Kolejny krok to przepuszczenie przez filtr HEPA klasy H13, który jest odpowiedzialny za neutralizowanie najmniejszych cząstek pyłów – m.in. PM2,5. Na końcu następuje przepływ powietrza przez specjalny filtr węglowy, pochłaniający brzydkie zapachy oraz szkodliwe gazy.

Zaawansowana technologia oczyszczania

Inteligentny oczyszczacz powietrza Panasonic został wyposażony w pięć specjalnych czujników, których zadaniem jest nie tylko mierzenie jakości powietrza. Służą dodatkowo do kontroli automatycznej pracy i dostosowania parametrów do poziomu zanieczyszczenia otoczenia. Inteligentna funkcja Econavi pozwala na zredukowanie energii nawet o 60%. W modelu Panasonic F-VXR90G-K znajdziemy czujniki:

 • aktywności ludzi,
 • oświetlenia,
 • zapachów,
 • zanieczyszczenia,
 • wilgotności.

3. Xiaomi Air Purifier Max – niezastąpiona skuteczność i wydajność

Oczyszczacze powietrza: Xiaomi Air Purifier Max

Xiaomi Air Purifier Max to jeden z najbardziej wydajnych oczyszczaczy powietrza, na które trafimy podczas przeglądania ofert różnych producentów. Jego współczynnik CADR wynosi aż 1000 m3/h. Dzięki takiemu wynikowi jest w stanie oczyścić pomieszczenie o powierzchni 21 m2 w trzy minuty.

Urządzenie oczyszczające do największych pomieszczeń

Xiaomi Air Purifier Max wyróżnia się znakomitym designem. Pomimo dość sporych gabarytów doskonale wpasuje się w każde wnętrze, nie psując przy tym zastosowanych kompozycji. Docelowym miejscem wykorzystania tego modelu oczyszczacza powietrza są pomieszczenia o naprawdę dużej powierzchni. Jego obsługa odbywa się za pomocą dotykowego wyświetlacza.

Urządzenie zostało dodatkowo wyposażone w wiele inteligentnych funkcji i trybów. Wśród nich znajdziemy na przykład tryb automatyczny, który dostosowuje pracę oczyszczacza do bieżącego poziomu zanieczyszczeń. Ponadto Xiaomi umieściło w swoim sprzęcie funkcję wyboru stopnia prędkości wentylatora spośród trzech dostępnych wartości.

Laserowy czujnik cząstek

Model Xiaomi jest wyposażony w laserowy czujnik cząstek, który zapewnia automatyczne dostosowanie pracy urządzenia do aktualnego stanu jakości powietrza w otoczeniu. Prezentacja poziomu zanieczyszczeń odbywa się za pośrednictwem wyświetlacza OLED. Możemy także obsługiwać oczyszczacz powietrza XAP Max na odległość. Specjalna aplikacja poinformuje nas między innymi o konieczności wymiany filtra. Aplikacja jest dostępna również w języku polskim.

Zaawansowany proces filtracji

Również i w tym przypadku proces filtracji można podzielić na trzy etapy. W pierwszej kolejności filtr wstępny siatkowy zatrzymuje największe cząstki zanieczyszczeń. Następnie powietrze trafia na filtr HEPA, który skutecznie niweluje wirusy, bakterie, grzyby oraz pyłki, a w tym niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego organizmu aerozole atmosferyczne PM2,5 i PM10. Ostatnim z zastosowanych filtrów jest specjalny filtr węglowy, który usuwa formaldehydy oraz inne niezwykle szkodliwe substancje. Doskonale poradzi sobie także z usuwaniem przykrych zapachów, między innymi z dymem tytoniowym.

Czy warto stosować inteligentne oczyszczacze powietrza?

Urządzenia oczyszczające powietrze stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób wciąż jednak nie jest pewna, czy opłaca się je stosować. Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie tak! Otaczające nas powietrze charakteryzuje się wyjątkowo złą jakością na tle innych krajów, co zauważają zwłaszcza osoby mieszkające w dużych miastach. Mimo różnych kroków w kierunku poprawy tej sytuacji poziom zanieczyszczeń wciąż jest zdecydowanie zbyt wysoki. Oczyszczacze powietrza to świetne rozwiązanie, którego stosowanie przełoży się na znacznie lepsze zdrowie naszych płuc.