Każdego dnia dociera do nas coraz więcej informacji na temat jednej z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Chodzi rzecz jasna o Cyberpunk 2077 – najnowsza produkcja CDPR już 19 listopada ukaże się na rynku. Co warto o niej wiedzieć i co tak bardzo rozpala entuzjazm fanów?

Cyberpunk 2077 – długa droga do premiery

Okres oczekiwania na premierę nowej produkcji CD Projekt był bardzo długi i bardzo nerwowy. Sama data prezentacji gry była niejednokrotnie przesuwana przez problemy, które wynikały w trakcie jej tworzenia. Ostatnio powszechne wzburzenie wywołała reakcja studia na niezadowalające postępy prac. Firma zdecydowała się na zwiększenie liczby godzin pracy w tygodniu, wymagając od pracowników jeszcze więcej zaangażowania i wysiłku w powstawanie Cyberpunka 2077. Tak zwany „crunch time” to ogromny problem, z jakim zmaga się cały rynek gier komputerowych. Do pewnego momentu wszystko zdarzało się zmierzać w dobrą stronę, a fani spokojnie wyczekiwali 19 listopada – okazuje się jednak, że czeka nas kolejne opóźnienie.

Aktualizacja 27.10 – premiera Cyberpunka znowu przełożona!

Twórcy gry przekazali fanom krótką informację na temat problemów z dostarczeniem gry na kilka platform jednocześnie. Nowa data premiery to 10 grudnia.

Skoro już o twórcach mowa, wypada nakreślić ich sylwetki wszystkim, którzy jeszcze nie wiedzą, jacy wybitni ludzie wzięli się za produkcję gry Cyberpunk 2077. Zespół CD Projekt to prawdziwe grube ryby na rynku wirtualnej rozrywki. Kilka lat temu na świat trafiły kolejno trzy odsłony przygód Geralta z Rivii – Wiedźmin 3: Dziki Gon okazał się hitem na skalę światową. Od tamtej pory nasze rodzime studio urosło do rangi jednej z najważniejszych spółek na tym rynku, pobudzając do działania także inwestorów. Popularność zdobyta przez wcześniejsze premiery zdecydowanie ułatwi odniesienie kolejnego sukcesu, jednak CDPR postawił sobie poprzeczkę niesamowicie wysoko.

Wiedźmin był pierwszym większym sukcesem firmy. Grę zaprezentowano podczas targów E3 2004, gdy stoisko CDPR składało się jedynie z jednego fotela i niewielkiego biurka pożyczonego od BioWare

Ekipa CD Projekt zaczynała jako niewielkie, skromne studio z kilkoma osobami w zespole i paroma świetnej jakości komputerami. Bardzo szybko przekształciło się jednak w globalny fenomen, zatrudniając setki pracowników i tworząc tak wybitne tytuły, jak wspomniana seria oparta na powieściach Andrzeja Sapkowskiego. Wystarczy o twórcach – choć należy oddać im należyty hołd, czas przejść do omówienia ich najnowszego dziecka, jakim jest Cyberpunk 2077.

Cyberpunk 2077 – świat i fabuła

Warto wiedzieć, że świat przedstawiony w omawianej produkcji jest żywcem zaczerpnięty z systemu papierowych gier RPG o tytule Cyberpunk 2020. Sami twórcy podkreślają ten fakt i liczą na zapewnienie świetnej zabawy osobom, które zaczytywały się w podręcznikach i spędziły setki godzin na analizowaniu mechanik gry. Cyberpunk 2077 stara się wiernie przenieść realia dystopijnej fabuły na ekran konsoli lub komputera.

Twórcy przenoszą nas do futurystycznego świata, a konkretniej do miasta Night City. To rozbudowana, nowoczesna, nieliniowa metropolia, po której praktycznie od początku będziemy mogli dowolnie się poruszać. Wydaje się, że otwarty świat będzie jedną z największych zalet tej produkcji, a przy tym jednym z jej najważniejszych elementów. Mnóstwo wielopiętrowych budynków, masa uliczek i tajemnych przejść oraz długa lista ciekawych miejsc pozwala graczom eksplorować świat przez dziesiątki godzin. Równie ważne co samo miasto będą tereny wokół niego, zamieszkane przez lud zwany Nomadami. To dziki i nieprzyjazny obszar, jednak bardzo ciekawie skonstruowany i prezentujący niepowtarzalny klimat.

Gangi będą grać ważną rolę dla fabuły

Wolność będzie w całokształcie bardzo ważna w Cyberpunk 2077 – nie tylko w zakresie świata, w którym będziemy się poruszać. Mamy do czynienia z tytułem, który należy do gatunku RPG i wychodzi pod szyldem twórców serii o Wiedźminie. Nie można zatem mieć wątpliwości, że fabuła będzie tak nieliniowa, jak tylko się da. Możemy podejmować różnorakie decyzje oraz rozmawiać z postaciami NPC w dokładnie taki sposób, w jaki chcemy – istnieje zawsze kilka dróg do wyboru. Wszelkie nasze wybory wpływają na dalsze wydarzenia. Twórcy zapowiadają, że Cyberpunk 2077 będzie miał co najmniej kilka zakończeń, w zależności od wybranej ścieżki, naszych czynów, rozwoju postaci oraz jej atrybutów. 

Postać i jej rozwój

Kwestia głównej postaci jest także bardzo ciekawym zagadnieniem. Nie wcielamy się w bohatera wybranego przez twórców – gracze mają pełną dowolność w tworzeniu i rozwoju postaci. Opcji jest mnóstwo! Na samym początku dostaniemy niezwykle obszerny i bogaty kreator. Będziemy mogli podjąć decyzję na temat koloru oczu, długości włosów, wzrostu, a nawet w kwestii… rozmiaru piersi czy genitaliów. Co ciekawe, możemy bez problemu wymieszać obie płcie ze sobą. Następnie wybieramy jedną z trzech dróg życiowych bohatera oraz jego atrybuty, takie jak inteligencja czy refleks.

Niezależnie jednak od płci, wyglądu i zdolności postaci, twórcy nazwali ją V. Wcielamy się w rolę początkującego najemnika lub najemniczki z celem zrobienia kariery w pozornie zachęcającym mieście Night City. Poza tym nie wiadomo prawie nic – twórcy z wielką skrupulatnością kryją wszelkie informacje na temat dalszego rozwoju fabuły czy kluczowych wątków. Wielu graczy z pewnością doceni taką decyzję. Dzięki temu nie będziemy mieli większych powodów, by jeszcze przed uruchomieniem gry debatować na temat wydarzeń, w których będziemy uczestniczyć. Możemy po prostu wsiąknąć w świat Cyberpunka, czerpiąc frajdę z rozgrywki bez przygotowania na ewentualne niespodzianki serwowane przez twórców.

RPG czy strzelanka?

Wszelkie dostępne trailery i gameplaye sugerują, że Cyberpunk 2077 będzie po prostu pierwszoosobowym shooterem. Nic bardziej mylnego! Owszem, perspektywa pierwszej osoby będzie stałym elementem gry, lecz całość będzie prezentować się jako pełnokrwiste RPG. Tytuł prezentuje najważniejsze cechy tego gatunku:

  • rozbudowany, nieliniowy, a przede wszystkim otwarty świat;
  • dowolność w podejmowaniu decyzji,
  • możliwość rozwoju postaci dokładnie tak, jak sobie wymarzymy.

Wszystkie te czynniki raz na zawsze powinny zdementować pogłoski na temat powiązania Cyberpunka ze zwykłymi strzelankami.

Według twórców perspektywa pierwszej osoby została wprowadzona do gry, ponieważ jednym z najistotniejszych elementów będą walki – zarówno te na odległość, jak i w zwarciu. W związku z tym gracz dostanie do dyspozycji mnóstwo różnorakich rodzajów broni. Warto tu wspomnieć o kolejnym czysto „erpegowym” elemencie: im dłużej używamy danej broni, tym lepiej nam to wychodzi.

Bogate możliwości w kwestii wyposażenia

Jeśli chodzi o rodzaje broni, to gracze otrzymają do dyspozycji nie tylko konwencjonalne elementy ekwipunku każdego wojaka z gier komputerowych. Znajdziemy tutaj także narzędzia bardziej dostosowane do futurystycznej wizji świata tej produkcji, takie jak inteligentne bronie, które same naprowadzają pociski na przeciwników

Kolejną niewątpliwą zaletą Cyberpunka 2077 będzie fakt, że każdą broń będzie można modyfikować i personalizować, dopasowując jej specyfikę do naszych potrzeb. Dzięki temu możemy liczyć na naprawdę ciekawe, nieliniowe i angażujące walki z kolejnymi hordami przeciwników. Nie da się ukryć, że znużenie mechanikami to bolączka wielu nowych produkcji ze stosunkowo długą fabułą. Bardzo często w drugiej połowie gry mamy już całkowity przesyt pokonywaniem kolejnych wrogów, a walki nas w ogóle nie cieszą. Tutaj zapowiada się, że będzie zgoła inaczej, a starcia będą satysfakcjonujące i piekielnie wciągające.

Co ciekawe, jeszcze przed premierą możemy wyposażyć się w szereg akcesoriów, które pozwolą nam poczuć się jak w Night City. We współpracy z różnymi firmami powstał bogaty zestaw dodatków dla fanów – od dedykowanych edycji konsol po takie drobiazgi jak puzzle.

Cyberpunk 2077 – czy warto czekać?

Niektórzy gracze wciąż debatują, czy jest sens kupić Cyberpunka 2077. Pojawiają się liczne głosy na temat tego, że gra jest raczej „wydmuszką” niż pełnoprawnym tytułem RPG; wątpliwości dotyczą także systemu podejmowania decyzji i tego, czy prezentowany świat rzeczywiście będzie tak otwarty i rozległy.

Oczywiście trudno przewidzieć to, jaką jakość będzie prezentował omawiany tytuł. Kampania reklamowa jest tak rozwinięta i napakowana, że wziął w niej udział nawet Keanu Reeves, który wcielił się zresztą w jedną z postaci w samej grze. Twórcy przyłożyli ogromną wagę do marketingu. Obecnie, niespełna miesiąc przed premierą, możemy kupić nawet specjalnie wydaną książkę będącą przewodnikiem po futurystycznym świecie przedstawionym w Cyberpunku. 

Czy Cyberpunk 2077 sprosta oczekiwaniom?

Biorąc pod uwagę wciąż pompowany balonik oczekiwań i fakt, że rynek oraz media są obecnie wręcz przesycone Cyberpunkiem, możemy obawiać się spektakularnej klapy. Nie tylko gracze, ale także dziennikarze boją się, że zespół CD Projekt Red może nie spełnić stawianych wymagań – nawet pomimo renomy zbudowanej na wiedźmińskiej serii.

Jakie są nasze przewidywania? Wydaje nam się, że mimo wszystko Cyberpunk 2077 okaże się atrakcyjnym tytułem. Istnieje kilka przesłanek, które stoją za wysokim prawdopodobieństwem sukcesu gry. Nasze konsole i komputery ujrzą prawdopodobnie kilka innowacji, na które nie mogliśmy liczyć nigdy wcześniej. Otwarty świat gry wydaje się dużo bardziej skomplikowany i znacznie ciekawiej skonstruowany, niż miało to miejsce na przykład w GTA V czy wspomnianym już kilka razy Wiedźminie 3. Ponadto cały system RPG zaimplementowany w tej produkcji zapowiada się znakomicie. Niewiele jest gier, które oferują tak rozbudowany kreator postaci; niewiele z nich daje także tak ogromną swobodę w kwestii podejmowania decyzji czy rozwoju naszego bohatera. 

Czy warto kupić Cyberpunk 2077?

Jeśli wierzyć twórcom, z obcowania z Cyberpunkiem będą zadowoleni nie tylko fani papierowej wersji, którzy spędzili dziesiątki godzin z CP2020. Zwykli gracze, którzy nigdy wcześniej o niej nie słyszeli, powinni czerpać równie dużo frajdy. Jeśli twórcy odpowiednio wyważyli tę kwestię, to omawiana produkcja wydaje się znakomita dla wielu osób o różnych gustach. Znajdzie się tu coś nie tylko dla fanów gier RPG, ale także dla miłośników rozbudowanych „strzelanek”. Cyberpunk 2077 to tytuł, który docenią także ci, którzy w grach cenią sobie wolność wyboru i dowolność w kwestii eksploracji. Gra nie zawiedzie także osób, dla których najważniejsze jest odkrywanie kolejnych etapów historii, jaką chcą przekazać nam twórcy.

Czy Cyberpunk będzie grą uniwersalną, która zaspokoi więcej graczy, niż jakakolwiek inna? Wszystko na to wskazuje, choć na tym etapie warto wstrzymać się od stanowczych, pewnych osądów. Nic jeszcze nie jest pewne. Musimy czekać na premierę, do której zresztą nie zostało wiele czasu, i ocenić produkcję dopiero po dokładnym zapoznaniu się z nią. Obecnie jednak jesteśmy nastawieni bardzo pozytywnie do najnowszego dziecka studia CD Projekt. Zachęcamy do śledzenia informacji w okolicach premiery, zakupu gry i wykształcenia własnej opinii. To szczególny tytuł z perspektywy polskich fanów – zdecydowanie warto wspierać rodzimy przemysł gier komputerowych, by ten rozwijał się jeszcze bardziej i przynosił nam w kolejnych latach coraz więcej ciekawych, innowacyjnych i nieszablonowych produkcji.

Grafika tytułowa: BagoGames, Flickr (licencja CC 2.0)