Trwają konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Całkiem możliwe, że docelowo będą one mniej restrykcyjne, niż zakładała to pierwotna wersja dokumentu. Ministerstwo Cyfryzacji wystąpiło z propozycją pierwszych Polsko-Chińskich Konsultacji Cyfrowych. Całkiem możliwe, że będą one dotyczyć również sprawy obecności Huawei w polskich sieciach 5G.

Całe zamieszanie, które wywołały Stany Zjednoczone wokół Huawei, sprawiło, że Komisja Europejska postanowiła uregulować kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Ogólne zalecenia, które są wynikiem konsultacji z wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, zostały zapisane w dokumencie 5G Toolbox. W Polsce ich implementacja sprowadza się m.in. do nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Projekt rozporządzenia przewiduje, że jeżeli Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa oceni Huawei jako dostawcę wysokiego ryzyka, to operatorzy będą mieli 5 lat na pozbycie się ze swoich sieci urządzeń i oprogramowania chińskiego dostawcy. Oprócz tego od razu wejdzie w życie zakaz kupna nowych rozwiązań. Taki scenariusz nie spodobał się nie tylko operatorom, ale również różnym organizacjom. Swoje zastrzeżenia zgłosiło również Ministerstwo Sprawiedliwości, które nie chce, żeby oceniany był konkretny dostawca, a jego produkty. Wiele organizacji poruszyło również wątpliwy związek z przestrzeganiem praw człowieka a cyberbezpieczeństwem. Z kolei Play wyliczył, że potencjalna wymiana urządzeń Huawei będzie kosztowała 0,9 mld zł. Jednak operator założył w swoich wyliczeniach, że wymiana potrwa 7 lat, a nie 5.

Huawei może mieć jeszcze szanse na pozostanie w Polsce, ale nic nie jest pewne

Wirtualna Polska ustaliła, że polski rząd chce z Chinami przeprowadzić konsultacje dotyczące kwestii cyfryzacji. Mówi się również o podpisaniu trzech porozumień.

“Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało stronie chińskiej przeprowadzenie pierwszych Polsko-Chińskich Konsultacji Cyfrowych, mających stanowić podstawę pogłębionego międzyresortowego dialogu, poruszającego szeroki zakres aspektów współpracy z obszarze cyfryzacji” – potwierdza resort cyfryzacji w odpowiedziach na pytania Witualnej Polski

Nie od dziś wiadomo, że Chiny traktują każdy przypadek wykluczenia Huawei jako sprawę wagi państwowej. Przykładowo chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych błyskawicznie skrytykowało wprowadzenie zakazu na urządzenia 5G Huawei w Szwecji. Dlatego można domyślać się, że podczas polsko-chińskich rozmów będzie poruszana również kwestia chińskich dostawców sprzętu telekomunikacyjnego. Jednak nie możemy mieć co do tego pewności.

“W ramach rozszerzania dwustronnego dialogu w sprawach cyfrowych, Polska proponowała Chinom rozwinięcie współpracy naukowo-badawczej i technologicznej. Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało m.in. podpisanie trzech porozumień o współpracy (tzw. Memorandum of Understanding), ale nie otrzymało jasnego stanowiska Chin w tej sprawie. Z uwagi na dobro negocjacji, na chwilę obecną nie możemy podać szczegółów do publicznej wiadomości, o rezultatach poinformujemy w stosownym czasie” – dodaje resort.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.