Black Friday 2020 przypada na dzień 27 listopada – to już niedługo! Nasz poradnik zakupowy pozwoli Ci z łatwością dorwać najbardziej atrakcyjne oferty. Odkryj, czy faktycznie jest na co czekać. Przygotowaliśmy kompletny kalendarz łowcy okazji, a także wiele praktycznych porad.

Kiedy zaczną się promocje na Black Friday 2020?

W Polsce tradycja czarnego piątku wygląda nieco inaczej niż w USA. Wiele sieci sprzedażowych organizuje akcje promocyjne już wcześniej – w poniedziałek poprzedzający Black Friday rozpoczyna się „Black Week”. To okazja do nabycia towarów w promocyjnych cenach, jednak najbardziej atrakcyjne obniżki przypadają na piątek po Dniu Dziękczynienia, czyli w tym roku na 27 listopada. W ten dzień można naprawdę zatracić się w poszukiwaniu idealnych ofert – przeważnie jest ich ogromna ilość.

Jeśli jednak w trakcie Black Friday 2020 nie znajdziemy interesujących produktów – szczególnie gdy mowa o sprzęcie komputerowym – nic straconego! Trzy dni później odbywa się kolejne święto konsumpcjonizmu – Cyber Monday. W trakcie tego dnia warto kupić telefony, laptopy, komputery, a także akcesoria AGD i RTV – to właśnie wtedy będą one na promocji.

To nie wszystko – promocyjny listopad zaczyna się znacznie wcześniej

Jak to możliwe? Z perspektywy prawdziwych łowców okazji znacznie ważniejszy może okazać się zupełnie inny dzień. Zdradzamy kulisy kupowania za półdarmo – portfele w dłoń już 11 listopada. Co ma Święto Niepodległości do poszukiwania promocji w internecie? Odpowiedzi powinniśmy szukać nieco dalej niż w kalendarzu polskich świąt. Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę dzieli datę z chińskim „Dniem Singla”. Chińczycy upodobali sobie tę datę ze względu na obecność dużej liczby jedynek – w końcu jest ich aż cztery!

Słowo „kawaler” w języku chińskim pochodzi od słów „samotny patyk” – stąd skojarzenie z jedynką. Źródło grafiki: Wikimedia Commons (licencja CC BY-SA 4.0)

Co można robić podczas święta przeznaczonego dla singli? Samotne osoby mogą na przykład sprawić prezenty samym sobie. To bardzo popularny zwyczaj w Chinach – można stwierdzić, że to nieco samolubna tradycja, jednak ma ważne znaczenie w kontekście tego artykułu. Sieci sprzedażowe pokroju Gearbest i AliExpress odkrywają wtedy przed nami masę promocji. W dniu 11.11 atrakcyjne oferty dostępne są na całym świecie – także dla nas. Paradoksalnie to właśnie dzięki Chińczykom możemy zaznać prawdziwie amerykańskiego święta konsumpcjonizmu. Na chińskich portalach aukcyjnych obniżki mogą wynosić aż 90%. Dla porównania podczas Black Friday, Black Week czy Cyber Monday zaoszczędzenie 40% na upatrzonym towarze byłoby ogromnym sukcesem.

Uwaga! AliExpress jest pełen pułapek

Przede wszystkim należy pamiętać o opłacie celnej, której nie odprowadza znaczna część osób kupujących na tym portalu. Z roku na rok przepisy związane z cłem na towary spoza Unii Europejskiej stają się coraz bardziej restrykcyjne – musimy mieć na uwadze wszelkie aktualizacje tabel opłat.

To nie jedyna rzecz, której musimy się wystrzegać. Mylne opisy, niezrozumiałe zdania autorstwa automatycznego tłumacza, niska jakość wykonania, niesprawdzeni sprzedawcy…  Sprawna nawigacja po portalu AliExpress wymaga pewnej wprawy, by uniknąć tych zagrożeń. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem zakupów przez internet na różnorodnych stronach – w tym poprzez chińskie portale.

Osoby, którym zależy na korzystaniu ze sprawdzonych ofert sklepów funkcjonujących w zakresie prawa unijnego, powinny skupić się na Black Friday 2020. Wciąż jednak warto wtedy skierować swój wzrok na zagraniczne serwisy – warto w tym miejscu wyróżnić zeszłoroczne promocje na konsole na Amazon.de.

Oto nasz kalendarz zakupoholika na 2020 rok

Wartości procentowe promocji pokazują orientacyjne szanse na oszczędność w przypadku konkretnych towarów – dotyczą one zazwyczaj specyficznych kategorii produktów. W skali całego rynku ceny w promocyjnych okresach spadają zazwyczaj o zaledwie kilka procent.

  1. Pierwsza fala promocji – 11.11. To data, podczas której obchodzi się Dzień Singla – warte uwagi są wtedy wszelkie serwisy z Chin. Szansa na realne oszczędności rzędu 90%.
  2. Druga fala promocji – 23.11. Black Week to tydzień poprzedzający Black Friday, podczas którego polskie sklepy internetowe wprowadzają pierwsze obniżki. Przeceny są zazwyczaj dość skromne – możemy liczyć na zmniejszenie cen na poziomie mniej więcej 10% przy niektórych propozycjach asortymentu.
  3. Trzecia fala promocji – 27.11, czyli Black Friday 2020. W tym przypadku obniżki proponuje niemal każdy punkt sprzedaży: galerie handlowe, serwisy aukcyjne, drogerie online czy różne sklepy internetowe. Możemy liczyć na naprawdę atrakcyjne promocje, jednak jest ich stosunkowo mało. Pomimo tego nie ma problemu z nabyciem interesującego nas akcesorium znacznie taniej. Przykładem może być rewelacyjna promocja z 2018 roku, kiedy smartfon Honor Play był dostępny w cenie o 20% niższej. Do tej konkretnej obniżki wrócimy w późniejszej części artykułu – to temat interesujący nie tylko ze względu na samą promocję.
  4. Czwarta fala promocji – 30.11. W trakcie Cyber Monday warte uwagi są wszelkie sklepy z osprzętem komputerowym, grami, akcesoriami gamingowymi i podobnymi produktami. Przeceny potrafią być dosyć atrakcyjne, jednak większość sklepów największe „petardy” odpala w Black Friday.
  5. Piąta fala promocji – od 30.11 do około 28.12. W przedświątecznym okresie wiele osób decyduje się na wyprawy po galeriach w poszukiwaniu prezentów. To doskonały okres na zakupy, jednak musimy robić je z umiarem i w sposób przemyślany. Oczywiście jest to także pora na najbardziej atrakcyjne wyprzedaże Steam – gracze z pewnością będą znowu wydawać miliony.

Jak robić tanie zakupy w Black Friday 2020? 5 najważniejszych porad

Black Friday 2020

Robienie zakupów w niskich cenach nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że Black Friday nie jest świętem rozdawnictwa – sklepom wciąż zależy na jak największym zarobku. Jest jednak kilka kwestii, które pomogą nam osiągnąć skuteczne i wyjątkowo opłacalne zakupy. Jak stać się prawdziwym łowcą okazji? Oto nasze rady.

Bądź na bieżąco w Black Friday, Black Week, chiński Dzień Singla i inne święta

Najatrakcyjniejsze promocje często są tak zwanymi hot deals. To promocja polegająca na wysokiej obniżce, jednak dostępna przez bardzo krótkie okienko czasowe. W taki sposób sklepy mogą sprzedać kilka produktów z bardzo niską marżą, narobić zamieszania i zachęcić klientów do odwiedzania witryny w poszukiwaniu kolejnych atrakcyjnych „rzutów”. 

Z tego powodu podczas Black Friday 2020 warto będzie na bieżąco śledzić kilka sklepów – we własnym zakresie. Niektóre serwisy organizują wspólne przeglądanie ofert, które w takim układzie trafiają do wielu zainteresowanych. Chodzi jednak o to, by dotrzeć do najbardziej „soczystych” kąsków samemu i delektować się nimi w całości. Klawiatury i myszki w dłoń – promocje czekają na każdym kroku!

Co kupować w Black Friday 2020? Zaplanuj wydatki – to klucz do wydania tyle, ile chcesz

Warto zrobić listę tego, co chcemy kupić na Black Friday – nawet jeśli są to propozycje zupełnie „odrealnione”. Dobrym pomysłem może być obserwowanie ulubionych towarów na różnych stronach i ustawienie powiadomień e-mail o zmianie ceny. To skuteczny sposób na wydanie pieniędzy tylko na to, co rzeczywiście chcemy kupić.

Oczywiście zobaczenie niezwykłej okazji może skusić nas do zakupu zupełnie niepraktycznego przedmiotu. Dlatego powinniśmy trzymać się jasnego planu i skupić się na pozycjach z naszej listy, które naprawdę chcemy mieć. Przed listopadem usiądź z kartką papieru, wypisz sprzęty, ubrania i akcesoria marzeń, a potem daj się ponieść promocjom!

Producenci często wcześniej ujawniają promocje na Black Friday

Wspominaliśmy o promocji na telefon Honor Play z roku 2018. Temat był obecny w mediach jeszcze zanim nastąpiła obniżka, a newsy z tym związane zostały opublikowane na łamach wielu portali związanych z telefonami komórkowymi. Producenci często ujawniają takie informacje – warto więc wiedzieć wcześniej o możliwych ofertach. Mając tę wiedzę, nie tylko lepiej zaplanujemy wydatki. Będziemy także mieć świadomość, czy dany zakup rzeczywiście się opłaca, czy może lepiej się wstrzymać i poczekać na promowaną w mediach obniżkę cen.

Pamiętajmy o wpływie Black Friday na środowisko i nasze portfele

Wiele osób dopiero po zakupie orientuje się, że atrakcyjny produkt jednak nie był czymś, czego faktycznie potrzebowały. Czarny piątek to okazja do swobodnego wydawania dużych kwot na przedmioty, które nie mieszczą się w naszych mieszkaniach, stanowią zagrożenie dla środowiska i po krótkim czasie lądują w koszu. Dlatego zachęcamy do wstrzymania się od nadmiernego konsumpcjonizmu. Oczywiście nie znaczy to, że nie należy robić zakupów w ogóle – warto jednak zachować pewien umiar.

Nie trać głowy w Black Friday 2020 – sporządź przegląd cen towarów przed listopadem

Często możemy spotkać się ze zdaniem, że ceny przed czarnym piątkiem idą do góry, by potem były obniżone do standardowych cen w trakcie „promocji”. Nie jest to w 100% prawdą – ogólny spadek cen jest z pewnością widoczny – jednak nie jest to także bezpodstawne myślenie.

Z tego powodu warto zorientować się, ile coś faktycznie kosztuje, jaka jest wartość danego produktu i jakie są szanse na późniejszą odsprzedaż. Znajomość realnej ceny przedmiotu to przepis na skuteczne zakupy i uniknięcie fałszywych promocji.

Co kupować w Black Friday 2020?

W trakcie promocji na Black Friday możemy dokonać zakupu praktycznie dowolnego produktu w atrakcyjnej cenie. Grunt to sprawdzanie różnych stron, porównywarek cenowych, serwisów aukcyjnych. W pierwszej kolejności należy zrobić research odnoszący się do tego, kto ma interesujący nas towar, a potem przeglądać strony z ofertami.

Można powiedzieć, że jest to okres, w którym wszystko jest tańsze – nie ma reguły w kwestii samych przedmiotów, które warto kupować na Black Friday. Pomimo tego warto wyróżnić kilka kategorii produktów, które mogą być szczególnie interesujące.

  • Sprzęt technologiczny – nawet jeśli potem czeka na nas Cyber Monday, większość dużych promocji odbywa się już w piątek.
  • Ubrania – nie tylko w galeriach handlowych! Wiele sieci – w tym momencie większość – stawia na sprzedaż przez internet. W trakcie Black Friday ten sektor jest podatny na spore obniżki. Wysokie marże sprzedawców w innych okresach sprawiają, że sklepy mogą pozwolić sobie na naprawę atrakcyjne promocje.
  • Akcesoria domowe – dekoracje wnętrz, meble, fotele, biurka – asortyment tego typu także jest przeceniany na Black Friday. Niewiele osób traktuje ten okres jako dobry moment na remont. Z tego powodu tym bardziej warto się zainteresować produktami tego rodzaju – prawdziwy łowca okazji zawsze kupuje poza sezonem.
  • Kosmetyki – w trakcie Black Friday możemy trafić na naprawdę wiele promocji na kosmetyki. To dobry pomysł, żeby znacznie wcześniej zaopatrzyć się w świąteczne podarunki dla najbliższych. Ładne perfumy czy interesująca woda kolońska to klasyczny, uniwersalny pomysł na prezent.
  • Sprzęt AGD i RTV – telewizory, roboty kuchenne, a nawet pralki i lodówki. To wszystko przeważnie znajdziemy w atrakcyjnych cenach w trakcie Black Friday. Z pewnością warto rozważyć zakup takiego sprzętu podczas promocji. Wiele sklepów oferuje możliwość zapłaty później lub skorzystania z rat 0% – jeśli dostrzeżemy niezwykle atrakcyjną ofertę, możemy z niej skorzystać nawet pomimo braku środków w tym momencie.

Życzymy owocnych łowów w trakcie Black Friday 2020!