Patenty dla sieci 5G. Firmy technologiczne prześcigają się nie tylko w biciu rekordów prędkości, ale również w liczbach zgłoszonych i przyznanych patentów. Teraz pojawia się nowa kategoria, czyli patenty kluczowe dla danej technologii. Według raportu firmy PA Consulting palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie dzierży Nokia. Jest to duża niespodzianka, bo wcześniej liderem ws. patentów 5G mianował się… Huawei.

Kto jest liderem technologii 5G? Odpowiedź zależy od tego, kogo zapytamy. Wiele osób uważa, że prym wiodą tutaj Chiny. O ile swego czasu Huawei dość wcześnie oferował nowe, niewdrożone jeszcze rozwiązania, to ostatnio sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Chiński telekom spędził ostatnie miesiące na niwelowaniu efektów sankcji nałożonych przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych. Z kolei kolejne rekordy prędkości w sieciach 5G mmWave biją na przemian Nokia i Ericsson. Chiny z kolei chwalą się liczbami. Operatorzy z Państwa Środka uruchomili już 700 tysięcy stacji bazowych 5G. Natomiast Huawei chwalił się do tej pory największą liczbą zgłoszonych i posiadanych patentów. Jednak informacje te bazują na raporcie pochodzącym z zeszłego roku. Teraz sprawa wygląda zupełnie inaczej. Najnowszy raport przygotowany przez niezależną firmę PA Consulting pokazuje, że w ciągu ostatniego roku sytuacja się zmieniła.

Wyścig na patenty 5G. Dlaczego jest taki ważny?

Liczba przyznanych patentów 5G świadczy nie tylko o innowacyjności danej firmie, ale również o możliwości czerpania przychodów z licencjonowania opatentowanych rozwiązań. Jednak w branży tej nie liczy się ilość, a jakość. W końcu patent patentowi nie jest równy. Dlatego też ocenianie danej firmy jedynie w kontekście liczby przyznanych patentów dla danej technologii, jest krzywdzące. Takie podejście do sprawy nie daje też pełnego obrazu sytuacji.

Wnioski płynące z najnowszego raportu są interesujące:

  • 90% patentów kluczowych dla technologii 5G dotyczy rozwiązań dla warstwy fizycznej i części dostępu radiowego (RAN),
  • firmy, które dominowały w patentach dla sieci poprzednich generacji, nadal dominują w kluczowych obszarach dla patentów 5G (najwięcej ma Nokia, dalej są LG i Samsung),
  • Ericsson i Huawei zgłosili najwięcej patentów do ETSI (licząc sumarycznie publikacje patentowe i nieopublikowane publikacje).

Jak widać, Huawei dalej liczy się w kontekście ilości zgłoszonych patentów dla sieci 5G. Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę te zgłoszenia, które są kluczowe dla nowej technologii, to liderem zostaje Nokia.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.