Kryptowaluty to rynek, który ma przed sobą ogromne perspektywy. Wiele osób stawia swoje pierwsze inwestycyjne kroki na giełdach, które operują Bitcoinem i innymi wirtualnymi monetami. Czym są altcoiny i dlaczego warto je obserwować?

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to nowoczesny pieniądz przyszłości, który działa w oparciu o systemy kryptograficzne. Najczęściej łączymy definicję kryptowalut z blockchainem – to właśnie ta technologia przetwarzania rozproszonego sprawia, że kryptowaluty są tak interesujące.

Nad tradycyjnym pieniądzem – tak zwaną walutą fiducjarną lub fiat – władzę sprawują banki centralne i podmioty regulujące. W przypadku kryptowalut mamy do czynienia z siecią peer-to-peer, co sprawia, że są to waluty niezależne i bezpieczne, które są w stanie zapewnić wysoki stopień anonimowości. Z tego względu początkowo wirtualne monety kojarzyły się przede wszystkim z „czarnym rynkiem” i nielegalnymi transakcjami. Dziś jednak coraz częściej stają się popularnym rozwiązaniem w zwykłym handlu. Stale rośnie liczba firm, które przyjmują płatność w Bitcoinach i innych kryptowalutach – należy do nich między innymi Tesla.

Kryptowaluty mogą być traktowane jako podkategoria walut wirtualnych. Odróżnia je jednak korzystanie z kryptografii oraz zarządzanie w systemie rozproszonym. Pierwsza kryptowaluta to dzieło osoby (lub osób) podpisującej się jako Satoshi Nakamoto – co ciekawe, realna tożsamość twórcy Bitcoina nadal nie jest znana. Bitcoin powstał w 2009 roku, co daje nam pewien obraz tego, jak „świeżym” rozwiązaniem są tego typu środki płatności. Przez pierwszą dekadę funkcjonowania walut tego typu to właśnie Bitcoin był w pewnym sensie synonimem wirtualnych monet. Aktualnie jednak pojawiły się liczne altcoiny, które często oferują nieco inną funkcjonalność – różnią się także pod względem wartości.

Bitcoin to król kryptowalut, a żaden władca nie zasiada wiecznie na tronie

Kryptowaluty najczęściej kojarzą nam się z Bitcoinem. Marzenia inwestorów rozpaliła właśnie jego historia – kiedyś był wart dosłownie grosze, dziś za zaledwie jednego Bitcoina można kupić sportowy samochód. Kurs w marcu 2021 oscylował na poziomie 200 000 PLN, oczywiście ze sporymi wahaniami, typowymi dla tego typu walut. W momencie najwyższej wartości jego cena dobijała do 250 000 złotych, natomiast na początku miesiąca jego wartość wynosiła około 170 000 złotych. To ogromne kwoty – szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że 5 lat temu kurs Bitcoina był ponad stukrotnie (!) niższy niż dzisiaj.

Pamiętajmy jednak, że rynek kryptowalut jest bardzo dynamiczny. Aktualna pozycja Bitcoina jest wynikiem wielu zmiennych. Jego wartość napędza między innymi zaufanie ze strony Tesli czy innych firm zajmujących się technologią. Bitcoin powoli staje się szeroko akceptowanym środkiem transakcji, co jest korzystne z perspektywy osób, które inwestują w kryptowaluty od dawna. Jest to jednak jednocześnie ryzyko dla osób, które pragną wkroczyć na rynek kryptowalut, oczekując sporych wzrostów.

Z tego względu coraz więcej inwestorów rozgląda się za alternatywami. Altcoiny, czyli alternatywne (wobec BTC) coiny, są przedmiotem zainteresowania zarówno stałych bywalców giełd kryptowalut, jak i osób, które nie są zaangażowane w ten sektor.

Czym są altcoiny?

altcoiny

Alternatywne kryptowaluty najczęściej są dostosowane do potrzeb konkretnego sektora i rynku. Oferują różne unikalne cechy, które sprawiają, że inwestorzy mniej lub bardziej chętnie sięgają właśnie po te waluty.

Technologia blockchain daje nam ogromne możliwości względem dostosowania ofert kryptowalut do potrzeb danego przedsięwzięcia. Pojawia się zatem pytanie – ile w tym momencie jest altcoinów na rynku? Podanie odpowiedzi nie jest proste ze względu na fakt, że ciągle pojawiają się nowe. Jeszcze rok temu moglibyśmy określić ich liczbę na około 4 tysiące, lecz aktualnie wynik ten przekroczył już 5 tysięcy. To ponownie pokazuje niestabilność, a zarazem niesamowite tempo ewolucji tego tynku.

Sporo altcoinów stanowi jedynie próbę odtworzenia sukcesu Bitcoina – zazwyczaj dość nieudaną. Zaledwie niewielka część oferuje wartość dla inwestorów; niektóre z kolei zostały stworzone jako środek wymiany zamiast sposób na zwiększenie kapitału. Spośród ponad pięciu tysięcy alternatywnych monet znajdują się jednak altcoiny, które zasługują na uwagę. Przyjrzyjmy się najciekawszym kryptowalutom innym niż Bitcoin.

Altcoiny warte uwagi w 2021 roku

Oto kilka ważnych alternatywnych walut, które powinny zwrócić uwagę inwestorów i fanów technologii tego typu w roku 2021. To monety, które odznaczają się bardzo ciekawą strukturą i oferują różne możliwości, co sprawia, że ich perspektywy prezentują się bardzo interesująco.

Ethereum – nazwa znana nawet osobom, które nie są zaangażowane w kryptowaluty

Obok Bitcoina to właśnie Ethereum cieszy się największą sławą. Zazwyczaj chodzi właściwie o samą walutę, którą operujemy w ramach platformy Ethereum – jej nazwa to Ether (ETH). Ethereum jest z kolei narzędziem do tworzenia i realizacji tak zwanych inteligentnych kontraktów (smart contracts).

Funkcjonalność platformy jest ogromna – od realizacji i opłacania zleceń w sektorze programowania, po tworzenie kontraktów w ramach dużych korporacji i niewielkich firm. Waluta ma jednak kilka wad: jedną z nich jest brak limitu podaży, co sprawia, że potencjalna liczba ETH do wydobycia jest nieograniczona. Bitcoin natomiast jest wyposażony w taką opcję, przez co więcej osób zwraca uwagę na króla kryptowalut jako bezpieczną inwestycję długoterminową. Mimo tego wartość Ethereum sięga kilku tysięcy złotych i od ponad roku stale rośnie.

Aave – kryptowaluty mogą być także sposobem na udzielanie pożyczek

Aave to protokół, który pozwala na prowadzenie lokat lub pobieranie pożyczek w kryptowalutach. Podstawą działania tej technologii są rozwiązania open source, dzięki czemu osoby o odpowiedniej wiedzy technicznej mogą mieć szczegółowy wgląd w jej funkcjonowanie. Aave, podobnie jak Ethereum, korzysta z koncepcji inteligentnych umów. Tutaj jednak są one realizowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno dla osób, które zaciągają pożyczkę, jak i tych, które jej udzielają. Funkcjonalność Aave jest bardzo bogata – nie sposób ją zawrzeć w przeglądzie. Zainteresowani mogą zapoznać się z filmem przygotowanym przez kadrę Aave:

Monero – prywatna, bezpieczna i niepodatna na wykrycie

Monero to kryptowaluta, której główne zalety to prywatność, szybkość przetwarzania i bezpieczeństwo. Jej funkcjonalność opiera się o system, w którym żaden podmiot nie jest w stanie dotrzeć do źródła transakcji, przetwarzanej wciąż w obrębie systemu rozproszonego. Monero umożliwia tak zwaną selektywną transparentność, czyli możliwość ujawnienia danych o transakcji wybranym przez nas osobom. Ten środek płatności ma być przede wszystkim rozwiązaniem dla osób, które z jakiegoś powodu pragną „uciec” z konwencjonalnego systemu bankowego. Ta kryptowaluta zdecydowanie może w kolejnych latach przyciągać coraz więcej użytkowników, szczególnie w dobie kryzysów i niepokojów społecznych.

Dogecoin – nie wszystkie altcoiny to poważne projekty

To zaledwie jeden z wielu tweetów Elona Muska na temat Dogecoina. Źródło: Twitter

Dogecoin to kryptowaluta, do której popularności przyczynił się… Elon Musk. To najlepszy dowód na to, jak populizm i social media oddziałują na rynek kryptowalut. Być może dla wielu inwestorów Dogecoin okaże się kolejnym powodem do utraty zaufania wobec kryptowalut i wprowadzenia regulacji na ten rynek. Dogecoin powstał jako bardziej powszechny Bitcoin. Odpowiednie inwestowanie w tę walutę może przynieść korzyści – jej kurs skacze nawet o dwukrotność swojej wartości w ciągu jednego dnia. Nie jest to jednak wyraz faktycznej wartości Dogecoina, a całej otoczki, która roztacza się wokół tej monety.

Bitcoin Cash – ciekawy sposób wymiany środków

To kryptowaluta, której nazwa nawiązuje do swojego protoplasty, jednak różnice między tymi dwoma monetami są znaczące. Bitcoin Cash powstał jako środek płatności i wymiany transgranicznej. Mówimy tu zatem o podobnej funkcjonalności jak PayPal, PayU czy Przelewy24 – oczywiście w tym przypadku nie chodzi o przelewy czy płatności kartą przypisaną do konta, lecz wymianę informacji z pomocą blockchainu. Bitcoin Cash celuje w bycie nowoczesnym, tanim, szybkim i wygodnym środkiem płatności o uniwersalnym zasięgu. Waluta ma sprawdzić się przede wszystkim w przypadku użytkowników codziennych, lecz także firm, które zarządzają środkami w skali międzynarodowej.

Rola altcoinów w inwestycjach transgranicznych

Bitcoin Cash to przykład waluty, która idealnie radzi sobie w środowisku międzynarodowych transakcji. Wymiana środków bankowych pomiędzy państwami to spore wyzwanie – w wielu sytuacjach musimy liczyć się z powolnym przetwarzaniem oraz wysokimi prowizjami. Bitcoin Cash i inne kryptowaluty, takie jak XRP czy Litecoin, radzą sobie na tym polu znakomicie. Ze względu na swoją specyfikę funkcjonowania zapewniają szybkie i bardzo bezpieczne transakcje niezależnie od krajów, w których znajdują się odbiorca i nadawca środków. To kolejne altcoiny, na które warto zwrócić uwagę – zwłaszcza w kontekście firm działających na rynku międzynarodowym.

Ryzyka związane z inwestowaniem w altcoiny

Czy warto inwestować w altcoiny? Na to pytanie ciężko znaleźć konkretną odpowiedź. Doświadczeni gracze na rynku kryptowalut z pewnością powinni zainteresować się dywersyfikacją swojego portfela – podobnie jak w przypadku każdej innej inwestycji. Założenie, że sam Bitcoin będzie ciągle rosnąć, jest dosyć ryzykowne. Być może pokona go nowa technologia lub okaże się, że bloki kryptograficzne są bardziej zawodne, niż aktualnie zakładamy. W ostatnim czasie pojawiło się także sporo obaw o niskie tempo przetwarzania transakcji i wysokie zapotrzebowanie całego systemu na energię.

Trzeba mieć także na uwadze, że kryptowaluty są często podatne na populizm i manipulację rynkową. Sam fakt osiągnięcia tak wysokiej wartości przez Bitcoina jest najlepszym dowodem na wpływ braku ścisłych regulacji – to zarówno mocna, jak i słaba strona. Wygląda jednak na to, że okres bez konkretnego statusu prawnego powoli mija. Aktualnie ciężko powiedzieć, czy będzie to korzystne dla pozycji Bitcoina (oraz innych kryptowalut), czy wręcz przeciwnie.

Skuteczne inwestowanie kapitału na tak zmiennym i stale ewoluującym rynku jest sporym wyzwaniem. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, a także skupienie się początkowo na niewielkich transakcjach. Pomimo aktualnych trendów kryptowaluty wciąż należy traktować jako rynek wysokiego ryzyka. Większe zaufanie wobec wirtualnych monet niewątpliwie jednak przyczyni się do szerszej akceptacji takich rozwiązań.

Źródła: TechRadar, Benzinga, Aave, Medium (Anthony Back), Monero