Innowator, charyzmatyczny dowódca i marzyciel. Jednocześnie także wróg sztucznej inteligencji i autor wielu kontrowersyjnych wypowiedzi. Firmy Elona Muska z pewnością należą do najciekawszych na świecie – dziś kilka słów właśnie o nich.

Kim jest Elon Musk – miliarder, genialny biznesmen, a może ktoś jeszcze?

Wyczyny Elona Muska niosą się echem po wszystkich dostępnych nam dzisiaj mediach. To jedna z najbardziej ekscentrycznych i fascynujących osobowości w dobie XXI wieku. Musk wypracował sobie nietuzinkową reputację, podejmując niekonwencjonalne decyzje – takie jak wysyłanie samochodu w kosmos czy rozpoczęcie produkcji miotaczy ognia. Oprócz bycia internetową osobowością Elon Musk jest przede wszystkim przedsiębiorcą, który na swój sukces pracował latami.

Za maską twitterowego trolla kryją się ogromy ciężkiej pracy, których konsekwencją jest stanie się jedną z najbardziej wpływowych osób w historii ludzkości. On sam dawniej twierdził, że spędza na pracę w trakcie tygodnia horrendalną ilość godzin, by być w stanie radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Po czasie jego dedykacja znacznie się zmieniła – z tego co wiadomo, obecnie więcej czasu stara się spędzać z rodziną i na wypoczynku.

Krótka biografia

By poznać karierę i firmy Elona Muska, musimy odkryć, jak doszło do tego, że jeden człowiek osiągnął tak wiele – miliardy dolarów, kilka doskonale prosperujących spółek i obfite w skandale życie. Historia zaczyna się 28 czerwca 1971 roku w Pretorii, RPA. Od urodzenia Elon posiada dwa obywatelstwa: kanadyjskie (jego matka urodziła się w Kanadzie) oraz południowoafrykańskie. W latach młodzieńczych Elon Musk był odbierany jako pewien rodzaj nerda – spędzał dużo czasu z komputerem i stawiał pierwsze kroki w tworzeniu oprogramowania. Ze względu na dobre warunki do rozwoju w domu – rodzina Muska była dosyć bogata – mógł on sobie pozwolić na mierzenie wysoko.

Plotki mówią jednak o niezbyt pozytywnej relacji Elona Muska z jego ojcem – Errolem Muskiem. On także był znanym inżynierem i biznesmenem, a jego głównym przedsiębiorstwem była kopalnia szmaragdów w Zambii. Prawdopodobnie był jednak bardziej poświęcony karierze i rozwojowi niż swoim dzieciom. W domu Muska nie działo się dobrze – jednak zasobów do rozwijania swoich pasji nie brakowało. Tym samym po ukończeniu liceum Musk przeniósł się do Kanady, by później studiować w USA od 1992 roku.

Tam Elon Musk ukończył studia pierwszego stopnia z ekonomii i fizyki na Uniwersytecie Pensylwanii. Ale żądnemu wiedzy przyszłemu biznesmenowi to nie wystarczyło. W roku 1995 rozpoczął studia na renomowanym Uniwersytecie Stanforda, by po kilku dniach je rzucić, szukając okazji do zarobku dzięki bańce internetowej. Widać tutaj niezwykłą zdolność Muska do wykorzystywania aktualnej sytuacji w branży – dostrzegł okazję i błyskawicznie postanowił założyć swój startup razem ze swoim bratem Kimbalem. Łącząc swoje umiejętności oraz wykorzystując pomoc inwestorów, bracia założyli firmę Zip2.

Pierwszy projekt Elona Muska – Zip2

Firma zajmowała się oprogramowaniem sieciowym. Głównym zadaniem przedsiębiorstwa było tworzenie internetowych przewodników po mieście. Zip2 stał się przedmiotem zainteresowania mediów, jednak ostatecznie działalność nie satysfakcjonowała młodego, żądnego sukcesu Muska. Elon aspirował do poszerzenia swoich wpływów w firmie – nie było to możliwe z przyczyn formalnych. Ostatecznie Musk otrzymał 22 miliony dolarów za udział w tym projekcie, dzięki czemu mógł spoglądać w przyszłość ze sporymi zasobami na dalsze inwestycje.

PayPal – Elon Musk poświęcił swoje zarobione pieniądze, by budować nowy sektor transferu środków finansowych

W 1999 Elon Musk przerzucił się na finanse online, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Stworzona przez niego spółka X.com wykorzystywała pocztę elektroniczną w celu dokonania transferów środków finansowych. To jednak dopiero wstęp do nie lada sukcesu – rok później X.com połączył się z firmą Confinity, która zajmowała się usługą płatności, znaną nam do dzisiaj jako PayPal.

Teraz zaczynamy powoli wkraczać do świata prawdziwego, globalnego biznesu. Z PayPalem styczność miała pewnie większość z nas. To portal płatniczy wykorzystywany na przykład przez serwisy oferujące dostawy jedzenia w Polsce, a także światowe sklepy e-commerce. W Polsce mamy pod dostatkiem rodzimych rozwiązań tego typu, jednak PayPal cieszy się sporą popularnością na Zachodzie.

PayPal okazał się ogromnym sukcesem finansowym dla Muska. Biznesmen wyciągnął z niego prawie 200 milionów dolarów po sprzedaży firmy amerykańskiemu potentatowi – eBay.

Co można zrobić z niemałą fortuną? Elon Musk postanowił wysłać ją w kosmos – i był prawdopodobnie pierwszym człowiekiem, któremu taki pomysł przyniósł jakieś realne korzyści finansowe, a nie ból głowy i konieczność współpracy na każdym kroku z organizacjami państwowymi.

Od przelewów online do rakiet – Elon Musk po przygodach z PayPalem założył SpaceX

Niewątpliwe jednym z najambitniejszych projektów Muska jest właśnie kosmiczna spółka SpaceX, założona w 2002 roku. Widać, że biznesmen zdawał sobie sprawę z potrzeb współczesnego transportu kosmicznego, który cierpi na bardzo wysokie koszty wyniesienia nawet najmniejszego ładunku. Wykorzystując wiedzę i zasoby finansowe, Elon Musk zmienił przedsięwzięcie w nie lada sukces.

SpaceX jest pierwszym prywatnym przedsiębiorstwem, któremu udało się wysłać rakietę na orbitę kosmiczną. To był pierwszy krok do komercjalizacji kosmosu – można powiedzieć, że trwamy w dosyć długim rozkroku, bo na następne działania SpaceX czekamy z niecierpliwością. Ekipa SpaceX osłodziła nam ten okres w 2018 roku, wysyłając w kosmos samochód Tesli. W 2020 roku SpaceX zwrócił na siebie oczy całego świata ze względu na pierwszy komercyjny załogowy lot kosmiczny. To pierwszy raz, kiedy prywatny pojazd kosmiczny z załogą dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Szalonych pomysłów firmy Elona Muska było więcej – od rakiet, które mogą latać i lądować, po szklarnie na Marsie. Biznesmen działa wielotorowo – z jednej strony promuje kosmos, by zdobyć zainteresowanie większej liczby konsumentów tym tematem. Z drugiej strony współpracuje z agencją kosmiczną NASA, by móc zarabiać na swoich projektach.

SpaceX na tym się nie zatrzymuje, snując plany wysłania ludzi na Marsa i jego ewentualnej kolonizacji w następnych dekadach. Do tego dochodzi kwestia lotów komercyjnych – Elon Musk ma bogatą wyobraźnię, jednak robi wszystko, by stała się ona rzeczywistością.

Elon Musk zrozumiał jednak, że prawdziwe pieniądze leżą na Ziemi – Tesla to najbardziej dochodowy biznes

Elon Musk stworzył przedsiębiorstwa Tesla Motors i jest jego twarzą. Biznesmen od lat wspiera rozwój ekologicznej produkcji elektrycznych pojazdów. Co ciekawe, jest to marka premium, jednak jej misja nie zawsze miała opierać się o ten segment sprzedażowy. Większość zasobów miała być kierowana do produkcji budżetowych aut elektrycznych, które będą miały wkład w poprawę sytuacji klimatycznej ziemi.

Rozwój technologii Tesli pozwolił na redukcję zasobów energetycznych w superfabrykach pojazdów, co przynosi długofalowe korzyści. Co więcej, firma znakomicie radzi sobie na giełdzie. Jej legendarny rajd wpłynął na to, że przez pewien czas Elon Musk znalazł się na podium najbogatszych ludzi na świecie. Jest to jeden z najambitniejszych projektów tego miliardera – a także najbardziej skutecznych ze względu na doskonały PR i ciekawy marketing.

OpenAI – sztuczna inteligencja to kolejny krok do budowania świata według wizji firmy Elona Muska

Pomimo sporej charyzmy nie można odmówić Muskowi jednego – ogromnej obawy przed tym, że AI przejmie nad nami kontrolę i będzie bardziej zaawansowanym bytem od człowieka. W celu zapobiegnięcia takiemu scenariuszowi firma skupia się na zrównoważonym rozwoju sztucznej inteligencji i jego integracji z ludzkim mózgiem. OpenAI to twór, który ma pozwolić na „zdrowy” rozwój tych bardzo niebezpiecznych technologii – tak, abyśmy nie zagubili się w świecie ultramądrych maszyn.

Neuralink – rewolucja Elona Muska, która dotknie nas wszystkich

Neuralink

Elon Musk zajmuje się także tworzeniem interfejsów mózg–komputer, których główną rolą jest zapewnienie skutecznej integracji AI z naszymi ciałami. Neuralink to projekt, który może doprowadzić do zmiany funkcjonowania współczesnego świata u jego podstaw. Znajduje zastosowanie w sektorze przemysłowym i innowacyjnych badań naukowych. 

Neuralink Elona Muska to jeden z najbardziej przerażających i interesujących projektów w historii nauki. Już w tym momencie w ramach inicjatywy udało się wszczepić czip do mózgu świni, który czyta dane z jej mózgu. W przyszłości Neuralink będzie współpracować z układem nerwowym człowieka, co ma być przydatne w trakcie leczenia różnych zaburzeń – od tych związanych z przemieszczaniem się po choroby psychiczne.

The Boring Company – firma, która zajmuje się „nudnymi” rzeczami

Elon Musk jest człowiekiem nieco szalonym. The Boring Company zajmowało się produkowaniem różnych gadżetów – wśród nich wyróżnić należy jednak słynny miotacz ognia. Jednak wcale nie jest to głównym obszarem zainteresowań tej firmy. Wspiera ona tworzenie nowoczesnych tuneli, które mają poprawić funkcjonowanie transportu naziemnego. Stąd właśnie boring w nazwie – oznacza ono zarówno nudny, jak i wiertniczy.

Sieci logistyczne wykonywane przez The Boring Company mają wspierać inną inicjatywę Elona Muska – HyperLoop. To projekt, który ma zmienić zupełnie rynek przepływu towaru i osób. Z jego wykorzystaniem możliwe będzie tanie, szybkie i bezpieczne transportowanie każdego rodzaju ładunku.

Czy Elon Musk jest szalony? Niewątpliwie, ale to nic

Elon Musk jest postacią kontrowersyjną, ale nie można zarzucić mu braku pomysłowości i chęci zmieniania świata. Wykorzystując ogromne zasoby finansowe, firmy Elona Muska redefiniują wiele branż. Jego wkład widoczny jest na szerokim polu – od AI, przez transport i górnictwo, po transfery finansowe i medycynę. Wygląda więc na to, że to odróżnia go od innych miliarderów. Ambicja, która sięga na wiele branż – bez kompromisów dla którejkolwiek z nich. Obecnie możemy tylko spekulować na temat dalszych działań – możliwe, że miliarder skupi się na rozwijaniu aktualnych firm, jednak liczymy także na nowe innowacyjne projekty.

Źródła: Boring Company, Tesla, SpaceX, CBInsights

Zdjęcie główne: JD Lasica, Flickr (CC 2.0)