Ukazywanie dawnych realiów to częsty wybór wśród twórców gier komputerowych. Doczekaliśmy się mnóstwa produkcji, które w znakomity sposób ocierają się o historię, prezentując faktyczne wydarzenia lub takie, które tylko do nich nawiązują. Pośród nich wyszczególnić można dziesiątki tytułów, których akcja jest osadzona w antyku. Przedstawiamy najlepsze gry o starożytności!

Gry o starożytności – czasy antyczne na ekranie komputera

To okres, który wykazuje ogromny potencjał względem adaptacji filmowych oraz gamingowych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że starożytność to nie tylko antyczny Rzym i Grecja – w innych rejonach świata także miały miejsce niezwykle ciekawe wydarzenia, które na stałe zmieniły bieg historii. Zapraszamy na zestawienie przedstawiające najbardziej godne uwagi gry o starożytności.

Assassin’s Creed Odyssey

Zdecydowanie warto zacząć od produkcji, która ukazała się na naszych komputerach i konsolach stosunkowo niedawno, lecz zdążyła już osiągnąć niebywały sukces. Wydaje się, że tytuł ten niebawem zagości na stałe w kanonie gier kultowych.

Niemal każdy gracz kojarzy serię Assassin’s Creed, która rozrosła się do niebagatelnych rozmiarów. Otrzymaliśmy już możliwość zwiedzania renesansowych Włoch, XVIII-wiecznych Stanów Zjednoczonych, a nawet przemierzania Karaibów na pirackim statku. Tym razem seria prezentuje nam odległą historię, do której nie sięgnęła jeszcze żadna poprzednia część – mowa o czasach wojny peloponeskiej.

W Odyssey wcielamy się we wnuka (lub wnuczkę) słynnego Leonidasa. Po drodze spotykamy wiele ciekawych postaci historycznych, wśród których wymienić można chociażby znanych filozofów. Oczywiście nie to jest kwintesencją rozgrywki Assassin’s Creed – gameplay tej serii kojarzy nam się z dynamiczną akcją, pokonywaniem licznych przeszkód oraz brutalnymi, choć subtelnymi morderstwami.

Czy również tym razem dostaliśmy to, co zawsze? Niezupełnie – znana seria od Ubisoftu drastycznie skręciła w stronę gatunku RPG, co może być szokiem dla najwierniejszych fanów cyklu. Nie mamy już do czynienia z prostą, w dużej mierze zręcznościową produkcją. Mimo odejścia od tej konwencji Odyssey nie ma sobie równych, gdy chodzi o najlepsze gry o starożytności. Rozgrywka jest niezwykle ciekawa i bardzo wyważona, a elementy RPG nie przeszkadzają w zabijaniu przeciwników z ukrycia czy zręcznym poruszaniu się po dachach oraz innych częściach krajobrazu. Wszystko zostało okraszone doskonałą fabułą oraz wspaniałą grafiką. Zdecydowanie polecamy jedenastą odsłonę Assassin’s Creed.

Total War: Rome II – gry o starożytności w konwencji strategii

Idealnym kandydatem dla fanów RTS-ów, czyli strategii czasu rzeczywistego, jest kultowe już Total War: Rome II. To jedna z najbardziej udanych części tej serii. Tytuł znakomicie czerpie z idei cyklu, zapewniając najbardziej wprawionym graczom setki godzin wspaniałej zabawy. Warto wspomnieć, że mamy do czynienia z niezwykle rozbudowaną produkcją. Gra charakteryzuje się mnogością możliwości, frakcji oraz miejsc, w których przyjdzie nam walczyć.

Opanowanie mechaniki wymaga kilku godzin, a kolejne kilka jest potrzebne, by czerpać pełną, autentyczną satysfakcję z gry. Czy warto się tego podjąć? Zdecydowanie tak! Jeśli chodzi o najlepsze gry o starożytności z gatunku RTS, Total War: Rome II to obowiązkowa pozycja. To gratka zarówno dla fanów tego okresu historycznego, jak i miłośników gier strategicznych.

Total War: Rome II to dzieło dopracowane pod praktycznie każdym względem. Realia historyczne zostały znakomicie ukazane, lecz największą siłą produkcji jest ogrom możliwości – zarówno na polu walki, jak i w trakcie rozwoju państwa. Jest to jednak tytuł, który wymaga sporej ilości wolnego czasu – najwierniejsi fani zgodnie twierdzą, że to niesamowicie wciągająca gra.

Ryse: Son of Rome

Cofnijmy się do samych początków poprzedniej generacji konsol. Kiedy na rynku ukazał się Xbox One, mało kto spodziewał się gry o starożytności w roli jednego ze startowych tytułów. Ryse: Son of Rome może wzbudzać nieco kontrowersji – nie każdemu graczowi to dzieło przypadło do gustu. Jest to jednak tytuł, który zdobył wielu fanów. Zdecydowanie warto zapoznać się z tą produkcją – warto w tym miejscu wspomnieć, że istnieje także wydana znacznie później wersja na PC.

To tytuł nastawiony przede wszystkim na akcję: próżno szukać tutaj taktyki i strategii jak w przypadku Total War: Rome II. Nie mamy także otwartego i barwnego świata znanego z Assassin’s Creed Odyssey. Co za to dostajemy? Przede wszystkim nieprzerwane emocje i mnóstwo frajdy – wcielamy się w Rzymianina, który ma za zadanie eliminację ogromnych zastępów wrogów. Choć pomysł wydaje się prosty, wykonanie stoi na świetnym poziomie.

Niektórym graczom nie spodoba się zbytnia prostota tej produkcji, lecz mimo wszystko elementy akcji dostarczają niepowtarzalnych wrażeń. Gra przykłada wielką wagę do pokazania nam krwawych, niezwykle emocjonujących pojedynków, w których posługujemy się najczęściej bronią białą.

Builders of Egypt – gry o starożytności… z przyszłości

Tym razem opowiemy nieco o grze, która jeszcze nie ukazała się na rynku. Premiera ma nastąpić już niebawem – jeszcze w 2021 roku. Twórcy czerpali inspirację z najlepszych gier strategicznych o starożytności, które powstały pod koniec lat 90. Według zapowiedzi otrzymamy niezwykle rozwiniętą strategię ekonomiczną, która przenosi nas do starożytnego Egiptu. Tam będziemy odpowiadać za odpowiedni rozwój państwa.

Choć brzmi to jak setki innych strategii, to wszystko wskazuje na to, że Builders of Egypt będzie wyróżniać się na wielu polach. Przede wszystkim zapowiada się na przystępną, lecz jednocześnie niezwykle obszerną i oferującą mnóstwo możliwości strategię. Dzięki temu nie tylko najwięksi wyjadacze tego gatunku będą w stanie czerpać pełną przyjemność z gry, lecz także osoby, które do tej pory nie miały wiele do czynienia z grami tego typu.

Duży nacisk położono na aspekty religijne, co doskonale wpasowuje się w ducha tamtych czasów, kiedy religia była spoiwem łączącym ze sobą cały Egipt. Istotne są rzecz jasna także wszelkie nastroje społeczne oraz potrzeby naszych podwładnych. Nie można zapomnieć również o sferach militarnych oraz obronie kraju przed najeźdźcami. Wszystko to zapowiada się niezwykle obiecująco. Jeśli twórcy zdołają sprostać własnym obietnicom, fani strategii z pewnością będą zachwyceni. Builders of Egypt to zdecydowanie tytuł warty uwagi, gdy chodzi o nadchodzące gry o starożytności.

Asterix & Obelix XXL: Romastered

Naszą przygodę ze starożytnością zakończymy nietypową produkcją. Tytuł nie nawiązuje ściśle do antycznych realiów i nie uświadczymy tutaj smaczków, które zachwyciłyby historyków, jednak wciąż jest to warta uwagi gra. Mamy do czynienia z remasterem gry sprzed niemal 20 lat – jest to bardzo udana reedycja. Akcja przenosi nas, przynajmniej na samym początku, do słynnej galijskiej wioski znanej z komiksów o Asteriksie i Obeliksie.

Później zwiedzamy także wszelkie inne miejsca znane z kultowych komiksów oraz filmów. Warto jednak opowiedzieć trochę o tym, na jakich mechanikach opiera się ta część przygód dwóch mężnych Galów. Jest to typowa zręcznościowa platformówka 3D – tylko tyle i aż tyle. Choć opis ten może nie brzmieć zachęcająco, to tytuł świetnie wypada pod kątem dopracowania oraz różnorodności. Na każdym kroku coś nas zaskakuje, a także rozśmiesza – twórcy nie zrezygnowali z poczucia humoru charakterystycznego dla pierwowzoru.

Na uwagę zasługuje także ciekawa warstwa audiowizualna. To remaster pełną gębą, który jednocześnie może wywołać sentyment u gracza oraz zapewnić mu zupełnie nowe doznania. Opisując najlepsze gry o starożytności, nie można zatem pominąć Asteriksa. Zdecydowanie warto zapoznać się z tą produkcją – tytuł może sprawić mnóstwo radości osobom w każdym wieku.

Gry o starożytności, które nie znalazły się w zestawieniu

Jak wspominaliśmy na samym początku, jest to tematyka, która inspiruje wielu twórców. Istnieje sporo innych tytułów, które również zdobyły uznanie graczy. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę także na serię Twierdza, a także pozostałe części cyklu Total War. W przypadku nieco mniej historycznych tytułów ciekawą propozycją jest seria Settlers, podczas gdy osoby, które chcą pójść w przeciwnym kierunku, z pewnością docenią tytuł Imperator: Rome.

Grafika tytułowa: Total War: Rome 2, Miyaoka Hitchkock, Flickr (CC BY-NC 2.0)