Valve kilka dni temu rozpoczęło testy aplikacji Steam Link, która pozwala na streaming gier na urządzenia z mobilnymi systemami operacyjnymi. Według niedawnych zapowiedzi, rozwiązanie to miało być dostępne zarówno na sprzęt z Androidem, jak i iOS-em. Jednak Apple wycofało aplikację Steam Link z App Store.

Posiadacze iPhone’ów, iPad’ów oraz przystawek Apple TV na pewno ucieszyli się, kiedy Valve ogłosiło, że strumieniowanie gier z platformy Steam będzie możliwe również na urządzeniach z iOS-em. Całe rozwiązanie jest oparte na nowej aplikacji Steam Link, która odpowiada za przesyłanie obrazu wygenerowanego na komputerze na urządzenie przenośne. Całość odbywa się lokalnie za pomocą sieci Wi-Fi pracującej w paśmie 5 GHz. Natomiast sterowanie realizowane jest za pomocą bezprzewodowego kontrolera podłączonego do komputera. Dzięki temu posiadacze iPhone’ów zyskaliby dostęp do największej platformy z grami. Jednak Apple stwierdziło, że Steam Link łamie obowiązujące w App Store zasady.

Aplikacja Steam Link zniknęła z App Store ze względu na konflikt biznesowy

Część osób uważa, że ruch ten oznacza, że Apple zamierza w niedalekiej przyszłości uruchomić własną usługę streamingu gier. Jednakże tego typu spekulacje są pozbawione logicznej argumentacji. Gdyby Apple tępiło w ten sposób swoją konkurencję, to kilka popularnych aplikacji już dawno zniknęłoby z App Store. Dobrym przykładem jest tutaj Spotify, które jest konkurencją dla usługi Apple Music. Valve nie podało dokładniej przyczyny usunięcia Steam Link. Wspomniało jedynie o konflikcie biznesowym dotyczącym wytycznych dla aplikacji. W takich przypadkach najczęściej chodzi o tworzenie wewnętrznego sklepu.

Apple pobiera 30% prowizji za zakupy realizowane wewnątrz aplikacji pochodzących z App Store. Analitycy uważają, że jest to jedno z głównych źródeł dochodów firmy z Cupertino. Jednak Valve jest zaskoczone decyzją podjętą przez Apple, ponieważ Steam Link w wersji na system iOS nie miał możliwości kupowania gier oraz dodatków. Funkcja ta została zablokowana, a pracownicy Valve poświęcili dużo czasu na dostosowanie nowej aplikacji do wymogów App Store. Być może decyzja ta zostanie cofnięta.

Źródło: Reuters

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.