Od kilku lat na rynku można dostrzec coraz więcej zakrzywionych monitorów. Na początku taki typ urządzeń był traktowany jedynie jako ciekawostka. Teraz, choć tradycyjne rozwiązania wciąż dominują, zaokrąglone ekrany pomału zyskują popularność. Od swoich płaskich odpowiedników wyróżnia je kilka ważnych zalet. Czy zakup zakrzywionego monitora okaże się dobrym wyborem?

Podobnie jak wiele innych nowości w technologii wyświetlania obrazu, zakrzywione ekrany trafiły do szerokiego użytku po wprowadzeniu ich w kinach. Rosnące przekątne płaskich ekranów powodują pojawianie się pewnych nieprzyjemnych dla oka zniekształceń. Można je zniwelować właśnie przez zaokrąglenie panelu, upodabniając go do kształtu ludzkiego oka, tym samym uzyskując między innymi większą naturalność obrazu.

Zakrzywienie ekranu określane jest liczbą z dopiskiem R. Litera „R” w tym przypadku oznacza „radius”, czyli promień – przed nią natomiast znajduje się liczba milimetrów średnicy okręgu, na którym znalazłby się taki monitor. Na przykład stopień zakrzywienia 4000R oznacza, że średnica wyniosłaby 4 000 milimetrów, czyli 4 metry. Im większa liczba, tym mniejszy kąt zakrzywienia monitora. Większość urządzeń jest zakrzywiona w stopniu 3000R – ta wartość jest uważana przez wielu producentów za najbardziej odpowiednią.

Zakrzywiony monitor daje większą głębię obrazu

Podczas oglądania treści na zakrzywionym monitorze jego krawędzie znajdują się bliżej widza niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji. Taki ekran zajmuje tym samym większą część pola widzenia, co pozwala na większe wczucie się w akcję. Samo zakrzywienie pozwala uzyskać pewne złudzenie optyczne, dzięki któremu wydaje nam się, że obraz ma większą głębię. Dzieje się to przez iluzję „zanurzenia” w obrazie. Szerokość obrazu „odczuwanego” przez użytkownika jest o kilka procent większa niż faktyczna długość monitora.

Lepsze kąty widzenia

kąty widzenia zakrzywionego monitora

W przypadku płaskiego ekranu obraz jest odbierany idealnie tylko wtedy, gdy siedzimy naprzeciwko środka monitora. Gdy odsuwamy się od tego punktu, prostokąt zostaje zniekształcony w trapez. Mózg człowieka automatycznie dostosowuje się do tego zniekształcenia, poprawiając widziany obraz, jednak jest to nieco męczące dla oka. Zakrzywiony monitor eliminuje sporą część tego problemu. Niezależnie od tego, z którego miejsca widzimy ekran, obraz odbierany jest praktycznie bez zniekształceń. Fakt ten wynika z samej konstrukcji monitora, która – jak już wspominaliśmy – ma za zadanie przypominać krzywiznę ludzkiego oka. Wiele zakrzywionych monitorów oferuje kąty widzenia na poziomie aż 178 stopni zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Wyższy kontrast i większa odporność na odbicia światła

Monitory zakrzywione dzięki swojej konstrukcji skupiają światło w centralnym punkcie. To powoduje zwiększenie postrzeganego kontrastu, a także lepszy odbiór kolorów (zwłaszcza czerni). Zakrzywienie także powoduje, że światło padające na monitor jest odbijane w inny sposób, co ogranicza widoczność odblasków na ekranie.

Wszystkie z powyższych zalet przekładają się na większy komfort oglądania. Co za tym idzie, oko widza mniej się męczy, dzięki czemu czas spędzony przed zakrzywionym monitorem jest przyjemniejszy i mniej wpływa na zdrowie użytkownika.

Wygląd

Kolejnym, być może mniej oczywistym, atutem zakrzywionych monitorów jest po prostu ich wzornictwo. Ta kategoria urządzeń traktowana jest przez producentów jako przyszłość monitorów, dzięki czemu może liczyć na nowocześniejszy i bardziej atrakcyjny design. Już samo zakrzywienie może pozytywnie wpływać na estetykę monitora.

Wady zakrzywionego monitora

Choć stosowanie zakrzywionego monitora niesie ze sobą wiele korzyści, nie jest to rozwiązanie bez wad. Podstawowym problemem jest fakt, że pełnię jego możliwości można poczuć tylko siedząc naprzeciwko środka ekranu. Oddalenie się od tego punktu powoduje delikatne zaburzenia w postrzeganiu obrazu. Ten kłopot dotyczy jednak także tradycyjnych, płaskich monitorów.

Zakrzywione monitory są także mniej dostępne niż ich płaskie odpowiedniki. Takich urządzeń jest zwyczajnie mniej – zakrzywione monitory stanowią maksymalnie 10% rynku. Ciężej będzie zatem znaleźć model, który idealnie dopasuje się do naszych wymagań. Produkcja zakrzywionego monitora wymaga użycia specjalnego typu panelu, który jest droższy niż w przypadku klasycznej konstrukcji. To przekłada się na wyższą cenę urządzenia.

Zakrzywiony monitor – dla kogo?

Korzyści z korzystania z zakrzywionego monitora odczuje praktycznie każdy użytkownik. Takie rozwiązanie najbardziej spodoba się osobom, które z powodu pracy czy też zainteresowań spędzają większość dnia przed komputerem. Wszyscy wiemy, że ciągłe patrzenie się w monitor nie ma zbyt dobrych skutków dla zdrowia naszych oczu. Zakrzywiony monitor eliminuje kilka ważnych problemów – takich jak odbicia światła wymuszające większy wysiłek oka czy zniekształcenia obrazu – dzięki czemu długotrwałe korzystanie będzie mieć mniejszy wpływ na zdrowie. Urządzenie tego typu może szczególnie przypaść do gustu graczom, którzy będą mogli dzięki niemu dostrzec więcej szczegółów. Dodatkowo zakrzywione monitory idealnie sprawdzą się w stanowiskach składających się z kilku ekranów.