Qualcomm kontynuuje swoją patentową krucjatę przeciw Apple. Tym razem sprawa dotyczy sporu, który rozpatrywał sąd w Monachium. Qualcomm oskarżył Apple o naruszenie patentu i dowiódł swoich racji przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości. Teraz gigant z Cupertino został zmuszony do wycofania ze swoich niemieckich sklepów wszystkich modeli iPhone 7 i iPhone 8.

Rynek smartfonów jest jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków na świecie. Producenci muszą uważać, żeby nie naruszyć rozwiązań opatentowanych przez poszczególne firmy. Dlatego większość z nich decyduje się na współpracę z gigantami, którzy oferują chipsety mobilne wraz z kompleksowymi platformami. Wiąże się to oczywiście z odpowiednimi opłatami licencyjnymi. Problem zaczyna się w momencie, w którym jeden z producentów zdecyduje się na porzucenie sprawdzonych rozwiązań. Tak właśnie wygląda sprawa pomiędzy Apple, a Qualcommem. Gigant z Cupertino zrezygnował ze stosowania modemów Qualcomma na rzecz układów Intela, co skończyło się początkiem serii pozwów o naruszenie praw patentowych.

Apple musi wycofać ze sprzedaży iPhone’y w Niemczech

Przy czym zakaz dotyczy tylko iPhone’ów z układami Intela oraz Qorvo. W praktyce dotyczy to tylko wszystkich wariantów iPhone 7 oraz iPhone 8. Nowsze smartfony Apple, tj. iPhone X, XS oraz XR nie naruszają problematycznego patentu. Jednak nie oznacza to, że starsze iPhone’y znikną z niemieckich sklepów. Zakaz sprzedaży dotyczy 15 salonów sprzedaży Apple i nie obejmuje sklepów nienależących do giganta.

Problematyczny patent dotyczy mechanizmu zmniejszającego zużycie baterii. Chodzi o rozwiązanie, które dobiera napięcie zasilania wzmacniaczy mocy na podstawie obwiedni sygnału radiowego. Dzięki temu wzmacniacze zachowują jak najwyższą sprawność energetyczną, co przekłada się na mniejszy pobór prądu z akumulatora. Raczej nie ma takiej możliwości, żeby zakaz został ominięty za pomocą aktualizacji oprogramowania. Przy czym prawnicy Apple zamierzają odwołać się od wydanego zakazu.

Źródło: CNBC

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.