Na co dzień interesujemy się nowościami na rynku smartfonów. Jednak nie wszyscy potrzebują nowoczesnych urządzeń, które coraz częściej zastępują komputery. Niektórym wystarcza prosty telefon, który służy głównie do dzwonienia i wysyłania SMS-ów oraz ma… wytrzymałą baterię. Jak się okazuje, sprzedaż prostych klasycznych telefonów pokroju Nokii 3310 wzrasta już od kilku kwartałów.

Możemy tego nie widzieć, ale rynek smartfonów przeżywa kryzys. Dane zebrane przez firmę Counterpoint pokazują, że sprzedaż urządzeń mobilnych maleje. A przynajmniej spada ilość smartfonów sprowadzanych przez sieci sprzedaży. Sytuacja ta utrzymuje się od roku. Z kolei rynek tanich i prostych telefonów komórkowych (tzw. feature phone) ma się coraz lepiej. Największy wzrost sprzedaży został zaobserwowany w pierwszym kwartale 2018 roku. Wygląda na to, że powrót klasycznej Nokii 3310 ożywił ten rynek.

HMD Global jest jednym z największych graczy na rynku klasycznych telefonów komórkowych

Dane pokazują, że rynek “feature phone” należy do HMD Global (producent telefonów marki Nokia) oraz nieznanej w naszym kraju firmy iTel. Dużo do powiedzenia ma również indyjski Jio, który jest jednocześnie operatorem sieci komórkowej i producentem Jio Phone.

W sumie to dane te nie powinny nikogo dziwić. W końcu Indie są największym rynkiem zbytu klasycznych telefonów. Praktycznie tyle samo urządzeń jest sprzedawanych również w Afryce.

Europejczycy mogą traktować telefony pokroju Nokii 3310 jako ciekawostkę oraz kupować je w roli zapasowego telefonu. Jednak mieszkańcy Afryki oraz Indii mają do tego tematu zupełnie inne podejście. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o cenę. Klasyczne telefony komórkowe charakteryzują się również długim czasem pracy akumulatora. W krajach, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest utrudniony, stanowi to niewątpliwą zaletę. Musimy również pamiętać o osobach, które najzwyczajniej w świecie nie lubią dotykowych ekranów. Nowoczesne, a zarazem klasyczne, telefony komórkowe różnią się od swoich poprzedników z czasów świetności sieci GSM. Teraz posiadają one modemy 4G LTE oraz najważniejsze aplikacje (są to m.in. WhatsApp, Facebook oraz Mapy Google). Dlatego nie każdy, kto chce korzystać z nowoczesnych metod komunikacji, musi przesiadać się na smartfona. Taka Nokia 3310, czy też Jio Phone, może w zupełności wystarczyć.

Źródło: Counterpoint

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.