O tym, że Apple przymierza się do zastosowania anten wykonanych w nowej technologi, słyszeliśmy już w listopadzie zeszłego roku. Chodzi tutaj o wymianę obecnych rozwiązań LCP (polimery ciekłokrystaliczne) na anteny wykonane w technologii MPI (modyfied-PI). Dzięki temu gigant będzie mógł zaimplementować rozwiązania szerokopasmowe, które usprawniają działanie systemów do nawigacji wewnątrz budynków.

Inżynierowie z Cupertino mają już na swoim koncie kilka wpadek dotyczących anten. Najsłynniejsza z nich, czyli antennagate, dotyczyła błędnie zaprojektowanych anten dla iPhone 4. Afera dotyczyła tego, że inżynierowie giganta nie przewidzieli wpływu dłoni użytkownika na parametry nowych anten. Apple rozwiązało go poprzez wypuszczenie na rynek darmowych etui, które izolowały obudowę smartfona od dłoni użytkownika. Kolejny problem wystąpił wraz z premierą iPhone XS, który był pierwszym smartfonem Apple z antenami 4×4 MIMO. Niektórzy użytkownicy zauważyli, że ich nowy iPhone XS odbiera słabszy sygnał LTE i Wi-Fi 5 GHz niż „stary dobry” iPhone X. Dlatego informacja o nowych antenach w tegorocznych iPhone’ach może budzić pewne obawy. Według ostatnich informacji Apple przymierza się do wdrożenia anten MPI, które mają zastąpić dotychczasowe anteny LCP. Przy czym nowe rozwiązanie powinno zapewnić wydajność dla sieci LTE zbliżoną do tego, co oferują obecne rozwiązania.

Apple ma zainwestować w anteny od 10% do 20% więcej niż w zeszłym roku

Współczesne smartfony obsługują coraz więcej technologii bezprzewodowych. Przy czym producenci niechętnie zwiększają ilość używanych anten. Bardziej opłacalne jest zastosowaniem anten szerokopasmowych. Dzięki temu jedna antena może obsłużyć więcej pasm częstotliwości, w tym pasma wprowadzone przez sieci 5G. Dlatego szacuje się, że Apple wyda w tym roku od 10% do 20% więcej na rozwój technologii dotyczących anten, niż rok wcześniej. Wiąże się to zarówno z testami nowych anten MPI, jak i rozwiązań szerokopasmowych. Pozwolą one również na implementację systemów zapewniających dokładniejszą lokalizację wewnątrz budynków.

Ciekawe jest to, że Apple zamierza zastosować anteny MPI tylko w iPhone’ach obsługujących sieci LTE. Smartfony z modemami 5G, które mają pojawić się w 2020 roku, będą wyposażone w anteny LCP.

Źródło: 9to5mac, Forbes

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.