Samsung ma poważne problemy z wypuszczeniem na rynek swojego pierwszego składanego smartfona, którym jest hucznie zapowiadany Galaxy Fold. Doświadczenia recenzentów z USA pokazały, że konstrukcja tego rewolucyjnego smartfona nie wytrzymuje codziennego użytkowania. Dlatego wszyscy zastanawiają się, kiedy Galaxy Fold pojawi się w sklepach. Tymczasem polskie media donoszą, że model ten został wycofany z produkcji. Na szczęście jest to fake news, który jest efektem niewiedzy lub zbyt nachalnej „wojny o kliki”.

Samsung ma już na swoim koncie poważną aferę, której można było uniknąć poprzez przeprowadzenie porządnych testów przed wypuszczeniem urządzenia na rynek. Mam tutaj na myśli niesławną aferę z samozapłonami Galaxy Note 7. Był to bardzo poważny problem, ponieważ Koreańczycy wprowadzili na rynek smartfony z wadliwymi bateriami. Na domiar złego zawiedli tutaj dwaj różni dostawcy. Jednak to Samsung był odpowiedzialny za weryfikację sprzedawanych urządzeń. Jednak aferę tą zapamiętałem jako książkowy przykład poprawnego zachowania się w kryzysie. Samsung przeprowadził wewnętrzne śledztwo i przedstawił opinii publicznej raport opisujący wszystkie aspekty techniczne zaistniałego problemu. Całość została uwieńczona wprowadzeniem nowych testów, które musi przejść każdy wprowadzony na rynek model akumulatora.

Mało brakowało, a Galaxy Fold byłby kolejną gigantyczną wpadką Samsunga

Amerykańscy recenzenci, którzy otrzymali do testów kilka sztuk składanego flagowca Samsunga, zauważyli, że urządzenie to nie sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Niestety, Samsung nie najlepiej rozwiązał problem konieczności składania wyświetlacza. Z informacji zamieszczonych w sieci można wywnioskować, że mamy tutaj do czynienia z dwoma rodzajami problemów.

  • Recenzenci odruchowo usuwali folię chroniącą wewnętrzny (składany) ekran, która okazała się jego integralną częścią. Niektórzy tej folii nie usunęli, ale mimo tego zauważyli problemy związane z jej wytrzymałością.
  • Konstrukcja zawiasów nie zapobiegała dostawaniu się do środka pyłków kurzu i innych drobinek. Przekładało się to na szybsze zużycie mechanizmu rozkładającego. Dodatkowo elementy, które dostały się do środka smartfona uszkadzały powłokę chroniącą wewnętrzny ekran.

Samsung postanowił wstrzymać się z premierą Galaxy Fold

Przejdźmy teraz do meritum całej sprawy. Samsung doszedł do wniosku, że konstrukcja Galaxy Fold wymaga kilku poprawek. Najpierw z sieci zniknął opis wnętrzności smartfona przygotowany przez serwis iFixIt (wskazywał on na potencjalne problemy wynikające z konstrukcji zawiasów). Tym samym Samsung odebrał urządzenia przekazane do testów. Początkowo Koreańczycy myśleli, że jedynym problemem jest zrywanie integralnej warstwy ochronnej. Sprawę miało rozwiązać widoczne dla klientów ostrzeżenie. Jednak po kilku dniach Samsung doszedł do wniosku, że faktycznie musi poprawić kilka kwestii projektowych dotyczących Galaxy Fold. Oficjalne ogłoszenie w tej sprawie ukazało się 22 kwietnia.

Później (tj. 7 maja) zagraniczne serwisy poinformowały, że Samsung rozesłał do swoich klientów interesującego maila. Trafił on do osób, które zamówiły składanego smartfona w przedsprzedaży. Koreańczycy napisali w nim, że nie określili jeszcze daty wysyłki urządzenia. Jednak, jeżeli nie nastąpi ona 31 maja, to zamówienie zostanie automatycznie anulowane, a pieniądze trafią z powrotem na konto klienta. Jednak, gdyby ktoś chciał pomimo tego zachować swoje zamówienie, to może to uczynić. Dwa dni później (tj. 9 maja) CEO Samsunga powiedział, że niedługo jego firma poda nową datę premiery Galaxy Fold.

Co na to polskie media?

Początkowo w polskich serwisach informacyjnych pojawiały się informacje zgodne z prawdą. W okolicach 7 maja mogliśmy przeczytać o przełożeniu premiery składanego smartfona. Niektóre serwisy poinformowały o optymistycznych słowach CEO giganta z 9 maja. Pomimo tego w kilku polskich serwisach pojawiły się wczoraj informacje wskazujące na całkowite anulowanie koreańskiego “składaka”.

Galaxy Fold news

Cóż, początkowo byłem zaskoczony. Jednak szybkie sprawdzenie źródeł utwierdziło mnie w przekonaniu, że mamy tutaj do czynienia z przypadkowym fake newsem, czy jak kto woli, nadinterpretacją wcześniejszych informacji z 7 maja. O ile Antyweb szybko zareagował na redakcyjne niedopatrzenie, to PurePC do teraz nie poprawiło artykułu, w którym czytamy:

Jak informuje Forbes, Samsung zdecydował się zupełnie zaniechać dalszego rozwijania oraz sprzedaży składanego smartfona Samsung Galaxy Fold.

Problem tylko w tym, że informacja Forbesa pochodzi z 7 maja i dotyczy opisanych wcześniej anulowań zamówień. Co prawda dziennikarze pokusili się o chwytliwy nagłówek:

Galaxy Fold Forbes

Jednak cała sprawa jest wyjaśniona na samym początku newsa:

Today the company has announced it is going to start automatically cancelling orders for the once revolutionary Galaxy Fold.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.