Wszyscy zastanawiają się teraz kto zostanie głównym dostawcą modemów 5G dla smartfonów Apple. Podpisana ostatnio ugoda sugeruje, że pierwszy iPhone 5G będzie wyposażony w chip Qualcomma. Natomiast ostatni raport pochodzący od Ming-Chi Kuo sugeruje, że drugim dostawcom układów 5G może zostać Samsung.

Apple od wielu lat stara się uniezależnić od zewnętrznych dostawców komponentów elektronicznych. Dlatego od pewnego czasu chodzą po sieci słuchy mówiące, że Apple szuka inżynierów, którzy mogliby opracować chipset odpowiedzialny za komunikację bezprzewodową. Jednak wytworzenie modemu 5G nie jest proste. Zadaniu temu nie podołał Intel, który ostatnio ogłosił, że rezygnuje z dalszych prac nad modemem 5G. “Niebiescy” będą dalej podtrzymywać obecne zobowiązania wobec klientów kupujących modemy LTE. Jednak nie spodziewałbym się od nich nowych układów obsługujących kolejne odsłony sieci LTE Advanced Pro. Dlatego Apple ma ograniczone pole wyboru, jeśli chodzi o producentów układów mobilnych. Dobrej jakości modemy 5G potrafią wytworzyć tylko trzy firmy: Qualcomm, Samsung oraz Huawei.

Apple chce dywersyfikować dostawców modemów 5G

Analityk Ming-Chi Kuo, który specjalizuje się w produktach Apple, uważa, że gigant z Cupertino nie zamierza powtórzyć błędów z przeszłości i nie będzie polegać w 100% na współpracy z Qualcommem. Dlatego przypuszcza, że kalifornijski gigant szuka alternatywnego dostawcę modemów 5G. Szef Huawei powiedział, że jego firma nie rozmawia na ten temat z Apple. Zatem pozostaje współpraca z Samsungiem. Aktualnie koreański potentat elektroniki wytwarzał chipsety Exynos tylko na własny użytek. Być może Samsung zmieni w niedalekiej przyszłości podejście do tego tematu. W końcu kontrakt na modemy 5G dla iPhone’ów byłby bardzo lukratywny. Trochę problematyczną kwestią byłoby utrzymanie przewagi technologicznej. Nie jest tajemnicą, że iPhone’y pod kątem rozwiązań dla komunikacji bezprzewodowej są lekko “zacofane” względem smartfonów z Androidem. Jednak po części mogło to wynikać ze współpracy z Intelem, którego modemy wychodziły na rynek później niż konkurencyjne Snapdragony Qualcomma.

Snapdragon X50

Obecnie nikt nie wierzy w to, że tegoroczne iPhone’y będą miały modemy 5G. Analitycy przypuszczają, że pierwszy smartfon z logiem nadgryzionego jabłka, który będzie obsługiwać sieci nowej generacji, pojawi się najwcześniej w 2020 roku. Jest to zarazem optymisty, jak i mocno prawdopodobny scenariusz. Qualcomm ma już na swoim pierwsze udane wdrożenia modemu 5G, a na roadmapie pojawił się już układ drugiej generacji. Dlatego inżynierowie Apple powinni dość sprawnie uwinąć się z implementacją obsługi nowych układów. iPhone’y planowane na jesień 2020 roku będą najprawdopodobniej wyposażone w modem Snapdragon X50, czyli ten, który znajduje się w tegorocznych flagowcach obsługujących sieci 5G.

Źródło: 91mobiles

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.