Firma z Cupertino od dawna projektowała swoje Apple Watch tak, aby dorzucać do nich coraz to nowsze funkcje zdrowotne. Już wprowadzenie do tego gadżetu do EKG i wykonania telefonu na numer alarmowy w trakcie upadku sprawiły, że coraz bardziej interesowałem się tym sprzętem. Do tego świetnie zaprojektowana karta medyczna i… każdy, kto ma problemy ze zdrowiem, na pewno zainteresuje się produktami Apple. Dlatego właśnie nie jestem mocno zszokowany kolejnymi zapowiedziami tej firmy. Ciekawi mnie jednak kierunek, jaki korporacja obrała.

Funkcjonalności, jakie pojawiają się w smartwatchach, jest coraz więcej. Jedne są przydatne, a inne wrzucane są dla zabawy. Są też takie, które mogą wydać się zasadne, w zależności od targetu. Takową funkcjonalnością może być wykrywanie ataków paniki, które ma się pojawić w najnowszej wersji smartwatcha od firmy Apple. Powiem szczerze, że informacja bardzo mnie zaciekawiła. Ataki paniki są bowiem przypadłością, którą lubi się kopać pod dywan, a mogą być naprawdę szkodliwe i zagrażające zdrowiu i życiu.

Ci, którzy towarzyszą firmę z Cupertino od lat wiedzą, że seria Apple Watch od zawsze koncentrowała się na zdrowiu. 

Nie raz w sieci pojawiały się różnorodne artykuły informujące, że zegarek od Apple uratował komuś życie. Muszę przyznać, że znam osobę, która właśnie z tego powodu go kupiła. Jest nawet szereg doniesień, jakoby Watch był w stanie wykryć symptomy choroby, którą pominął lekarz. Biorąc pod uwagę stan medycyny na świecie i traktowanie pacjenta jak numerek, to wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Nic więc dziwnego, że wielu userów czeka na kolejną funkcjonalność.

Apple Watch, Series 6, ataki paniki,

Według plotek z sieci, nowy Apple Watch 6 wykryje ataki paniki i inne nieprawidłowości.

Informacje te rozprzestrzeniły się dzięki podcastowi  Jona Prossera. Jest to człowiek, który już nie raz dostarczał wielu newsów związanych z Apple. W swoim nagraniu powiedział:

To, na czym obecnie najbardziej skupia się Apple, i co może pojawić się już w tym bądź następnym roku to funkcje zegarka w zakresie zdrowia psychicznego. Chodzi o możliwość zmierzenia poziomu tlenu we krwi oraz tętna i ustalenie, czy właściciel hiperwentyluje. Zegarki będą mogły wykryć atak paniki, zanim to nastąpi i ostrzegą o tym posiadacza. Jeżeli prowadzisz samochód, Apple Watch poprosi cię o zatrzymanie się i zaoferuje ćwiczenia oddechowe podczas postoju.”

Jak widać Apple Watch 6 rozwija się w interesującym kierunku.

Żałuje, że nie ma jeszcze więcej doniesień na temat nowego zegarka i funkcjonalności. Prawdopodobne jest to, że wsparcie dla ataków paniki pojawi się w nowych zegarku. W kodzie iOS 14 wykryto fragment pozwalający na badanie poziomu tlenu w krwi. Ma też lepiej monitorować nasz sen. Wygląda na to, że będzie to naprawdę spory krok naprzód w stosunku do wersji 5. Oczywiście, zapewne pojawią się osoby, które potraktują nowości Apple jak dobry dowcip. Myślę, że nigdy nie borykały się z problemami psychicznymi. Ataki paniki to nieprzewidywalne wystąpienie lęku o bardzo dużym nasileniu. Łączą się z taki odczuciami fizjologicznymi jak bóle brzucha, głowy, omdlenia, problemy z oddychaniem itp. Tego typu ataki ciężko z czymś powiązać i przewidzieć, a mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Jeżeli funkcja ich wykrywania pojawi się w Apple, to naprawdę bardzo dobra decyzja.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.