Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podczas dzisiejszej konferencji prasowej potwierdził podtrzymanie planu uruchomienia sieci 5G w tym roku. Wypowiedź ta jest odniesieniem do celów Europejskiej Agendy Cyfrowej. Jeden z nich zakłada, że sieć 5G będzie uruchomiona w przynajmniej jednym dużym polskim mieście przed upływem 2020 roku. Jakby się uprzeć, to cel ten jest już spełniony.

W ostatnich tygodniach dość drastycznie zmieniły się plany dotyczące wdrażania sieci 5G w Polsce. Jeszcze pod koniec marca wszyscy zainteresowani szykowali się do udziału w aukcji na częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Początkowo stan zagrożenia epidemiologicznego nie miał mieć zbyt dużego wpływu na termin rozdysponowania nowych zasobów radiowych. Jednak na początku kwietnia dowiedzieliśmy się o jej zawieszeniu. Wszyscy, w tym operatorzy, spodziewali się, że w najbliższej Tarczy Antykryzysowej znajdą się zapisy pozwalające na wznowienie jej przebiegu. Tymczasem do projektu ustawy trafiły zapisy, które aukcję anulują oraz odwołują obecnie urzędującego Prezesa UKE. Dlatego też uruchomienie sieci 5G w Polsce w 2020 roku stanęło pod znakiem zapytania. Jednak operatorzy już wcześniej zadbali o “plan B”.

W Polsce sieć 5G już jest i to nie w jednym, a w 7 miastach

Cele Europejskiej Agendy Cyfrowej nie definiują częstotliwości, na których mają działać sieci 5G. A jeszcze do niedawna mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że standard 5G jest bardzo uniwersalny. Okazuje się bowiem, że sieci piątej generacji mogą działać zarówno na nowych, jak i starych częstotliwościach, które są dziś używane przez sieci LTE. Pierwszym operatorem, który z tego skorzystał, był amerykański oddział T-Mobile. Z kolei w Polsce firma Polkomtel, operator sieci Plus, uruchomiła komercyjne usługi 5G w paśmie TDD 2600 MHz. Z kolei Play już w styczniu tego roku zapowiedział powszechne wdrażanie 5G w paśmie 2100 MHz. Ten sam zabieg szykuje również T-Mobile. Z kolei z wydanych przez UKE pozwoleń radiowych możemy wnioskować, że w ślad za konkurentami pójdzie również Orange.

W świetle aktualnych działań polskich operatorów nikogo nie powinna dziwić dzisiejsza wypowiedź ministra cyfryzacji:

“W dalszym ciągu aktualny jest plan budowy sieci (5G – PAP) w taki sposób, żeby zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, sieć 5G została komercyjnie uruchomiona w tym roku. (…) Należy się spodziewać, że będzie stopniowo uruchamiana przez wszystkich operatorów i stopniowo w kolejnych miastach i obszarach Polski” – powiedział Zagórski.

Niestety, najprawdopodobniej nie odnosi się ona do planu szybkiego rozdysponowania częstotliwości z pasma 3,6 GHz, a wdrożenia 5G na innych częstotliwościach.

Dodatkowo Europejska Agenda Cyfrowa zakłada uruchomienie sieci piątej generacji do 2025 roku we wszystkich dużych miastach Unii Europejskiej i wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. W tej kwestii Marek Zagórski podkreślił, że “mamy ambicję, jako Polska, aby ten plan był znacznie przyspieszony“.

Źródło: PAP

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.