Wiele osób zmaga się z nadmierną prokrastynacją w momencie, kiedy przychodzi im pracować zdalnie. HomeOffice dostarcza wiele „rozpraszaczy” – inni domownicy, brak kontroli pracodawcy nad tym co robimy, czy możliwość zajęcia się obowiązkami domowymi. To wszystko sprawia, że skupić się na tym, co powinniśmy zrobić, jest ciężko, nie jest to jednak niemożliwe.

Prokrastynacja w domu – HomeOffice nie musi ograniczać Twojej produktywności

Problem z pracą zdalną jest taki, że znacznie ciężej jest się do niej motywować. Dzięki starannie przemyślanym wymówkom, nasze obowiązki schodzą na kolejny i kolejny plan. I jakkolwiek istnieje kilka sprawnych sposobów na to, jak w skuteczny sposób pracować w dobie HomeOffice, czasami potrzebny jest zewnętrzny „mobilizator”. W tym wypadku dokonamy przeglądu kilku prostych aplikacji, które pozwolą nam na skuteczniejszą i sprawniejszą pracę z domu.

Aplikacja Alarmu – preinstalowana lub jakakolwiek z Google Play / AppStore

Podczas gdy wiele osób będzie wynajdywać coraz to bardziej skomplikowane rozwiązania do kontroli czasu, zróbmy krok w tył. Zastanówmy się nad prostym budzikiem w telefonie. W trakcie pracy zdalnej bardzo ważne jest to, żeby wstać rano i w odpowiedni sposób przygotować się do wykonywania zadań. Powinniśmy narzucić sobie rytm dnia, nie musi on być tak rygorystyczny, jak w przypadku „normalnego” dnia z czasów przed epidemią. Oszczędzamy czas w końcu na przykład na drodze do pracy. Nie powinniśmy jednak oszczędzać czasu na porannej toalecie. Praca w piżamie nie jest najlepszym pomysłem. A więc podstawowym krokiem do kontroli czasu, będzie pobudka o stałej porze, na tyle wcześnie, żeby zrobić codzienne czynności związane z higieną i zjeść posiłek (chyba że stosujemy dietę typu intermittent fasting). Z aplikacji-budzików warto przyjrzeć się:

Alarm Clock with Missions & Loud Ringtones

Ta aplikacja jest niezwykle irytująca, wymaga od nas bowiem wykonania zadania, zanim budzik przestanie działać. Zadaniem może być proste równanie matematyczne albo konieczność wykonania zdjęcia z konkretnego miejsca w domu. Zanim to zrobimy, alarm będzie nieustannie wydawał z siebie horrendalnie głośne dźwięki, nie pozwalając nam nawet na pięć minut drzemki.

Screenshot Image

Alarm Clock – THE LOUDEST!

Nazwa mówi za wszystko. Ten alarm zmusza nasze głośniki do pracy na najwyższych obrotach. W dodatku Alarm Clock – THE LOUDEST! posiada funkcje losowego utworu – nie przyzwyczaimy się więc do dźwięku alarmu.

Inteligentny budzik

Ta aplikacja nie jest tak agresywna w budzeniu nas, jak dwie poprzednie, posiada jednak świetną funkcjonalność. Znajdziemy tutaj zadania matematyczne, funkcję, która wymaga zeskanowania kodu QR do wyłączenia alarmu i wiele innych ciekawych opcji. Aplikacja posiada jednak ograniczoną funkcjonalność w wersji darmowej, bardziej zaawansowane funkcje wymagają premium.

Aplikacje do zarządzania czasem

Aplikacje do kontroli czasu mają zapewnić nam pomoc w wyznaczaniu i realizacji swoich celów. Nie muszą one koniecznie służyć w HomeOffice, przydają się też np. w treningu, dbaniu o rośliny i nauce gry na instrumencie. Wszystkie mają jednak wspólną cechę – zapobiec prokrastynacji – odkładaniu wszystkiego na później.

Forest: Stay focused

Forest jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do kontroli czasu. W apce sadzimy drzewo, które rozwija się wraz z korzystaniem z trybu skupienia. Co ciekawe nasze drzewo ma też odpowiednik w świecie realnym – Forest współpracuje z fundacjami, które zajmują się zasadzaniem nowych lasów. Aplikacja motywuje nas do pracy, wraz z naszym progresem obserwujemy wzrost drzewa.

Clockify: Time Tracker

Ta aplikacja działa w bardzo prosty sposób – pozwala nam na obserwowanie naszego czasu pracy. Kiedy zasiadamy do obowiązków, uruchamiamy stoper. W apce możemy przeglądać nasze osiągnięcia, ile czasu poświęcamy na pracę w danym dniu. Clockify: Time Tracker jest dostępny na wielu różnych platformach. Pomimo pozornie prostej mechaniki działa dosyć motywująco.

Śledzenie nawyków Loop

Loop to aplikacja, która skupia się na pomocy w osiąganiu długoterminowych celów. Możemy w niej przeglądać sposób, w jaki kształtował się nasz nawyk. Proste wykresy skłonią nas do autorefleksji i pozwolą na przeanalizowanie tego, w jaki sposób spożytkowaliśmy nasz czas. Aplikacja współpracuje z niektórymi smartwatchami. Loop jest oprogramowaniem typu open-source, skorzystamy więc z niej bez żadnych kosztów.