Czy wybierając nowego smartfona kierujecie się okresem wsparcia deklarowanym przez producenta? Jeszcze nie tak dawno Samsung Galaxy S6 wydawał się być dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo mobilnego systemu operacyjnego, ale nie chcą przepłacać za najnowszego flagowca. Jednak koniec tego dobrego. Samsung zakończył właśnie wsparcie dla Galaxy S6 oraz Galaxy S6 Edge, które aktualizacje bezpieczeństwa otrzymały przez 3 lata od czasu premiery.

Jeżeli spytacie się kogokolwiek, kto jest zorientowany w światku nowych technologii, o największą wadę smartfonów z Androidem, to usłyszycie jedno stwierdzenie: brak aktualizacji. Jednak niektórzy producenci smartfonów wzięli sobie tę uwagę do serca. Samsung oraz inni coraz częściej deklarują przynajmniej dwuletni okres wsparcia dla swoich flagowców. Często słyszymy również o zapewnieniach dotyczących przynajmniej jednej dużej aktualizacji systemu operacyjnego. Samsung Galaxy S6 oraz S6 Edge zostały wydane w kwietniu 2015 roku. Oba smartfony były fabrycznie dostępne z Androidem 5.0.2 Lollipop i dostały aktualizacje do wersji 6.0 Marshmallow oraz 7.0 Nougat.  Samsung wypuszczał również comiesięczne biuletyny bezpieczeństwa, które zawierały łatki dostarczone przez Google.

Samsung Galaxy S6 active oraz S6 edge+ są jeszcze wspierane

Koreański producent smartfonów nie wycofał wsparcia dla wszystkich modeli z serii Galaxy S6. Wersja S6 active oraz S6 edge+ będą jeszcze przez jakiś czas otrzymywać comiesięczne aktualizacje związane z bezpieczeństwem. Jednak nie wiemy, jak długo to potrwa. Smartfony te zostały wydane trochę później, więc najprawdopodobniej jest to kwestia kilku miesięcy, zanim cała linia Galaxy S6 zostanie pozbawiona jakiegokolwiek wsparcia od strony producenta.

Co jest w tym wszystkim takiego nadzwyczajnego? Jakby nie patrzeć mamy tutaj do czynienia z kolejnym smartfonem, który został wysłany na zasłużoną emeryturę. Jednak półtora miesiąca temu pojawiły się plotki sugerujące, że Samsung zamierza wypuścić aktualizację do Androida 8.0 Oreo dla Galaxy S6 oraz Note 5. Jednak dzisiejsza informacja definitywnie pogrzebała nadzieje posiadaczy leciwych Samsungów.

Źródło: Samsung

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.