Aktualizacje (a dokładniej ich brak) są piętą achillesową urządzeń mobilnych z Androidem. Co prawda w przypadku największych producentów sytuacja się poprawiła, ale jeszcze nie jest idealna. Posiadacze flagowych produktów znanych firm mogą liczyć na 2-letni okres wsparcia producenta. Dlatego też wiele osób jest pozytywnie zaskoczonych doniesieniami mówiącymi o tym, że Samsung szykuje aktualizację do Androida Oreo dla smartfonów, które pokazały się na rynku w 2015. Chodzi tutaj oczywiście o modele Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+ oraz Note 5.

Informacje o tym, że Samsung szykuje Androida Oreo dla Galaxy S6 pojawiły się już w listopadzie zeszłego roku. Taką informację uzyskał jeden z internautów podczas rozmowy z różnymi pracownikami centrów pomocy technicznej Samsunga. Wiarygodność tego typu źródeł jest przeciętna, a tydzień temu ekipa XDA Developers rozwiała nadzieje posiadaczy Galaxy S6. Do sieci wyciekła wersja beta firmware Samsunga z Androidem Oreo dla Galaxy Note 8. Okazało się, że z paczki oprogramowania można było wyciągnąć listę urządzeń Samsunga, dla których koreański producent szykuje aktualizację do nowej wersji systemu operacyjnego. Lista ta jest dość pokaźna, jednak nie znalazł się na nich Galaxy S6 ani Note 5.

Galaxy S6 Oreo

Informacja o Androidzie Oreo dla Samsunga Galaxy S6 pochodzi ze strony T-Mobile

Operatorzy sieci mobilnych są wiarygodnym źródeł przecieków dotyczących aktualizacji Androida. Producenci smartfonów pracują bardzo ściśle z operatorami (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Azji), którzy bardzo szybko wypuszczają aktualizacje dla smartfonów kupionych w ich salonach. W Polsce sytuacja ta wygląda inaczej, ponieważ u nas większą popularnością cieszą się umowy bez urządzenia. Natomiast w Stanach Zjednoczonych dominuje model sprzedaży, w którym do właśnie operatorzy są głównymi dystrybutorami urządzeń mobilnych. Mam nadzieję, że informacje znalezione na stronie amerykańskiego oddziału T-Mobile nie są pomyłką i Samsung faktycznie szykuje dużą aktualizację do flagowców wypuszczonych na rynek w 2015 roku. Wśród klientów rośnie powoli świadomość na temat potrzeby aktualizowania systemu operacyjnego smartfona. Dlatego też Android Oreo dostosowany do prawie 3-letniego urządzenia byłby dobrym zagraniem marketingowym.

Źródło: T-Mobile US, Reddit

 

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.