Mamy już za sobą pierwszy kwartał 2018 roku, co jest dobrą okazją do krótkiego podsumowania wyników uzyskanych przez polskich dostawców Internetu. Obecnie mamy stabilną sytuację, która pozwala na wyciągnięcie interesującego wniosku. Nie mamy żadnych wątpliwości: Internet w Polsce przyspiesza! Średnie prędkości pobierania danych na poziomie 100 Mbit/s w przypadku łącz stacjonarnych oraz 23 Mbit/s dla sieci LTE cieszą, ale jak zwykle, liczymy na więcej.

INEA w rankingu ogólnym ponownie przekracza barierę 100 Mbit/s

SpeedTest marzec 2018 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.03.2018 – 31.03.2018 (link).

INEA od początku roku prowadzi w rankingu ogólnym. Wynik na poziomie 101,48 Mbit/s daje ogromną przewagę nad konkurentami, którzy mają dużo do nadrobienia. Toya (73,02 Mbit/s) oraz UPC (68,87 Mbit/s) również mogą być spokojni o swoje pozycje, ponieważ kolejny operator uzyskał wynik o około 10 Mbit/s gorszy. Osoby, które analizują dalsze miejsca rankingu, zauważą jeszcze jedną zmianę. Poczynając od wyników marcowych, rozróżniane są wyniki klientów Orange dla testów wykonanych na łączach stacjonarnych oraz mobilnych.

INEA wysuwa się na prowadzenie w rankingu sieci Wi-Fi

SpeedTest marzec 2018 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.03.2018 – 31.03.2018 (link).

Po wielu miesiącach doczekaliśmy się zmiany lidera w rankingu sieci Wi-Fi. INEA odnotowała znaczny wzrost średniej prędkości pobierania danych do 46,67 Mbit, co pozwoliło na wyprzedzenie UPC (45,32 Mbit/s). Zestawienie zamykają Toya (38,72 Mbit/s) oraz Vectra (36,48 Mbit/s). Jednocześnie przypominamy, że prędkość sieci Wi-Fi zależy w głównej mierze od używanego pasma częstotliwości. Urządzenia pracujące na częstotliwości 5 GHz uzyskują dużo lepsze wyniki, niż w przypadku zatłoczonego i mniej wydajnego pasma 2,4 GHz.

Poniżej zamieszczamy komentarz INEI odnośnie dużego wzrostu prędkości:

Zwycięstwo INEA w kategorii Wi-Fi jest efektem konsekwentnych działań, jakie INEA prowadzi już od dłuższego czasu. Od kilku miesięcy operator notuje sukcesywny wzrost wyników, a co za tym idzie miejsca zajmowanego w rankingu SpeedTest.pl.

W kontekście wyniku marcowego INEA zwraca uwagę na fakt, że coraz większa grupa jej klientów ma dostęp do technologii FTTH, w szczególności pakietów w przedziale 250 Mb/s – 1 Gb/s. Kolejnym ważnym elementem jest wprowadzenie do oferty nowej usługi – Wi-Fi Premium, która umożliwia korzystanie z szybkiego bezprzewodowego internetu w całym domu lub mieszkaniu klienta (urządzenie działa w trybie dual band). Ponadto, dzięki prowadzonym działaniom komunikacyjnym, coraz większa liczba klientów chce sprawdzić prędkość swojego internetu, wykonując test za pośrednictwem SpeedTest.pl. Bardzo często dotyczy to osób korzystających z internetu o wysokiej prędkości. – INEA

Operatorzy mobilni przyspieszyli, ale nie miało to wpływu na klasyfikację

SpeedTest marzec 2018 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie za okres 1.03.2018 – 31.03.2018 (link).

Wszyscy polscy operatorzy systematycznie prowadzą prace inwestycyjne, które mają za zadanie przyspieszyć Internet mobilny w naszym kraju. Wyniki tych trudów są widoczne, ale w uśrednionych wynikach ogólnopolskich przekładają się one na kilkuprocentowe wzrosty prędkości pobierania danych. W zestawieniu mieszanym 3G/LTE dalej prowadzi T-Mobile z wynikiem 18,9 Mbit/s, a Orange jest o niewiele gorsze (17,27 Mbit/s). Podobna różnica utrzymuje się pomiędzy Plusem (15,95 Mbit/s), a Playem (14,84 Mbit/s).

Brak zmian w rankingu LTE

Speed Test marzec 2018 LTE
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE za okres 1.03.2018 – 31.03.2018 (link).

Ranking LTE już od dłuższego czasu odzwierciedla sytuację, którą obserwujemy w zestawieniu mieszanym operatorów mobilnych. T-Mobile cały czas pozostaje na prowadzeniu z wynikiem 23,04 Mbit/s. Drugie miejsce okupuje Orange (20,39 Mbit/s), a dalej znajduje się Plus (18,17 Mbit/s) oraz Play (17,17 Mbit/s). Różnice pomiędzy poszczególnymi operatorami również pozostają na mniej więcej stałym poziomie.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.