Jaka jest największa zaleta komputerów Apple? Zarówno sprzęt, jak i system operacyjny są projektowane przez tę samą firmę, co pozwala uzyskać dużą optymalizację i zwiększoną wydajność przy stosowaniu teoretycznie słabszych komponentów. Jednak Apple nie produkuje wszystkich kluczowych komponentów dla komputerów Mac. Od ponad 10 lat MacBook’i oraz iMac’i wyposażone są w procesory Intela. Sytuacja ta ma ulec zmianie już za 2 lata.

Serwis Bloomberg dotarł do informacji o inicjatywie Kalamata, która ma na celu uniezależnienie się Apple od Intela. Chodzi tutaj oczywiście o wyprodukowanie przez firmę z Cupertino własnego procesora, który napędzałby MacBook’i oraz iMac’i. Wszyscy dobrze wiemy, że Apple marzy się stworzenie niezależnego od zewnętrznych dostawców ekosystemu złożonego z idealnie współgrających ze sobą urządzeń. Projekt własnego SoC dla iPhone’ów okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu Apple nie jest zależne od planów takich firm jak Qualcomm. Natomiast system iOS zoptymalizowany pod architekturę procesorów ARM tej samej firmy, pozwala na uzyskanie znacznej przewagi nad konkurentami w testach wydajnościowych. Czy tym samym skończy się projekt autorskiego procesora dla komputerów?

Apple może w ciągu 2 lat zrezygnować z procesorów Intela

Aktualnie przypuszcza się, że Apple może pójść w stronę zastosowania procesorów ARM w swoich laptopach oraz komputerach stacjonarnych. Aktualnie mamy na rynku pierwsze MacBook’i oraz iMac’i wyposażone w koprocesory ARM, które realizują dedykowane zadania (np. związane z bezpieczeństwem). W niektórych przypadkach laptopy wyposażone jedynie w procesory ARM mogłyby być ciekawym rozwiązaniem, ponieważ oferowałyby niezwykle długi czas pracy na baterii. Musimy również pamiętać o tym, że Apple nie zrezygnowało jeszcze w 100% ze współpracy z Intelem przy produkcji smartfonów. W iPhone’ach dalej używane są modemy LTE dostarczane przez zewnętrznych dostawców (Qualcomm oraz Intel) i nic nie wskazuje na to, że miałoby się to zmienić w najbliższej przyszłości. Być może Apple zaprojektuje iMac’a, w którym większość zadań będzie realizowanych przez procesor ARM, natomiast układ Intela byłby używany w roli obliczeniowego akceleratora. Intel odmówił komentarza w sprawie inicjatywy Kalamata:

Nie komentujemy spekulacji dotyczących planów naszych klientów.” – Intel

Źródło: Bloomberg

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.