Kiedyś Microsoft traktował obce platformy mobilne po macoszemu. Już się przyzwyczailiśmy do tego, że aplikacje z pakietu Office 365 (np. klient poczty Outlook) na dobre zawitały na naszych smartfonach. Jednak nikt nie spodziewał się tego, że firma z Redmond zdecyduje się na przygotowanie wersji przeglądarki Edge na iOS oraz Androida. Wręcz wydawało się to niemożliwe, ponieważ zarówno Internet Explorer, jak i Edge były zawsze mocno zintegrowane z systemem operacyjnym Microsoftu.

Sytuacja ta również ulega zmianie. Okazuje się, że użytkownicy Windowsa 10 są wielce niezadowoleni z faktu, że nie mogą zintegrować używanej przez siebie przeglądarki Edge ze smartfonem. Statystyki StatCounter pokazują, że tylko 4,3% wyświetleń stron na urządzeniach desktopowych pochodzi z przeglądarki Edge. Jest to niewiele, ale jednak przeglądarka internetowa Micrsoftu ma swoich użytkowników. Kto wie, być może zdecydują się oni na jej instalację na swoich smartfonach.

Microsoft Edge na iOS i Androida to tylko nakładka na systemowe silniki renderowania stron.

Osoby, które obawiały się potencjalnych problemów związanych z wpływem przeglądarki Edge na pracę systemu operacyjnego smartfona, mogą odetchnąć z ulgą. Na szczęście Microsoft nie zdecydował się na ponowne wynajdowanie koła i narażenie na niepoprawne wyświetlanie wersji mobilnych stron internetowych. Edge na iOS korzysta z silnika WebKit, co jest wymuszane przez Apple. Oznacza to, że za generowanie stron odpowiada tak naprawdę Safari, a Microsoft przygotowuje samą nakładkę graficzną oraz mechanizmy synchronizacyjne. W przypadku Androida, Edge korzysta z silnika Blink od Google, czyli tego samego, którego używa Chrome.

Edge iOS Android Windows 10

Największą zaletą przeglądarki Edge na smartfonach ma być możliwość przenoszenia przeglądanych właśnie stron pomiędzy urządzeniem mobilnym a komputerem z Windows 10. Aktualnie przeglądarka Microsoftu znajduje się we wczesnej fazie preview, ale posiadacze iPhone’ów mogą już ją zainstalować. Wystarczy, że przystąpicie do programu Windows Insider. Natomiast posiadacze smartfonów z Androidem muszą jeszcze trochę poczekać na wersję preview przeglądarki, która wkrótce powinna pojawić się w sklepie Play. Aktualnie mobilna wersja Edge’a dostępna jest tylko w języku angielskim oraz ma zablokowane niektóre opcje.

Edge iOS Android

Źródło: Windows Blog (1), (2)

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.