Szefowie Huawei uważają, że sankcje nałożone przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nie będą miały negatywnego wpływu na działalność firmy. Jednak wieść o końcu współpracy z Google rozniosła się po całym świecie. Szum medialny sprawił, że klienci Huawei zastanawiali się, czy Android na ich smartfonach będzie jeszcze do czegoś przydatny. Dlatego dział PR chińskiego giganta przygotował stronę internetową wyjaśniającą najważniejsze kwestie.

Huawei uważane jest za firmę stwarzającą zagrożenie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Przy czym administracja Donalda Trumpa nie przedstawiła konkretnych zarzutów oraz nie określiła listy produktów, które miałyby być używane do inwigilacji przez chińskie służby. Wcześniej rząd USA ograniczał udział Huawei na amerykańskim rynku telekomunikacyjnym. Chiński sprzęt (w tym stacje bazowe) używany jest tylko przez niewielkich lokalnych operatorów. Jednak opinia publiczna nie przejmuje się tym, co się dzieje w branży sieci telekomunikacyjnych. Próby zbanowania Huawei przy budowie sieci 5G w krajach współpracujących z USA nie spotkały się ze zbyt dużym zainteresowaniem. Z kolei wizja zniknięcia Huawei z międzynarodowego rynku smartfonów sprawiła, że niemalże wszyscy zainteresowali się całą sprawą. Niestety w międzyczasie powstało sporo niedomówień i plotek. Dlatego warto na spokojnie sprawdzić oficjalne stanowisko producenta.

Huawei infografika

Strona Huawei potwierdza to, co wcześniej wiedzieliśmy

Chińczycy przygotowali stronę internetową, która zawiera najważniejsze informacje dotyczące skutków końca współpracy Huawei z Google. Znajdziecie ją pod adresem https://www.huaweimatters.com/pl/. Na początku firma przedstawia swoją krótką charakterystykę. Później klienci mogą zapoznać się z wcześniej publikowanymi oświadczeniami. Najważniejsze są tutaj cytaty pochodzące od Google i Androida, które zapewniają o kontynuowaniu wsparcia aktualnie dostępnych urządzeń. Na końcu znajduje się lista 11 pytań i odpowiedzi. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

P: Czy zaistniała sytuacja będzie miała wpływ na obecną sprzedaż produktów Huawei? Jaki będzie miała wpływ na globalny biznes Huawei?

O: Huawei będzie nadal zapewniać aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie.

Pierwsza grupa pytań dotyczy wpływu działań administracji Donalda Trumpa na działanie obecnie sprzedawanych smartfonów Huawei. W skrócie:

  • użytkownicy będą w dalszym ciągu otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń Androida,
  • usługi Google (np. Google Play i Gmail) nie przestaną działać i będzie można z nich korzystać w normalny sposób,
  • będzie można aktualizować aplikacje za poprzez sklep Google Play,
  • usługi Google będą działać nawet po resecie smartfona do ustawień fabrycznych,
  • zaistniała sytuacja nie wpływa na aplikacje dostawców innych niż Google.

Niestety pytania dotyczące przyszłości nowych produktów nie są już tak optymistyczne. Strona Huawei nie udziela jasnych odpowiedzi dla pytań dotyczących:

  • aktualizacji do Androida Q – producent wspomina o publikacji szczegółów na ten temat w przyszłych powiadomieniach o aktualizacji systemu,
  • działania usług Google na urządzeniach, które nie miały jeszcze swojej premiery – Huawei skupia się aktualnie na bieżącej ofercie

Huawei oficjalnie przyznaje się do prac nad własnym systemem operacyjnym

Osoby, które od dłuższego czasu obserwują sytuację sporu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami wiedzą, że Huawei od dłuższego czasu pracuje nad własnym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych. Chiński gigant chce w ten sposób uniezależnić się od Google, które notabene musi przestrzegać rozporządzeń wprowadzanych przez administrację USA. Jednak Huawei nie chce się odcinać od świata urządzeń z Androidem. W końcu nowy OS ma obsługiwać również aplikacje wydane na system Google. Fakt ten podkreśla jedne z ostatnich pytań.

P: Czy to oznacza, że ​​Huawei przyspieszy rozwój i wdrożenie własnego systemu operacyjnego?

O: Android jest platformą „open source” i Huawei znacząco przyczynił się do jej rozwoju i popularyzacji na całym świecie. Huawei będzie nadal traktować priorytetowo rozwój i wykorzystanie ekosystemu Android.

Jednocześnie Huawei zaprzeczył, że wspomniany system operacyjny ma ukazać się na rynku już 24 czerwca tego roku. Wszelkie umieszczone na ten temat informacje były po prostu plotką. Wszystkie informacje na ten temat mają zostać udostępnione oficjalnymi kanałami firmy. Przy czym możemy założyć, że nie nastąpi to wcześniej niż jesienią tego roku. Całkiem możliwe, że nowy system operacyjny pojawi się najpierw w Chinach, a dopiero później zadebiutuje na smartfonach sprzedawanych w innych krajach.

Źródło: Huawei

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.