Nowa seria Huawei Mate 30 wzbudza bardzo wielkie zainteresowanie. Niestety nie jest ono spowodowane możliwościami technicznymi nowych smartfonów, a brakiem aplikacji i usług Google. Fani liczyli na dość łatwą samodzielną instalację. Jednak nie będzie to takie proste. Huawei potwierdził, że nie odblokuje bootloadera.

Część osób bagatelizowało brak usług i aplikacji Google na nowych smartfonach Huawei. Pozornie mogłoby się wydawać, że każdy średnio-zaawansowany użytkownik poradzi sobie z samodzielną instalacją upragnionych aplikacji. Jednak nie jest to takie proste. Zwykła instalacja kilku plików APK nie wystarczy. Usługi Google są bardzo mocno zintegrowane z Androidem i ich uruchomienie w większości przypadków wymaga wcześniejszego odblokowania bootloadera. Dodatkowo zabieg ten pozwala na wgranie alternatywnego ROM-a. Początkowo w mediach pojawiły się informacje bazujące na wypowiedzi Richarda Yu z Huawei, która sugerowała odblokowanie bootloadera w nowych smartfonach Mate 30 i Mate 30 Pro. Zaraz po tym do portali, które opublikowały przekłamaną nowinę, trafiły sprostowania.

Bootloader w Huawei Mate 30 i Mate 30 Pro pozostanie zablokowany

Wiele osób liczyło na to, że Mate 30 i Mate 30 Pro będą dobrym wyborem dla użytkowników, którzy nie boją się “grzebania w Androidzie”. Jednak szefowie Huawei wyszli z innego założenia. Nowe smartfony będą na razie sprzedawane wyłącznie w Chinach, gdzie usługi Google i tak nie są dostępne. Chińczycy nie są jeszcze gotowi na zawojowanie zachodniego rynku za pomocą własnego ekosystemu. Zamiast tego wolą przeczekać niekorzystną dla siebie sytuację. Jeśli negocjacje pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi potoczą się w dobrą stronę, to Huawei jest gotowy na szybkie przywrócenie usług i aplikacji Google na smartfonach z serii Mate 30 za pomocą pojedynczej aktualizacji.

Aktualnie Huawei nie zamierza odblokowywać bootloader’ów na swoich smartfonach. Decyzja ta jest podyktowana względami bezpieczeństwa. Jednak użytkownicy dalej liczą na zdolną ekipę z XDA-Developers, która na pewno znajdzie sposób na instalację aplikacji Google oraz alternatywnych ROM-ów na Mate 30. Przy czym takie eksperymenty mogą wiązać się z kilkoma ograniczeniami. Przykładowo ROM-y przygotowane przez społeczność nie mają dostępu do zaawansowanych funkcji aparatu. Dlatego większość użytkowników woli korzystać z oprogramowania dostarczonego przez producenta.

Źródło: 9TO5Google, Android Authority

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.