W sierpniu użytkownicy największej polskiej platformy pomiarowej SpeedTest.pl wykonali ponad 2,7 miliona testów. Z czego 2 140 172 pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a 590 594 w aplikacjach mobilnych.

Sprawdź: Prędkość internetu i jakość sygnału w Twojej miejscowości

W rankingu ogólnym cały czas prowadzi INEA

SpeedTest sierpień 2019 ogólny
Ranking ogólny za okres 1.08.2019 – 31.08.2019 (link).

Wielkopolski operator INEA pozostaje w dalszym ciągu liderem w zestawieniu ogólnym. Średnia prędkość pobierania danych u tego operatora w sierpniu tego roku wyniosła niecałe 126 Mbit/s. Z kolei na drugie miejsce awansowała Toya. Testy wykonane przez klientów tego operatora wykazały znaczący wzrost średniej prędkości pobierania danych. Od przedstawiciela operatora uzyskaliśmy informację, że jest to efekt rozpoczęcia testów konsumenckich usługi szerokopasmowego dostępu do internetu o przepustowości 1 Gbit/s. Usługa TOYAnet 1000, bo o niej mowa, dostępna jest od razu w całej sieci dostawcy. Jej wprowadzenie wiązało się z dostarczeniem klientom nowych routerów Wi-Fi z obsługą standardu 802.11ac Wave 2 w trybie MIMO 4×4. Od początku września nowa usługa jest dostępna w wersji produkcyjnej.

Prędkość sieci Wi-Fi utrzymuje się na stałym poziomie

SpeedTest sierpień 2019 WiFi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.08.2019 – 31.08.2019 (link).

Miesiąc temu zaobserwowaliśmy widoczny wzrost średnich prędkości pobierania danych w testach Wi-Fi wykonywanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych. W sierpniu wyniki utrzymały się na dość zbliżonym poziomie. Niewielki wzrost (ok. 4%) widoczny jest w testach wykonanych przez klientów Toya. Jednak jest on dużo mniejszy niż w rankingu ogólnym. Wynika to m.in. z tego, że w przypadku szybkiego połączenia z Internetem prędkość po Wi-Fi jest ograniczania przez możliwości smartfona użytkownika.

T-Mobile liderem wśród dostawców internetu mobilnego 3G/LTE

SpeedTest sierpień 2019 mobilni
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.08.2019 – 31.08.2019 (link).

Sierpniowy ranking przygotowany na podstawie wyników testów wykonanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych pokazuje, że najszybszy internet mobilny w Polsce dostarczany jest przez T-Mobile. Dalsze miejsca na podium zajęli Play oraz Orange. Przy czym różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami są niewielkie. Rozpiętość wyników pomiędzy 1 i 3 miejscem nie przekracza 1,15 Mbit/s. Dużo gorzej wypada tutaj Plus, który od podium odstaje o 5 Mbit/s..

W rankingu nieuwzględniający wyników testów wykonanych w roamingu krajowym, prowadzi Play.

SpeedTest sierpień 2019 mobilni noroam
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.08.2019 – 31.08.2019 (link).

Najszybszy internet LTE również dostarcza T-Mobile

SpeedTest sierpień 2019 LTE
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.08.2019 – 31.08.2019 (link).

Sieci LTE odpowiadają za przesył większości danych pakietowych. Dlatego też ranking LTE jest bardzo zbliżony do zestawienia mieszanego 3G/4G. Główna różnica polega na większych prędkościach pobierania danych. Czasami zmieniają się różnice pomiędzy operatorami, co prowadzi do sytuacji, w której dwóch dostawców zajmuje to samo miejsce. Tak właśnie było w sierpniu. Z względu nie niewielką (tj. poniżej 250 kbit/s) różnicę w średnich prędkościach pobierania danych Play oraz Orange zajęli ex aequo drugie miejsce.

W sierpniowym zestawieniu sieci LTE nieuwzględniającym wyników testów wykonanych w roamingu krajowym pierwsze miejsce zajmuje Play, a T-Mobile jest na drugiej pozycji.

SpeedTest sierpień 2019 LTE noroam
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (bez roamingu krajowego) za okres 1.08.2019 – 31.08.2019 (link).
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.