Rumuńskie media donoszą o możliwej nieprzychylności rządu wobec Huawei. Do tej pory nie padły żadne oficjalne deklaracje sugerujące możliwe wykluczenie chińskiego giganta z budowy sieci 5G. Jednak wiceprezes Huawei woli dmuchać na zimne i zabiega o spotkanie z przedstawicielami rządu.

W rumuńskich gazetach pojawiły się nagłówki dotyczące Huawei podobne do tych, które jeszcze nie tak dawno widzieliśmy w Polsce. Wszystko zaczęło się od porozumienia dotyczącego 5G podpisanego pomiędzy Rumunią i USA. Wygląda na to, że treść tego dokumentu nie jest znana. Pomimo tego pojawiły się w mediach doniesienia sugerujące wykluczenie Huawei z budowy rumuńskich sieci 5G. Sprawa ta zaniepokoiła również wiceprezesa Huawei w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Jest nim Radosław Kędzia. Pojechał on do Rumunii, żeby porozmawiać w tej sprawie nie tylko z mediami, ale również z przedstawicielami rządu. Sprawa jest bardzo dziwna, ponieważ wszystkie doniesienia dotyczące potencjalnego wykluczenia chińskiego koncernu pochodzą z mediów. Nie wypowiedział się w tej sprawie żaden z polityków.

Czy Rumunia może wykluczyć Huawei z budowy sieci 5G?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że rumuńskie media skojarzyły porozumienie w sprawie budowy sieci 5G z wojną handlową pomiędzy USA i Chinami. Takie same reakcje pojawiły się również w Polsce. Jednak, jak zaznaczył Radosław Kędzia, polski dokument został opublikowany i było do czego się odnieść. Po całym medialnym zamieszaniu okazało się, że deklaracja podpisana z USA nie odnosi się do żadnej konkretnej firmy. Za to jest ona poparciem tzw. Propozycji Praskich. W skrócie treść całej deklaracji sprowadza się do tego, że Polska zobowiązuje się do zadbania o to, żeby sieci 5G, które wybudują operatorzy, były bezpieczne. Całkiem możliwe, że porozumienia podpisane pomiędzy Rumunią i USA jest takie samo.

Niewątpliwie Huawei stał się ofiarą sporu politycznego. Jednak dzięki temu coraz częściej mówi się o cyberbezpieczeństwie. Wiceprezes Huawei podkreśla również, że niektóre europejskie kraje, jak np. Niemcy, Austria, Węgry i Bułgaria, pozostają neutralne wobec żądań administracji Donalda Trumpa. Jednak nie możemy zapominać o tym, że Komisja Europejska pracuje nad określeniem wymagań dotyczących bezpieczeństwa sieci 5G. Kraje członkowskie Unii Europejskiej już przesłały do Komisji swoje analizy w tej sprawie.

Huawei współpracuje w Rumunii z wszystkimi operatorami telefonii komórkowej. Chiński gigant dostarcza również sprzęt dla sieci stacjonarnych. Potencjalne wykluczenie firmy z dostaw sprzętu 5G byłoby dla operatorów bardzo kłopotliwe.

Źródło: Wall-Street, Telko.in

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.