Aktualizacje systemu Android od zawsze wzbudzały dużo emocji. Jednak w tym roku temat ten jest jeszcze bardziej interesujący. Wszystko to za sprawą sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone, które zablokowały współpracę pomiędzy Google i Huawei. Pomimo tego Chińczycy planują testy beta EMUI 10, nakładki bazującej na Androidzie 10.

Rynek smartfonów z Androidem ma już swojego niepodważalnego lidera aktualizacji. Jest nim HMD Global, który do nowego systemu aktualizuje praktycznie wszystkie swoje smartfony z logiem Nokia. Dotyczy to również urządzeń ze słabszymi podzespołami. Z kolei Huawei ogłosił, że zamierza wystartować z testami beta Androida 10 na ponad 30 modelach smartfonów. Niestety informacja ta trafiła do mediów z małym przekłamaniem. Redakcja 9TO5Google uwieczniła fragment prezentacji Chińczyków, który zawiera roadmapę aktualizacji. Jednak na zdjęciu brakuje dość istotnego elementu. Jest nim wzmianka o tym, że plany te dotyczą testów wersji beta nowego systemu operacyjnego.

Huawei może mieć problem z aktualizacjami do Androida 10

Tak naprawdę, to nikt nie wie, na jakich dokładnie zasadach odbywa się (tymczasowa) współpraca Google z Huawei. Sankcje nałożone przez administrację Donalda Trumpa zmusiły amerykańskiego giganta do zaprzestania kooperacji z chińskim producentem smartfonów. Jednak zaraz po tym dowiedzieliśmy się o dodatkowym okresie przejściowym, który miał trwać 90 dni. Po tym czasie amerykański Departament Handlu wydał kolejną licencję na współpracę z Huawei. Początkowo wszyscy myśleli, że dzięki temu Huawei bez najmniejszych problemów zaktualizuje swoje smartfony do Androida 10. Czekaliśmy również na premierę nowych urządzeń z Androidem 10. Jednak w międzyczasie dowiedzieliśmy się o pewnym problemie.

Okazało się, że licencja wydana przez Departament Handlu najprawdopodobniej nie obejmuje nowych produktów. Dlatego też Chińczycy nie mogą wypuścić w Europie kolejnych smartfonów korzystających z usług Google. Pierwszymi modelami, które mają zostać pozbawione dostępu do Gmaila, Map Google, YouTube, płatności NFC itd., są Mate 30, Mate 30 Pro oraz Mate X. Jednak dalej nie wiemy, czy podobne ograniczenia obowiązywać będą w przypadku obecnie sprzedawanych smartfonów, które dostaną aktualizację do Androida 10. Poprzednio sądzono, że tak będzie. Teraz coraz częściej mówi się o tym, że aktualizacje do Androida 10 na smartfony Huawei będą posiadać certyfikat Google.

Roadmapa zaprezentowana przez Huawei jest dla fanów marki na pewno dobrą wiadomością. Jednak nie ma co się nią zachwycać. To, że na dany model pojawi się wersja beta EMUI 10 nie oznacza, że wyjdzie na niego finalna wersja nowego systemu. W przeszłości mieliśmy już do czynienia z takimi niemiłymi niespodziankami.

Źródło: 9TO5Google

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.