Dzisiaj wszyscy mówią o 5G. Jednak mało kto pamięta o tym, że nowa technologia ma działać w oparciu o istniejące sieci 4G LTE, które również wymagają inwestycji. Na szczęście pamięta o tym T-Mobile. Operator ogłosił właśnie modernizację 800 stacji bazowych w aglomeracji warszawskiej. Ulepszone nadajniki pozwolą na pobieranie danych z prędkością do 700 Mbit/s.

Budowa sieci mobilnej jest żmudnym i praktycznie nigdy niekończącym się procesem. Nawet jak dany operator osiągnie zasięg bliski 100%, to i tak musi on mieć na uwadze konieczność modernizacji zbudowanych już stacji bazowych. Czasami takie unowocześnienie sieci sprowadza się do aktualizacji oprogramowania, które wprowadza nowe funkcjonalności (np. modulację 256 QAM). Jednak dużo częściej modernizacja nadajników wiąże się z wysłaniem w teren ekipy, która wymieni stary sprzęt lub doinstaluje kolejne systemy i anteny. Tego typu działania realizuje właśnie T-Mobile. Pierwszy etap planu obejmuje 800 stacji bazowych w aglomeracji warszawskiej, które docelowo będą:

  • obsługiwać agregację 3 lub 4 pasm częstotliwości,
  • wspierać modulację 256 QAM,
  • wyposażone w anteny 4×4 MIMO (dotyczy pasm 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz).

Najmocniejsze stacje bazowe T-Mobile pozwolą na przesył danych z prędkością 700 Mbit/s

Podana przez operatora wartość dotyczy nadajników agregujących 4 pasma częstotliwości. W przypadku stacje posiadających 3 pasma LTE, maksymalna prędkość pobierania danych ma wynosić około 600 Mbit/s. Pierwsze efekty prac będą już widoczne we wrześniu. Z kolei cały projekt (czyli modernizacja wspomnianych 800 stacji) ma się zakończyć jeszcze w grudniu tego roku.

“Prace na obszarze aglomeracji warszawskiej to pierwszy etap kompleksowego projektu modernizacji sieci jaki zamierzamy zrealizować w najbliższych miesiącach i latach. Zdecydowaliśmy się zacząć w aglomeracji warszawskiej, gdyż wybrane stacje odpowiadają za przenoszenie ok. 11% wszystkich danych w naszej sieci w skali kraju, a ich obciążenie w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosło o 160%”. – powiedział Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T‑Mobile Polska

Operator zaczyna modernizację swojej sieci od tych obszarów, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Oznacza to, że T-Mobile wyznacza stacje przeznaczone do modernizacji na podstawie ich obecnego obciążenia.

Docelowo podobne prace powinny być prowadzone również w innych miastach. Jednak nie wiadomo kiedy i na jaką skalę może to nastąpić. Rozpoczęcie prac w Warszawie można traktować jako budowę fundamentów pod nową sieć 5G.

Źródło: T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.