Huawei Mate 30 oraz Mate 30 Pro trafiły już na chiński rynek. Niektóre egzemplarze opuściły już teren Państwa Środka. W sieci pojawiły się również instrukcje bardzo prostej instalacji usług Google. Widać na nich, że działa nawet Google Pay. Niestety rzeczywistość nie jest taka różowa. Smartfony Huawei Mate 30 nie są pełnowartościowymi urządzeniami z Androidem i nawet po ręcznej instalacji aplikacji Google dalej obowiązują pewne ograniczenia.

Jeśli z jakichś powodów przegapiliście ostatnie doniesienia dotyczące premiery nowych smartfonów Huawei, to już spieszę z wyjaśnieniem. Donald Trump osiągnął swój cel i znalazł sposób na dopieczenie Huawei. Sankcje nałożone przez administrację USA zmusiły chińskiego giganta do wypuszczenia na rynek pierwszych smartfonów bez aplikacji i usług Google. Dlatego też na razie są one sprzedawane tylko w Chinach, ponieważ tam usługi Google i tak nie działają. Jednak z tego powodu Huawei postanowił przełożyć premierę swoich urządzeń w innych krajach. Oczywiście dociekliwi użytkownicy od razu zaczęli szukać sposobu na ręczną instalację aplikacji Google. I znaleźli. Cały proces jest bardzo prosty i zajmuje mniej niż 10 minut.

Instalacja usług i aplikacji Google na smartfonach Huawei jest prosta, ale nie wszystko działa jak należy

Całość sprowadza się do ręcznego pobrania i instalacji jednej aplikacji. Dokładnie, uruchomienie usług Google na smartfonach Huawei sprowadza się do odpalenia pliku apk i postępowania zgodnie z instrukcjami. Sposób ten został już sprawdzony przez wiele osób. Poniżej możecie zobaczyć jak to wygląda. Materiały te pochodzą z renomowanych portali zajmujących się od wielu lat tematyką systemu Android, tj. XDA-Developers, 9TO5Google i Android Central.

Pozornie wszystko wygląda przepięknie. Aplikacje Google działają. Można korzystać z Gmaila, Map Google, YouTube i innych. Nie ma również problemów z płatnościami NFC za pomocą Google Pay. Na poniższym nagraniu widzimy jak nowy smartfon Huawei jest używany do płatności za pomocą wirtualnej karty brytyjskiego banku Monzo.

Niestety jest pewien mały, ale dość poważny problem. Instalacja aplikacji i usług Google nie oznacza wgrania certyfikatu. Oznacza to, że pomimo wgrania sklepu Google Play, użytkownicy dalej mogą mieć problem z niektórymi aplikacjami. Na portalu Android Central jest wręcz wprost napisane, że na Huawei Mate 30 Pro nie działa Netflix.

Źródło: 9TO5Google, XDA-Developers, Android Central

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.