Odblokowywanie smartfona poprzez rozpoznanie twarzy użytkownika zrobiło się ostatnio dość popularnym udogodnieniem. Jednak większość mechanizmów dostępnych w Androidzie jest mało bezpieczna. Dlatego Google rozpoczęło prace nad własnym odpowiednikiem Face ID. Funkcja ta ma być dostępna na urządzeniach z Androidem Q.

Rozpoznawanie twarzy użytkownika jest dość użyteczną funkcją. Jednak mało który smartfon z Androidem korzysta z mechanizmu, który zapewnia bezpieczeństwo zbliżone do Apple’owskiego Face ID. Większość telefonów z Androidem rozpoznaje twarz użytkownika na podstawie analizy zdjęcia zrobionego przednim aparatem. Mechanizm ten jest mało bezpieczny i można go oszukać zwykłym zdjęciem. Bardziej wyrafinowane metody korzystają z kamery działającej na podczerwień, luminatora IR, czujnika zbliżeniowego oraz sensora TOF (Time of Fly). Odpowiednie połączenie tych wszystkich elementów pozwala na budowę systemu robiącego trójwymiarowy skan twarzy. Systemami podobnymi do Face ID dysponują nieliczne smartfony z Androidem. Są nimi przykładowo Huawei Mate 20 Pro oraz Xiaomi Mi 8 Explorer Edition. Jednak Google może sprawić, że niedługo do tego grona dołączą urządzenia innych producentów.

Xiaomi Mi 8 face unlock

Android Q z natywną obsługą Face ID zwiększy popyt na wymagane komponenty

Nikt tego otwarcie nie przyznał. Jednak możemy być niemalże pewni, że największe trudności, na jakie Huawei i Xiaomi napotkali podczas prac nad Face ID, dotyczyły oprogramowania. Chińczycy musieli najpierw zaimplementować mechanizm skanujący twarz użytkownika. Później przyszła kolej na algorytm porównujący twarz osoby próbującej odblokować telefon z zapisanym w pamięci wzorcem. Oznacza to, że Huawei i Xiaomi musieli wprowadzić w Androidzie dość dużo autorskich zmian. Natomiast fragmenty kodu odkryte w najnowszej testowej wersji Androida Q sugerują, że Google dostarczy oprogramowanie potrzebne do działania odpowiednika Face ID.

Najważniejsze jest to, że Google’owskie Face ID będzie zintegrowane z płatnościami w sklepie Play. Oznacza to, że gigant z Mountain View opracował system rozpoznawania twarzy, który jest tak samo bezpieczny, jak czytniki linii papilarnych. Niestety nie wiemy, kiedy będzie on dostępny w Androidzie Q. Trudno również spekulować, czy Pixel 4 będzie obsługiwać Face ID. Jednak inżynierowie Google muszą w jakiś sposób testować nową funkcjonalność. Co prawda mogą to robić za pomocą prototypu Pixela 4, ale równie dobrze może to być Huawei Mate 20 Pro lub Xiaomi Mi 8 Explorer Edition.

Źródło: XDA Developers

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.