Dzisiaj odbyła się konferencja Xiaomi, na której został zaprezentowany następca Xiaomi Mi 6, czyli Xiaomi Mi 8. Tak naprawdę świat ujrzał dzisiaj 3 modele: Xiaomi Mi 8 SE, Mi 8 oraz Mi 8 Explorer. Wszystkie warianty swoim wyglądem przypominają iPhone X, co niektórych przyciąga do chińskiej marki, a innych od niej odpycha. Jednak XIaomi należą się słowa uznania za pierwszego smartfona z Androidem wyposażonego z trójwymiarowego systemu rozpoznawania twarzy użytkownika.

Szczerze mówiąc, to poprzedni flagowiec Xiaomi, czyli Mi 6, nie wzbudził zbyt dużego zainteresowania. Był to po prostu smartfon z porządnymi komponentami, który można kupić za rozsądne pieniądze. Dużo większe wrażenie robił Mi Mix 2 czy też Mi Mix 2s. Dlatego wiele osób zaczęło myśleć, że seria Mi straciła u Xiaomi palmę pierwszeństwa. Jednak dzisiaj zaprezentowane modele pokazują, że Mi 8 jest flagowcem, który w pełni zasługuje na to miano. Xiaomi zaoferuje nam aż 3 modele, które będą dostępne w kilku wariantach. Będą to: Mi 8 SE (charakteryzuje się mniejszym ekranem oraz trochę słabszym chipsetem), Mi 8 (model referencyjny) oraz Mi 8 Explorer (najbardziej rozbudowana wersja wyposażona w unikatowe funkcje). Trochę tego jest. Dlatego prezentację zacznę od najsłabszego modelu, a na końcu znajdziecie opis najmocniejszego.

Xiaomi Mi 8 SE

Xiaomi Mi 8 SE

Osoby, które dopisek SE skojarzyły z iPhone SE, nie są w błędzie. Xiaomi Mi 8 SE jest mniejszą i trochę uboższą wersją Mi 8. Model Mi 8 SE posiada ekran Super AMOLED o przekątnej 5,88” (rozdzielczość FHD+ 1080 x 2244 pikseli), który posiada charakterystycznego notcha. Jednak był to zabieg czysto kosmetyczny. Mi 8 SE nie posiada kamery podczerwieni, która w mocniejszych wariantach używana jest do rozpoznawania twarzy użytkownika. W tym przypadku będziecie musieli zadowolić się klasycznym czytnikiem linii papilarnych, który został umieszczony z tyłu. W środku znajduje się chipset Qualcomm Snapdragon 710, który posiada procesor z ośmioma rdzeniami Kryo 360 2,2 GHz. Xiaomi Mi 8 SE dostępny będzie w dwóch wariantach: 4 GB + 64 GB oraz 6 GB + 64 GB. Mocniejszy z nich wykręcił w benchmarku AnTuTu 174 333 punktów. Na uwagę zasługuje również przedni aparat 20 Mpix, który według producenta nada się do robienia selfie przy słabym oświetleniu. Z tyłu natomiast znajdują się dwa obiektywy (12 Mpix oraz 5 Mpix), które dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji robią dobrej jakości zdjęcia.

Xiaomi Mi 8 SE

W odróżnieniu od innych “prawie flagowców”, Xiaomi Mi 8 SE posiada dobrej klasy modem LTE kategorii 15. Pozwala on na pobieranie danych za pomocą sieci LTE-Advanced z maksymalną prędkością 800 Mbit/s. Niestety model ten nie jest zbyt dobrym wyborem dla europejczyków, ponieważ nie obsługuje pasma 800 MHz (B20).

Xiaomi Mi 8

Xiaomi Mi 8

Referencyjny model, czyli Mi 8, posiada wyświetlacz AMOLED Samsunga o przekątnej 6,21” (rozdzielczość Full HD+ 1080 x 2248 pikseli). Flagowiec chińczyków napędzany jest przez chipset Qualcomm Snapdragon 845 oraz 6 GB pamięci RAM. Taki dobór komponentów pozwolił na wykręcenie 301 472 w benchamarku AnTuTu. Przedni aparat jest taki sam, jak w Mi 8 SE, ale oprócz niego Mi 8 został wyposażony również w system rozpoznawania twarzy korzystający z podczerwieni. Składa się on z czujnika zbliżeniowego, źródła światła podczerwieni oraz kamery działającej na podczerwień. Dzięki temu Face Unlock z Mi 8 działa w ciemnościach i nie można go oszukać za pomocą wydrukowanego zdjęcia.

Xiaomi Mi 8 face unlock

Kolejną nowością jest zastosowanie dwu-częstotliwościowego odbiornika GPS. Odbiornik zastosowany w Mi 8 korzysta z częstotliwości L1 oraz L5. Dzięki temu możliwe jest dokładniejsze wyznaczenie pozycji urządzenia. Korzyści wynikające z dodatkowego pomiaru dla częstotliwości L5 widoczne są w środowiskach zurbanizowanych, gdzie tradycyjny odbiornik GPS nie daje sobie rady. Jak już jesteśmy przy funkcjach związanych z komunikacją bezprzewodową, to Xiaomi Mi 8 obsługuje europejskie pasmo 800 MHz (B20) oraz posiada modem LTE kategorii 16 (1 Gbit/s).

Xiaomi Mi 8 Explorer

Xiaomi Mi 8 Explorer

Najmocniejszy tegoroczny flagowiec Xiaomi jest lekko zmodyfikowaną wersją standardowego Mi 8. Oba modele posiadają taki sam wyświetlacz oraz chipset. Nie ma również żadnej różnicy w ilości obsługiwanych pasm LTE oraz kategorii modemu. Mi 8 Explorer został doposażony w większą ilość pamięci RAM (8 GB zamiast 6 GB), ale ma baterię o nieco mniejszej pojemności (3000 mAh zamiast 3400 mAh). Niestety nie wiemy, jak ta różnica wpłynie na czas pracy urządzenia. Na szczęście oba smartfony obsługują technologię szybkiego ładowania Quick Charge 4.0+, więc zawsze będzie można je podładować w ciągu dnia. Dlaczego ktoś miałby wybrać wersję Mi 8 Explorer zamiast zwykłego Mi 8?

Xiaomi Mi 8 Explorer

Jeżeli chodzi o estetykę, to model Explorer posiada półprzezroczysty tył obudowy, który w pewnym stopniu odsłania znajdujące się w środku komponenty. Egzemplarz ten posiada również bardzo unikatowe cechy. Pierwszą z nich jest czytnik linii papilarnych znajdujący się pod ekranem OLED. Niestety nie wiemy, czy jest to ten sam sensor, z którego korzysta Vivo, czy inny. Natomiast drugą, dużo ciekawszą funkcją, jest trójwymiarowy system rozpoznawania twarzy, który został nazwany Face ID. Oprócz tego dochodzi również obsługa zapowiedzianych wcześniej animoji reagujących na mimikę twarzy. Już nie mogę doczekać się pierwszych testów porównujących rozwiązania Apple oraz Xiaomi. Rozwiązaniem chińczyków zainteresuje się na pewno wietnamska firma, która obeszła zabezpieczenia wymyślone przez inżynierów z Cupertino.

Ceny

Smartfony Xiaomi mają to do siebie, że oferują one dobre parametry za rozsądną cenę. Tegoroczne flagowce zostały wycenione na:

  • Xiaomi Mi 8 SE 4 GB/64 GB – 1799 juanów (ok. 1050 zł)
  • Xiaomi Mi 8 SE 6 GB/64 GB – 1999 juanów (ok. 1155 zł)
  • Xiaomi Mi 8 6 GB/64 GB – 2699 juanów (ok. 1550 zł)
  • Xiaomi Mi 8 6 GB/128 GB – 2999 juanów (ok. 1725 zł)
  • Xiaomi Mi 8 6 GB/256 GB – 3299 juanów (ok. 1900 zł)
  • Xiaomi Mi 8 Explorer Edition – 3699 juanów (ok. 2130 zł)

Podane powyżej ceny obowiązują w Chinach i nie uwzględniają podatku VAT.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.