Coraz aktywniej korzystamy z internetu. Oznacza to, że operatorzy muszą na bieżąco zwiększać możliwości swoich sieci transmisyjnych, które muszą przesyłać coraz więcej danych. Dlatego właśnie Netia zainwestowała w rozwiązania CDF-F, które pozwalają na zestawianie kanałów optycznych i przepływnościach powyżej 1 Tbit/s.

Popularyzacja internetu światłowodowego sprawiła, że tzw. ostatnia mila (czyli przyłącze pomiędzy mieszkaniem klienta a pierwszym elementem sieci operatora) przestaje ograniczać prędkość działania internetu. Teraz dużo częściej mamy do czynienia z ograniczeniami wynikającego z urządzenia, na którym korzystamy z internetu (np. prędkość działania sieci Wi-Fi) oraz transmisyjnych sieci szkieletowych operatorów. Pewnie sami przyznacie, że nie ma nic gorszego niż przepchane łącza międzyoperatorskie. Nie ma też co ukrywać, że przesyłamy coraz większą ilość danych. Bartłomiej Zaremba z Netii przyznaje, że średni ruch przypadający na jednego klienta rośnie co roku o około 30%.

Netia jest pierwszym operatorem w Polsce z siecią szkieletową DWDM obsługującą CDC-F

Światłowód, jaki jest, to chyba każdy już widział. Jednak problem z pojemnością takiego łącza sprowadza się ograniczeń wynikających z prędkości działania przetworników elektryczno-optycznych. Operatorzy nie mogą również bez większych problemów dokładać kolejnych włókien światłowodowych w już położonych instalacjach. Dlatego transmisyjne sieci szkieletowe korzystają z techniki DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing). Polega ona na “upchaniu” w jednym światłowodzie fal o różnej długości. Z kolei funkcjonalność CDC-F (Colorless Directionless Contentionless – Flexgrid) usprawnia routing w sieciach DWDM. Dzięki temu operator może zmniejszyć ilość multiplexerów i demultiplexerów, które wprowadzają dodatkowe opóźnienia.

Rozwiązania CDC-F dla Netii dostarczyła firma Nokia. Dzięki temu operator może budować kanały optyczne o przepustowości powyżej 1 Tbit/s, a sygnały klienckie przesyłane są z prędkością 250 Gbit/s. Dodatkowo nowa technologia pozwala na budowę sieci szkieletowych, które są nie tylko szybsze, ale również odporniejsze na awarie.

Źródło: Netia

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.