Mogłoby się wydawać, że afera związana z podejrzeniami Huawei o szpiegowanie na rzecz chińskiej agencji wywiadowczej, jest na rękę konkurentom Chińskiego koncernu. Jednak dyrektor generalny Ericssona widzi w tym problem, który może opóźnić wdrożenie technologi 5G w Europie.

Rynek mobilnych sieci bezprzewodowych należy do trzech głównych graczy. Są nimi Huawei, Ericsson oraz Nokia. Jednak żaden z producentów nie ma znaczącej przewagi nad konkurentami. Huawei do tej pory radził sobie bardzo dobrze zarówno na rynku europejskim, jak i azjatyckim. Jednak ostatnie doniesienia sprawiły, że zaangażowanie chińskiego koncernu w budowę europejskich sieci 5G stoi pod dość dużym znakiem zapytania. Aresztowanie przez ABW byłego już dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce jeszcze bardziej podgrzało atmosferę. Przez to europejscy operatorzy nie wiedzą co mają robić. Zmartwienie to zauważył Borje Ekholm – CEO Ericssona.

Afera z Huawei może zaszkodzić całemu rynkowi 5G

Problemy Huawei mają negatywny wpływ nie tylko na kondycję chińskiego koncernu, ale również na nastroje inwestycyjne operatorów telefonii komórkowej. Przyznał to nawet szef Ericssona, który stacji CNBC powiedział:

“Teraz widzimy, że wszyscy operatorzy na całym świecie zaczynają mówić: “Dobra, co to znaczy?”, więc stwarza to wiele niepewności. Nie obserwujemy żadnych zmian w naszych zamówieniach, ale widzimy zmartwionych i zaniepokojonych klientów. Myślę, że to nigdy nie jest dobre dla klimatu inwestycyjnego”.

Operatorzy, którzy aktualnie korzystają ze stacji bazowych Huawei, nie wiedzą co mają robić. Pierwsze wdrożenia sieci 5G będą bazować na rozwiązaniu typu NSA (Non-Standalone). Oznacza to, że dane sygnalizacyjne będą przesyłane przez infrastrukturę sieci 4G LTE. Natomiast dane użytkowników będą pobierane i wysyłane za pomocą elementów sieci 5G. W przypadku bana na sprzęt 5G od Huawei operatorzy musieliby integrować stacje bazowe nowej generacji Ericssona lub Nokii z siecią 4G od Huawei. Aktualnie nie wiadomo, czy taka konfiguracja będzie działać. Ewentualnie operatorzy musieliby wymienić obecnie posiadany sprzętu Huawei na urządzenia od innego z dostawców.

Aktualnie żaden europejski kraj wprost nie zakazał operatorom korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych Huawei. Co najwyżej pojawiły się obawy związane z bezpieczeństwem narodowym. Niestety nie wiemy jeszcze, w jakim stopniu są one podyktowane kwestiami politycznymi, a jak bardzo dotyczą faktycznych kwestii technicznych. Do tej pory jedynie brytyjski operator Everything Everywhere przyznał, że obecnie dostępne urządzenia 5G nie obsługują wszystkich funkcjonalności związanych z bezpieczeństwem. Jednak Chińczycy odpowiedzieli na ten zarzut deklarując jednocześnie znaczne inwestycje na rozwój swojego sprzętu 5G pod kątem bezpieczeństwa, żeby sprostać wymogom stawianym przez brytyjskiego operatora.

Źródło: RCR Wireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.